W jaki sposób powiązane są transpiracja i fotosynteza?

Jeśli jesteś ciekawy, w jaki sposób są powiązane transpiracja i fotosynteza, badanie z Japanese Journal of Crop Science wykazało, że związek między nimi nie jest całkowicie ustalony. Jednak nadal musisz zrozumieć te dwie terminologie, ponieważ mogą one pomóc ci dowiedzieć się więcej o twoich roślinach i uzyskać bardziej produktywny ogród. Można również znaleźć związek między transpiracją a fotosyntezą, ponieważ obie są niezbędne do wzrostu i utrzymania roślin.

Pomyśl o tym, jak o fotosyntezie, która ma stałe źródło wody; powinna nastąpić transpiracja. Chcesz, aby twoje rośliny miały wszystko, czego potrzebują do fotosyntezy, ponieważ zasadniczo w ten sposób wytwarzają żywność i energię. Współcześni ogrodnicy odkryli zastosowanie apolitunelu do zapewnienia odpowiedniego tempa fotosyntezy i utrzymania wzrostu, co dowodzi, jak zrozumienie tych mechanizmów wpływa na efektywność Twojego ogrodu.

W jaki sposób powiązane są transpiracja i fotosynteza?

Dodatkowo, zarówno transpiracja, jak i fotosynteza ograniczają podobne czynniki. Dlatego te dwa są powiązane i oba będą osłabione, jeśli rośliny będą w niestabilnym środowisku z tymi czynnikami.

Transpiracja a fotosynteza: jak są powiązane transpiracja i fotosynteza

Jak wspomniano wcześniej przez Japanese Journal of Crop Science, związek między transpiracją a fotosyntezą nie został całkowicie ustalony. Dzieje się tak, ponieważ odkryli, jak nie wpłynie to na fotosyntezę, jeśli powstrzyma się transpirację we wczesnej fazie wzrostu rośliny. Należy jednak podkreślić, że tempo fotosyntezy znacznie wzrosło z tego ograniczenia.

Z badania można wywnioskować, że możliwe jest niedostateczne zaopatrzenie w wodę z korzeni, gdy rośliny wchodzą w późną fazę wzrostu. W tym miejscu te dwa procesy roślinne mają ze sobą związek. Pomyśl o tym w ten sposób; transpiracja to sposób, w jaki roślina pobiera wodę z korzeni w kierunku liści.

Z drugiej strony liść rośliny będzie potrzebował wody i dwutlenku węgla do przeprowadzenia fotosyntezy. Dlatego roślina powinna zrównoważyć oszczędzanie wody i pobierać dwutlenek węgla, aby skutecznie przeprowadzać fotosyntezę. Jeśli transpiracja nie jest wystarczająca, fotosynteza nie nastąpi.

Dlatego też korzystanie z apolitunelu daje przewagę, ponieważ czynniki takie jak temperatura, wilgotność, światło słoneczne, wiatr i opady mają wpływ na tempo transpiracji. Jeśli uprawiasz rośliny na zewnątrz, ryzykujesz napotkanie nieregularnej temperatury i warunków pogodowych, które mogą wpływać na transpirację.

Jaka jest różnica między transpiracją a fotosyntezą?

Mówiąc prościej, transpiracja odnosi się do ruchu wody i jej parowania w roślinie. Z drugiej strony fotosynteza to sposób, w jaki rośliny wykorzystują światło słoneczne do tworzenia pożywienia z dwutlenku węgla i wody. Ogrodnik czy nie, zrozumienie tych dwóch procesów powinno pomóc ci poznać więcej praktyk, które możesz zastosować, aby zapewnić, że twoje rośliny pozostaną zdrowe i wydajne.

Transpiracja

Transpirację można rozumieć bardziej jako proces, w którym korzenie przeciągają wodę i giną jako para wodna przez szparki w liściach rośliny. W wodzie, która dostaje się do rośliny, 90% jest przeznaczone na transpirację, a 10% na fotosyntezę. Jakie jest znaczenie transpiracji?

Po pierwsze, umożliwia przepływ minerałów i cukrów w całej roślinie za pomocą wody. Transpiracja przynosi również korzyści roślinom schładzania z powodu parowania. Pomaga również roślinom stać się bardziej sztywnymi i wyprostowanymi, ponieważ woda utrzymuje ciśnienie turgorowe, które nadaje roślinom ich formę.

Fotosynteza

Fotosynteza to proces wytwarzania żywności przez rośliny. Można również powiedzieć, że fotosynteza jest niezwykle żywotną czynnością, ponieważ nie tylko dostarcza energii roślinom, ale także jednocześnie dostarcza tlen i redukuje węgiel dla przetrwania wszystkich form życia. To wyjątkowy naturalny proces, który przynosi korzyści wszystkim organizmom.

Rośliny przeprowadzają fotosyntezę za pomocą światła słonecznego, aby zamienić dwutlenek węgla i wodę w cukry i skrobię. Proces ten zachodzi w komórkach liści i zielonych łodyg, a produktem ubocznym byłby tlen. Dlatego światło, dwutlenek węgla i woda będą bezpośrednio wpływać na fotosyntezę, a ograniczenie do którejkolwiek z nich ograniczy ten proces.

Dlatego korzystanie z apolitunelu jest korzystne dla ogrodników, ponieważ łatwo będzie upewnić się, że rośliny spełniają te czynniki ograniczające. Jak wspomniano wcześniej, na tempo transpiracji roślin będą również wpływać różne czynniki, takie jak temperatura, wilgotność i wiatr, oprócz natężenia światła. Koncepcją, którą możesz tutaj odjąć, jest to, że tempo fotosyntezy i transpiracji zostanie ograniczone i wpłynie na siebie nawzajem, jeśli środowisko nie zapewni potrzebnych im czynników.

Wniosek

Procesy, którym przechodzą rośliny w celu utrzymania wzrostu i produktywności, obejmują fotosyntezę i oddychanie. Oczywiście można by się zaciekawić, jak są powiązane transpiracja i fotosynteza. Chociaż związek między nimi nie jest w pełni ustalony, można stwierdzić, że fotosynteza również będzie problematyczna, jeśli transpiracja nie będzie skuteczna.

Najlepiej byłoby, gdybyś pamiętał również, że różne czynniki, takie jak światło, dwutlenek węgla, woda, temperatura, wilgotność i wiatr, żeby wymienić tylko kilka, będą miały znaczący wpływ na powodzenie transpiracji i fotosyntezy. Mając to na uwadze, te dwa czynniki będą również powiązane, jeśli rośliny przejdą nieprzewidywalne warunki. Dlatego używanie kontrolowanego środowiska, takiego jak tunel foliowy, może pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów z czynnikami ograniczającymi.