Jak olej silnik wentylatora klimatyzatora? 4 łatwe do wykonania kroki dla Ciebie!

Twój klimatyzator może zacząć wykazywać oznaki wadliwego silnika wentylatora, więc możesz się zastanawiać, „jak naoliwić silnik wentylatora klimatyzatora okiennego?” W przypadku klimatyzatorów z oknami olejowymi najlepiej byłoby zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ proces ten jest inny w przypadku określonych modeli AC.

Urządzenia klimatyzacyjne występują w różnych typach, takich jak klimatyzatory centralne, klimatyzatory przenośne, klimatyzatory z systemem dzielonym, klimatyzatory ścienne i klimatyzatory okienne. Oto niektóre rodzaje klimatyzatorów. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jak olej silnik wentylatora klimatyzatora? 4 łatwe do wykonania kroki dla Ciebie!

Niezależnie od tego, jaki rodzaj systemu AC masz w domu, zanim zaczniesz czyszczenie urządzenia, upewnij się, że odłączyłeś je od wszelkich źródeł zasilania, aby zapobiec wypadkom. Niemniej jednak, przejdźmy dalej i dowiedzmy się, jak olejować silnik wentylatora AC.

Co to są silniki wentylatorów?

Przed omówieniem sposobu olejowania silników wentylatorów warto zapoznać się z silnikami wentylatorów. Kiedy jest nam gorąco, najpierw podłączamy wentylator elektryczny, aby nas ochłodzić. To samo dotyczy silników wentylatorów w klimatyzatorze.

Silnik wentylatora jest kluczową częścią klimatyzatora, ponieważ chroni wewnętrzną sprężarkę przed przegrzaniem. Silnik wentylatora robi to poprzez chłodzenie czynnika chłodniczego, co jest ważne, ponieważ to on ochładza powietrze przechodząc przez wężownice skraplacza.

Tak więc bez silników wentylatorów klimatyzator przegrzeje się, co spowoduje uszkodzenie urządzenia i uniemożliwi jego działanie. Jego naprawa będzie kosztować dużo. Dlatego chcesz wyczyścić i naprawić silniki wentylatorów, jeśli wystąpią problemy.

Jak sprawdzić, czy silnik mojego wentylatora AC jest uszkodzony?

Klimatyzatory okienne są najczęstszym typem klimatyzacji w domach, ponieważ zajmują mało miejsca i są energooszczędne. Chłodne i relaksujące otoczenie sprawia, że ​​wszystko jest wygodne, co ułatwia nam wykonywanie zadań i lepszy sen.

Dlatego chcesz lepiej zadbać o klimatyzator, w przeciwnym razie będziesz spać w wilgotnym i niewygodnym pomieszczeniu. Teraz chcesz zwrócić uwagę na tę listę znaków, aby wiedzieć, czy silniki wentylatorów AC są w złym stanie:

 • Jeśli wentylatory chłodzące nie włączają się
 • Gdy włączysz urządzenie i zacznie pachnieć, jakby coś się paliło
 • Mimo że klimatyzacja działa, łopatki wentylatora wydają się zwalniać podczas wirowania
 • Po włączeniu klimatyzator zaczyna wydawać grzechoczące dźwięki

Kroki do silnika wentylatora klimatyzatora okna olejowego

Wybierając środek smarny do silników wentylatorów, pamiętaj o tym, o czym wspomnieliśmy wcześniej, że klimatyzatory okienne różnią się w zależności od modelu i producenta, więc spodziewaj się, że silniki wentylatorów również mogą się różnić. Ale aby to ułatwić, oto cechy, o których warto pamiętać przy zakupie środka smarnego do silnika wentylatora:

 • W zestawie ze środkiem kontrolującym pienienie
 • Jest odporny na rdzę i korozję
 • Jest bardzo stabilny pod wpływem utleniania
 • Wodoodporny
 • Zapobiega tworzeniu się kwasowości, osadów i szlamu
 • Brak addytywnego wyczerpania
 • Łatwa filtrowalność

I to wszystko, ale zanim przejdziemy dalej, pamiętaj, że smar, którego będziesz używać, NIE POWINIEN zawierać detergentu, ponieważ może to uszkodzić łożysko silnika wentylatora, więc trzymaj się z dala od olejów silnikowych! Oto jak smarujesz silnik wentylatora klimatyzatora okiennego:

Krok 1. Odłącz urządzenie od źródła zasilania

Ten jest kluczowy, zwłaszcza gdy masz do czynienia z urządzeniami elektronicznymi. Zawsze pamiętaj o wyłączeniu jednostki AC, odłączeniu jej wtyczki od źródła zasilania lub odłączeniu wyłącznika od skrzynki bezpieczników przed otwarciem jednostki AC.

Krok 2. Znajdź silniki wentylatorów

Teraz, aby dobrze przyjrzeć się silnikowi wentylatora, wyjmij górną pokrywę sprężarki lub skraplacza i zlokalizuj silnik wentylatora. Zazwyczaj montowana jest na spodniej części pokrywy urządzenia, przykręcana od 8 do 10 śrubami.

W tym momencie weź swój śrubokręt i wyjmij śruby. Nie zdziw się, jeśli twój silnik wentylatora ma klatkę wentylatora, ponieważ niektóre jednostki ją zawierają. Jeśli nie masz dostępnego śrubokręta, wystarczy śrubokręt.

Krok 3. Odsłanianie silnika

Jeśli silnik wentylatora ma klatkę wentylatora, obróć ją do góry nogami, aby odsłonić porty oleju silnika, możesz je zobaczyć gdzieś na górze lub na dole silnika. Po znalezieniu części wyjmij zaślepki gołymi rękami lub małym śrubokrętem i zakryj otwory olejowe.

Krok 4. Smarowanie silnika wentylatora

Ten krok polega na wyjęciu wybranego smaru, nałożeniu na niego małej dyszy i rozpyleniu niewielkiej ilości w portach i kontynuowaniu tego, aż olej zacznie wylewać się z portu.

Zetrzeć nadmiar oleju używaną szmatką i włożyć z powrotem zatyczki w porty, po czym delikatnie zakręcić wentylatorem, aby olej rozprowadził się równomiernie w silniku. A teraz, gdy skończyłeś smarować silnik, załóż pokrywę z powrotem na urządzenie, przykręć ją mocno, aby ją zabezpieczyć. Teraz możesz znów cieszyć się klimatyzacją.

Do końca

Cóż, to wszystko, co musisz wiedzieć, jak olejować silnik wentylatora klimatyzatora. Mamy nadzieję, że ten przewodnik okaże się pomocny! Więcej ciekawych tematów związanych z klimatyzacją znajdziesz tutaj.