Dlaczego mój klimatyzator pachnie w moim samochodzie? 5 szokujących powodów!

Jesteś w trakcie jazdy i nagle zadajesz sobie pytanie: „Dlaczego mój klimatyzator pachnie w moim samochodzie?” Jest wiele powodów, dla których moi przyjaciele. To jest ta rzecz:

Klimatyzator będzie kondycjonował powietrze z zewnątrz istniejącego powietrza wewnątrz pojazdu. Jeśli zapach jest obecny w samochodzie, system może skierować zapach przez otwory wentylacyjne bezpośrednio na Twoją twarz.

Ale czasami klimatyzator może pachnieć pleśnią, pleśnią, gazem, octem, a nawet zapachem spalenizny. Takie zapachy wskazują na pewne problemy.

Mając to na uwadze, konieczne jest poznanie przyczyn zapachu klimatyzacji w Twoim samochodzie, abyś mógł go rozwiązać.

W tym poście przyjrzymy się sprawcy różnych zapachów z klimatyzacji w Twoim samochodzie.

Powody, dla których Twój klimatyzator pachnie w moim samochodzie

Dlaczego więc mój klimatyzator pachnie w moim samochodzie?

Teraz poznasz przyczyny różnych rodzajów nieprzyjemnych zapachów, które przedostają się przez układ klimatyzacji Twojego samochodu i co one oznaczają.

#1. Wilgoć wewnątrz urządzenia

Klimatyzator samochodu nie wytwarza zimnego powietrza. Zamiast tego odbiera tylko wilgoć i ciepło z powietrza, dzięki czemu czujesz się chłodniej w samochodzie. Wężownice wewnątrz urządzenia pracują nad kondensacją wilgoci i ciepła pobranego z powietrza. Odprowadza wilgoć, a następnie wtłacza schłodzone powietrze do samochodu.

Ponieważ cewki są znacznie chłodniejsze w porównaniu z otaczającym je powietrzem, napływające do nich gorące powietrze będzie tworzyć kieszenie wilgoci, które będą gromadzić się wokół nich. Spowoduje to powstanie maleńkich basenów z wodą, które będą odprowadzane przez rurę odpływową z samochodu.

Ale z jakiegoś powodu wilgoć może utknąć i nie znajdzie wyjścia. Z powodu parowania lub drenażu woda zgromadzona wewnątrz jednostki klimatyzacyjnej i wokół jej wężownic będzie wytwarzać wewnątrz wilgoć.

#2. Bakterie i pleśń

Jeśli jednostka jest często używana lub jej przewód odpływowy jest uszkodzony, oznacza to jedynie, że jednostka klimatyzacyjna pozostanie wilgotna. Spowoduje to rozmnażanie się na nim bakterii i pleśni.

Kiedy powietrze przechodzi przez nagromadzoną pleśń w parowniku, przeniesie do twojego samochodu nieprzyjemny zapach.

Pleśnia jest jednym z najczęstszych powodów, dla których powietrze wydobywające się z klimatyzatora w Twoim samochodzie niesie sprośny zapach z otworów wentylacyjnych w desce rozdzielczej.

Wraz ze starzeniem się samochodu rozwijają się również mikroorganizmy, takie jak pleśń i bakterie. Ich tempo wzrostu w układzie klimatyzacji i wentylacji samochodu zostanie nawet zwiększone, jeśli będziesz z niego korzystał rzadko lub zbyt często.

Te pleśnie, które powodują nieprzyjemny zapach, lubią pozostawać w klimatyzatorze Twojego samochodu, ponieważ zawsze jest ciemno i wilgotno.

#3. Wyciek gazu

Nawet jeśli filtr powietrza dobrze odfiltrowuje zanieczyszczenia i kurz, może nie wystarczyć do odfiltrowania silniejszych zapachów, takich jak gaz.

Jeśli z samochodu wycieka gaz, jego zapach może zostać zassany w kabinie przechodzącej przez klimatyzator. Może to być niebezpieczne, więc gdy tylko poczujesz zapach gazu w układzie klimatyzacji, najlepiej natychmiast wyłączyć samochód.

Powinieneś to sprawdzić i naprawić, jeśli to konieczne.

#4. Emisja ozonu lub wycieki kwasu akumulatorowego

Ale co, jeśli klimatyzacja w samochodzie pachnie jak ocet? Wtedy trudno byłoby poznać przyczynę w takim przypadku. Przyczyną tego mogą być określone typy pleśni, ale może to być również spowodowane innymi przyczynami.

Może być to nawet spowodowane większymi problemami, takimi jak emisje ozonu, które mają tendencję do zapachu octu.

Przyczyną tego może być również wyciek kwasu akumulatorowego, ponieważ ma silny zapach siarki.

Możesz go wyeliminować za pomocą sprayu czyszczącego przeznaczonego do wentylacji i kanału. Ale jeśli to nie działa, zleć sprawdzenie przez profesjonalistę.

#5. Wyciek płynu niezamarzającego

Możesz nie zawracać sobie głowy, jeśli twój samochód pachnie słodko. Ale ten słodki zapach wydobywający się z układu klimatyzacji samochodu może wskazywać na wyciek płynu niezamarzającego w układzie chłodzenia.

Za zamarzanie i obniżanie temperatury odpowiada składnik płynu niezamarzającego znany jako glikol etylenowy. To ten sam materiał, który wydziela w samochodzie dziwnie słodki zapach. Jeśli płyn chłodzący wycieka, może być szkodliwy dla samochodu.

Mając to na uwadze, w momencie, gdy poczujesz coś słodkiego w klimatyzatorze samochodu, najlepiej jest to sprawdzić.

W takim przypadku może być nawet konieczna pełna kontrola pojazdu.

To okładka!

Dlaczego klimatyzator pachnie w moim samochodzie?

Zwykle jest to spowodowane wilgocią, która ostatecznie powoduje gromadzenie się pleśni i bakterii.

Ale może to być również spowodowane innymi przypadkami. Tak więc w większości może to wskazywać na inne problemy.

Więc jeśli nie wiesz, co z tym zrobić, lepiej niech to sprawdzi profesjonaliści.

Aby uzyskać dalszą pomoc, kliknij tutaj.