Jak działa klimatyzator samochodowy? 7 prostych kroków do zrobienia!

Zastanawiasz się, jak działa klimatyzator samochodowy? Cóż, nigdzie nie idź. Zamiast tego ten artykuł odpowie na to pytanie. Działa dzięki mechanizmowi wymiany ciepła realizowanemu przez czynnik chłodniczy znajdujący się w samym klimatyzatorze, powietrze krąży tam i z powrotem, co powoduje wytwarzanie zimniejszego powietrza wewnątrz samochodu. Tak samo jak typowe klimatyzatory znajdujące się w Twoim domu. Otóż ​​to. Wiem, że jesteś gotowy. Wsiadaj na konie i przeczytaj artykuł.

Kroki, jak działa klimatyzator samochodowy

Być może myślisz: „jak działa klimatyzator samochodowy?” Wiem, że bardzo cię to interesuje. Zazwyczaj klimatyzator samochodowy działa na zasadzie wymiany ciepła dostarczanego przez czynnik chłodniczy, ponieważ pochłania ciepłe powietrze i wydmuchuje do środka zimne powietrze.

Jak działa klimatyzator samochodowy? 7 prostych kroków do zrobienia!

Czynnik chłodniczy jest prekursorem procesu klimatyzacji. Ma niską temperaturę wrzenia i służy jako pośrednik w procesie wymiany ciepła w Twoim samochodzie. Powietrze we wnętrzu samochodu jest ochładzane w siedmiu krokach. Oto one.

Krok 1. Kompresowanie rzeczy

Po włączeniu samochodu kompresor również zacznie działać. Ta część agregatu chłodniczego spręża czynnik chłodniczy i zwiększa jego ciśnienie. Gdy czynnik chłodniczy jest pod ciśnieniem, przekształca się w ciecz, która jest dalej wykorzystywana przez połączone ze sobą cewki klimatyzatora w Twoim samochodzie.

Kompresor jest istotną częścią układu klimatyzacji Twojego samochodu. To narzędzie zwiększy ciśnienie czynnika chłodniczego do postaci płynnej. Ciekły czynnik chłodniczy będzie krwią jednostki chłodzącej. Skutecznie wymienia ciepło w swoim otoczeniu.

Krok 2. Czynnik chłodniczy jest w ruchu

Czynnik chłodniczy będzie wówczas przemieszczał się do wężownic znajdujących się w skraplaczu. Na tym etapie powietrze z zewnątrz wchodzi w interakcję z ciekłym czynnikiem chłodniczym pod ciśnieniem w wężownicach. Ponieważ skraplacz zawiera płyn o wysokiej temperaturze, wystąpi gradient temperatury między skraplaczem a powietrzem z zewnątrz. Ciepło z płynu o wysokiej temperaturze zostanie następnie przeniesione do atmosfery i zmieszane z otaczającym powietrzem.

Krok 3. Suszarka do odbiornika

Na tym etapie czynnik chłodniczy trafia do osuszacza, zwanego również akumulatorem. Ta suszarka służy do konserwacji układu chłodzenia powietrza w samochodzie. Specjalnie przekształca resztki płynów w gazy, aby wysłać je do sprężarki.

W odbiorniku osuszacza będzie osuszacz lub pochłaniacz wilgoci. To narzędzie usunie pozostałą wilgoć zarówno z powietrza, jak i czynnika chłodniczego. Ochłodzi czynnik chłodniczy i sprawi, że układ chłodzenia będzie nadal działał.

Krok 4. Zawór rozprężny

Istniejący czynnik chłodniczy w postaci schłodzonej cieczy zostanie przeniesiony do zaworu rozprężnego. Ten zawór rozprężny lub rurka z kryzą steruje rozprężaniem czynnika chłodniczego. Zmniejsza również dostępne ciśnienie przed wejściem czynnika chłodniczego do parownika. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten zmniejszy ciśnienie płynu i umożliwi przeniesienie czynnika chłodniczego do parownika.

Krok 5. Parownik

Na tym etapie czynnik chłodniczy jest przesyłany do parownika. Na tym etapie samochód będzie wciągał powietrze do parownika do samego rdzenia. Dzięki temu czynnik chłodniczy będzie zimniejszy i zamieni odprowadzone ciepło w zimne powietrze do wnętrza samochodu. Sam parownik to taki, który odbiera ciepło z samochodu, przekształcając je w ciekły czynnik chłodniczy. Tę część można zobaczyć za otworami wentylacyjnymi Twojego urządzenia chłodzącego w samochodzie.

Krok 6. Najważniejszy punkt

Po kroku parownika wentylatory umieszczone w otworach wentylacyjnych będą wtłaczać zimne powietrze do wnętrza samochodu. Ten proces sprawi, że samochód będzie chłodniejszy i uzyska pożądaną klimatyzację. Wraz z procesem klimatyzacji usuwana jest wilgoć i wilgoć z wnętrza samochodu.

Dzięki temu pasażerowie mogą cieszyć się relaksującym i suchym powietrzem wewnątrz samochodu. Gdy wilgoć z wnętrza pojazdu zostanie usunięta, zamienia się ona w wodę. Woda ta będzie wtedy kapać w wyznaczone miejsce pod samochodem. Możesz zaobserwować, że samochód ma krople wody, gdy jest zaparkowany lub gdy klimatyzacja jest włączona.

Gdy klimatyzator już pracuje i dmucha zimne powietrze, czynnik chłodniczy wewnątrz wężownic zwiększy temperaturę. W ten sposób czynnik chłodniczy zostanie następnie przywrócony do swojego starego stanu jako gaz.

Krok 7. Cykl trwa

Po tym, jak klimatyzator wdmuchnął zimne powietrze do wnętrza samochodu, czynnik chłodniczy powróci do swojego pierwotnego stanu. Ten czynnik chłodniczy zawrócił z powrotem do sprężarki, powtarzając proces chłodzenia. Dzięki temu klimatyzator szybko wydmuchuje nowe, chłodniejsze powietrze z otworów wentylacyjnych Twojego samochodu.

Wniosek

Bardzo dobry! Wiesz już, jak działa klimatyzator samochodowy. Agregat chłodniczy przetwarza gazowy czynnik chłodniczy do postaci ciekłej, a następnie wdmuchuje zimne powietrze do samochodu. Klimatyzacja to żmudny proces. Proces ten obejmuje wymianę ciepła z otaczającego powietrza i czynnika chłodniczego wewnątrz wężownic AC. Możesz przejść tutaj, jeśli chcesz przeczytać więcej artykułów. Bardzo dziękuję za przeczytanie! Bądź bezpieczny!