Jak wymienić sprzęgło klimatyzatora? 5 prostych kroków!

Ważne jest, aby wiedzieć, jak wymienić sprzęgło klimatyzatora w samochodzie, ponieważ może się ono często psuć. Sprzęgło ma na ogół dwie okrągłe tarcze cierne, które są wykonane z materiału żelaznego.

Jeden z nich jest przymocowany do silnika samochodu. Posiada pasek napędowy, który jest odpowiedzialny za kręcenie go podczas pracy silnika. Kolejny jest przymocowany do wirnika. To ten, który zasila jednostkę.

Jak wymienić sprzęgło klimatyzatora? 5 prostych kroków!

W pobliżu tych dwóch płyt ciernych znajduje się elektromagnes. Kiedy go aktywujesz, elektromagnes namagnesowuje płytki cierne, tak że będą przyciągane do siebie.

Gdy są one dociskane do siebie, płyta na silniku obraca drugą płytę, włączając w ten sposób klimatyzator. Teraz, aby wiedzieć, jak zamierzasz go zastąpić, poniżej znajdują się kroki, które należy wykonać. Ale zanim przejdziemy do kolejnych kroków, najpierw porozmawiajmy o typowych wskaźnikach złego sprzęgła.

Oznaki, że sprzęgło klimatyzatora jest złe

Sprzęgło klimatyzatora może pozostać mocne przez długi czas. Nie zmęczy Cię to, gdy pierwszy raz wsiadasz do samochodu. Ale kiedy zawiedzie, trudno będzie powiedzieć. Musisz dostrzec pewne znaki, aby wiedzieć, że jest problem.

Nie powinieneś ignorować następujących znaków, ponieważ wskazują one, że twoje sprzęgło jest złe. Albo możesz skończyć z poważnymi problemami. Oto znaki, na które należy zwrócić uwagę.

Znak #1. Piszczący dźwięk

Koło pasowe dołączone do sprężarki może zamarznąć, co spowoduje hałas podczas włączania systemu klimatyzacji.

Znak 2. Lampka silnika

W większości przypadków kontrolka silnika samochodu zapali się, gdy zaczniesz doświadczać problemu ze sprzęgłem klimatyzacji. Możliwe jest również, że sprężarka włączy się, ale nie wyłączy się, gdy sprzęgło się ściera. To tylko jeden znak wskazujący na problem z twoim sprzęgłem. W przypadku awarii sprzęgła klimatyzatora wydarzy się wiele innych rzeczy.

Znak #3. Brak presji

Cały system klimatyzacji odczuje brak ciśnienia. Sprzęgło będzie również miało problem z włączeniem sprężarki układu klimatyzacji po włączeniu.

Kroki wymiany sprzęgła klimatyzatora

Sprzęgło klimatyzatora to takie, które włącza i wyłącza sprężarkę podczas włączania lub wyłączania klimatyzacji w samochodzie. Gdy prąd elektryczny przesyła moc do cewki, sprzęgło zaburtowe wciągnie się w sprężarkę. Spowoduje to zablokowanie koła pasowego i włączenie sprężarki.

Ponieważ sprzęgło jest przymocowane do wału sprężarki, rozłączy się, więc wał pozostanie nieruchomy.

Poniżej znajdują się kroki, które możesz podjąć, aby rozwiązać ten problem. Jak więc wymienić sprzęgło klimatyzatora?

Krok 1. Kupowanie nowej sprężarki AC

Będziesz musiał wymienić całą sprężarkę powietrza, jeśli sprzęgło elektryczne ulegnie całkowitej awarii. Zanim go kupisz, najpierw musisz znać typ kompresora, który jest kompatybilny z Twoim samochodem.

Krok 2. Dostęp do kompresora

Na tym etapie musisz otworzyć maskę, aby silnik ostygł przed rozpoczęciem wymiany. Odłącz również jego baterię.

Aby to zrobić, musisz usunąć zarówno przewód dodatni, jak i ujemny w kolorach odpowiednio czerwonym i czarnym. Następnie zidentyfikuj sprężarkę, ponieważ znajduje się w niej sprzęgło.

Krok 3. Usuwanie czynnika R134-a z układu klimatyzacji

Jest to substancja chemiczna taka sama jak freon. Musisz najpierw wyjąć go z układu klimatyzacji, zanim odczepisz węże. Zwróć uwagę, że jest to niebezpieczne, jeśli wdychasz lub dotykasz 134-a.

Dlatego będziesz potrzebować maszyny do odzyskiwania freonu, aby to wydostać. Jeśli nie masz dostępu do tej maszyny, po prostu zabierz swój samochód do mechanika klimatyzacji i poproś go, aby usunął dla ciebie R134-a.

Krok 4. Demontaż sprężarki powietrza

Teraz musisz odpiąć wszystkie węże, które są podłączone do systemu klimatyzacji. Zrób to samo z przewodami prowadzącymi do elektromagnesu sprzęgła prądu przemiennego. W przypadku jakichkolwiek innych rzeczy, które uniemożliwiają demontaż kompresora, wyjmij je również. Następnie weź kompresor i sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń.

Krok 5. Instalowanie nowego sprzęgła

Na koniec umieść nowy kompresor w podobnym miejscu. Upewnij się, że żelazne płytki cierne są równomiernie rozmieszczone. Podłącz ponownie przewody i węże. Zrób to samo z akumulatorem swojego samochodu. Następnie spróbuj uruchomić samochód, aby wiedzieć, czy sprzęgło działa prawidłowo.

To okładka!

Należy pamiętać, że wymiana sprzęgła AC jest bardzo ważna, jeśli jest już zużyte, ponieważ znacząco wpływa to na sprawność układu klimatyzacji.

Na szczęście proces wymiany sprzęgła klimatyzatora nie jest taki trudny.

Zlecenie wykonania tego przez profesjonalistę będzie zbyt drogie, więc zrobienie tego samemu oznaczałoby zaoszczędzenie większej ilości pieniędzy.