Rośliny towarzyszące sałaty | Jak uprawiać sałatę?

Jeśli planujesz sadzić i uprawiać swoją sałatę, musisz wiedzieć więcej o roślinach towarzyszących sałacie. Czy wiesz, że ogród może być jak podwórko szkolne? Niektóre rośliny mogą być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, podczas gdy inne nie będą się lubić.

Wierz lub nie, ale kiedy posadzisz cebulę i groszek obok siebie, nie będziesz w stanie osiągnąć pożądanych rezultatów, ponieważ nie są one korzystne chemicznie. Innymi słowy, wyrządzą sobie nawzajem krzywdę. Jeden lub oba zbierałyby składniki odżywcze, blokowały wiatr i przyciągały owady, które mogłyby uszkodzić drugie.

Rośliny towarzyszące sałaty | Jak uprawiać sałatę?

Z drugiej strony, jeśli posadzisz obok siebie rośliny towarzyszące, zdziwisz się, jak bardzo pomogłyby sobie nawzajem w rozwoju. Być może jeden lub oba z nich przyciągną zapylacze, dodadzą do gleby tak bardzo potrzebnych składników odżywczych, a drugiej roślinie zapewnią kontrolę nad chwastami i zacienienie.

Zanim zagłębimy się w świat sadzenia towarzyszącego, przyjrzyjmy się bliżej sałacie.

Bliższe spojrzenie na sałatę

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że sałata (Lactuca sativa) należy do rodziny stokrotek. Chociaż sałata jest rośliną jednoroczną, która wygląda bardzo podobnie do kapusty, nie jest tak twarda jak jej wygląd i zawiera więcej wody. Chociaż wymaga niskich temperatur, aby utrzymać roślinę przed kwitnieniem, można ją łatwo uprawiać.

Czy wiesz, że jedna filiżanka sałaty lub 36 gramów daje tylko około 10 gramów sodu, pięć kalorii i 5 gramów błonnika? Otrzymasz również 78% dziennej wartości witaminy K, 53% dziennej wartości witaminy A, 11% dziennej wartości witaminy C, 5% dziennej wartości manganu 3% dziennej ilości kwas foliowy i 2% dziennej wartości żelaza. Ponadto sałata pozbawiona jest cholesterolu i tłuszczu; dlatego dobrym pomysłem jest włączenie tego do swojej diety, jeśli próbujesz schudnąć.

Najważniejsze powody, dla których powinieneś zacząć jeść sałatę

Czy kiedykolwiek używałeś sałaty w swoich kanapkach, wrapach, sałatkach lub zupach? Z tej liściastej zieleni można uzyskać wiele składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, zmniejszyć ryzyko chorób serca, kontrolować stany zapalne, poprawić zdrowie mózgu itp., nigdy nie popełnisz błędu, jeśli zwiększysz spożycie sałaty.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad włączeniem tego warzywa do swojej diety, sprawdź te najważniejsze powody, dla których powinieneś zacząć je jeść:

Pomaga w utracie wagi

Jeśli starasz się utrzymać niskokaloryczną dietę, aby schudnąć, musisz rozważyć dodanie sałaty do posiłków. Pomoże ci to wypełnić lukę w mikroskładnikach odżywczych, która jest trudna do osiągnięcia przy rodzaju diety, którą starasz się przestrzegać. Ponieważ zawiera błonnik, zapewnia uczucie sytości, promuje dobre trawienie i pomaga uniknąć objadania się.

Pomaga zachować zdrowe serce

Ponieważ sałata jest dobrym źródłem witaminy C, pomaga uniknąć sztywności tętnic, a także pomaga w leczeniu chorób serca. Eksperci twierdzą, że jedzenie sałaty może zapobiec wystąpieniu zawału mięśnia sercowego lub zawału serca. Wzmacnia tętnice i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej w sercu. Co więcej, spożywanie sałaty wiąże się również z poprawą metabolizmu cholesterolu, redukcją złego cholesterolu oraz wzrostem dobrego cholesterolu i przeciwutleniaczy.

Kontroluje stan zapalny

Oprócz tego, że sałata zawiera białka, takie jak lipooksygenaza, które są odpowiedzialne za zwalczanie stanów zapalnych, zawiera również duże ilości witamin A, E i K, które pomagają zmniejszyć wszelkie oznaki stanu zapalnego. Należy pamiętać, że im ciemniejsza jest sałata, tym więcej zawiera przeciwutleniaczy i tym skuteczniej kontroluje stany zapalne.

Poprawia zdrowie mózgu

Czy wiesz, że pogorszenie stanu zdrowia mózgu może wywołać rozwój choroby Alzheimera? Sałata jest bogatym źródłem azotanów w diecie, które przekształcają się w tlenek azotu, który poprawia funkcję śródbłonka. Wzrost funkcji śródbłonka jest ściśle powiązany z poprawą funkcji poznawczych danej osoby i zapobieganiem poważnym chorobom mózgu, które są związane ze starzeniem się.

Wspomaga prawidłowe trawienie

Ponieważ sałata ma wysoką zawartość błonnika, może pomóc poprawić trawienie i uniknąć wzdęć, zaparć i bólu żołądka.

Poprawia zdrowie kości

Czy wiesz, że witaminy A, K i C są równie ważne w produkcji kolagenu? Jeśli nie wiesz, kolagen odgrywa ważną rolę w pierwszej fazie tworzenia kości. Sałata zawiera witaminę A, która pomaga w rozwoju nowych komórek kostnych, witaminę K, która buduje tkankę łączną i chrząstkę, oraz witaminę C, która zapobiega wtórnemu ubytkowi kości w wyniku starzenia.

Pomoże Ci lepiej spać

Każdy, kto cierpi na bezsenność, powinien jeść więcej sałaty, ponieważ zawiera laktukarium i laktucynę, które sprzyjają zasypianiu i odprężeniu. Jeśli trudno Ci zasnąć w nocy, rozważ dodanie sałaty do sałatki obiadowej.

Zwalcza anemię

Niedokrwistość megaloblastyczna to rodzaj niedokrwistości, która charakteryzuje się bardzo dużą z powodu słabo rozwiniętych czerwonych krwinek. Jak wspomniano wcześniej, sałata zawiera kwas foliowy. Pomaga to w walce z anemią megaloblastyczną.

Utrzymuje ostrość widzenia

Sałata zawiera ksantofil zwany luteiną oraz przeciwutleniacz zwany zeaksantyną. Ponieważ obie substancje pomagają poprawić zdrowie wzroku, włączenie sałaty do regularnej diety wyeliminuje zwyrodnienie plamki żółtej i powstawanie zaćmy, ściśle związane ze starzeniem się.

Różne rodzaje sałaty

Przeglądając opcję w barze sałatkowym, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj sałaty jest najlepszy do sałatki lub kanapki. Należy zauważyć, że różne rodzaje sałaty oferują różne poziomy składników odżywczych.

Jednak nie ma znaczenia, jaki rodzaj miksujesz do swoich potraw, ponieważ każda sałata nadal może dać ci duży zastrzyk wartości odżywczych. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach sałaty, sprawdź to:

Sałata rzymska

Jeśli chcesz, aby posiłek był solidny, wybierz sałatę rzymską. Ze słodkim i mocnym środkiem oraz długimi i lekko gorzkimi liśćmi, może wytrzymać każdy rodzaj dressingu – od vinaigrette po ser pleśniowy. Niektórzy ludzie decydują się nawet na grillowanie tego rodzaju sałaty, ponieważ jej konsystencja jest tak mocna.

Sałata Maślana

Istnieją dwa różne rodzaje sałaty masłowej – Bibb i Boston. Podczas gdy Bibb jest słodki, a jego rozmiar jest tak mały, jak rozmiar pięści, Boston jest znacznie większy i bardziej puszysty, z bardziej miękkimi liśćmi, które łatwo siniaczą. Obie odmiany świetnie nadają się do gotowania krewetek lub mielonego kurczaka.

Radicchio

Czasami nazywana włoską cykorią lub cykorią liściastą, radicchio ma głównie kolor fioletowy. Pieczona lub grillowana sałata smakuje słodko. Jednak gdy jest spożywany na świeżo, może mieć nieco gorzki smak.

Sałata liściasta

Sałata liściasta może być delikatnie zielona, ​​łagodnie czerwona lub pikantno-orzechowa. W porównaniu z innymi rodzajami sałaty ta odmiana jest bardziej psująca się. Dlatego upewnij się, że unikniesz natychmiastowego więdnięcia, podając go zaraz po ubraniu.

Rukola

Niektórzy nazywają tę sałatę zieloną włoską rzeżuchą. Ma pieprzny smak, który ma tendencję do równoważenia sosów cytrynowych. Inni nawet wkładają to do kanapek lub na wierzch swojej pizzy.

Co to jest sadzenie towarzyszące

Teraz, gdy wiesz więcej o tym zielonym warzywie liściastym, nadszedł czas, aby przejść do starożytnej koncepcji sadzenia towarzyszącego. Odnosi się to do sadzenia różnych roślin blisko siebie, aby zachęcić do zapylania i zwalczania szkodników, zapewniając jednocześnie idealne środowisko dla pożytecznych owadów, zwiększając produktywność roślin i maksymalizując wykorzystanie przestrzeni.

Korzyści z sadzenia roślin towarzyszących

Jest to dobra praktyka ogrodnicza dla niektórych roślin grupowych, jeśli wiesz, że potrzebują podobnych warunków wzrostu lub jeśli są dla siebie korzystne. Oprócz zwiększenia różnorodności ogrodu, sadzenie towarzyszące zapewni również następujące korzyści:

Reguluje cień i wiatr

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że nigdy nie jest dobrym pomysłem dawanie delikatnym i delikatnym roślinom zbyt dużo słońca. Przy sadzeniu towarzyszącym możesz zgrupować te rośliny z wyższymi roślinami, które mogą zapewnić im schronienie. Podobnie możesz chronić swoje mniejsze rośliny przed ostrymi wiatrami, umieszczając je obok wyższych i większych roślin.

Optymalizacja gleby

Czy wiesz, że system korzeniowy każdej rośliny może wpływać na glebę, w której jest zasadzona? Na przykład marchew i pasternak z długimi korzeniami palowymi mają tendencję do podnoszenia składników odżywczych znajdujących się w głębszych partiach gleby. Może to przynieść korzyści innym roślinom, które mają płytki system korzeniowy.

Co więcej, niektóre rośliny, takie jak groch i fasola, mogą pobierać azot, aby był jeszcze bardziej dostępny w glebie, gdzie inne rośliny mogą go potrzebować.

Zapewnia naturalne wsparcie

Sadzenie towarzyszące pozwala na użycie wyższych roślin jako kratki dla twoich rozległych upraw. Twój groszek i ogórki znajdą naturalne wsparcie, jeśli posadzisz je obok wyższych i silniejszych słoneczników.

Zapobiega wzrostowi chwastów

Kiedy naprzemiennie rozłożysz rośliny z pionowymi, stworzysz grubszą osłonę na większości części otwartej ziemi w twoim ogrodzie. To zdziała cuda w zapobieganiu wzrostowi chwastów.

Promuje zdrowie roślin

Kiedy hodujesz rośliny tuż obok ich towarzyszy, pomagasz poprawić zdrowie obu roślin. Zamiast konkurować ze sobą, będą wspierać się nawzajem. Gdy sadzenie towarzyszące zostanie wykonane prawidłowo, zmieni się cała biochemia gleby i będziesz mógł zbierać rośliny o lepszej jakości i smaku.

Najlepsze rośliny towarzyszące do sałaty

Podobnie jak inne rodzaje warzyw, sałata ma również własną listę odpowiednich towarzyszy, od kwiatów, przez aromatyczne zioła, po rośliny. Należą do nich marchew, buraki, trybula, bakłażan, melony i dynia, nasturcja, rzepa, rzodkiewka, pasternak, szparagi, szczypiorek, czosnek, mięta, cebula i szalotka, a także kolendra.

Czy powinieneś uprawiać rośliny w szklarni?

Jeśli chcesz zapewnić optymalny wzrost roślin w kontrolowanym środowisku, odpowiedź brzmi: tak. Oto niektóre z najlepszych powodów, dla których warto hodować rośliny w szklarni:

Zapewnia idealne środowisko do wzrostu roślin

Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sałatę razem z ziołami, warzywami czy kwiatami – szklarnia może pomóc zapewnić wszystkim roślinom wystarczającą ilość ciepła, ciepła i pary wodnej, które mogą dodatkowo wzmocnić ich wzrost.

Zapewnia ochronę roślin

Sadząc sałatę i towarzyszące jej rośliny w szklarni, możesz mieć pewność, że będą chronione przed trudnymi warunkami pogodowymi i inwazją szkodników.

Możesz mieć całoroczny ogród

Uprawa roślin w szklarni oznacza również możliwość uprawiania ogrodu przez cały rok. Jeśli się zastanawiasz, szklarnia może zatrzymać ciepło słoneczne, twoje rośliny będą cieszyć się stałą temperaturą wewnątrz szklarni nawet w zimie.

Zapewnia wyznaczone miejsce na wszystkie narzędzia ogrodnicze

Ponieważ szklarnia może również służyć jako miejsce do przechowywania materiałów ogrodniczych, narzędzi, akcesoriów i sprzętu, możesz wyeliminować potrzebę budowania szopy ogrodowej. Innymi słowy, szklarnia może być Twoim własnym miejscem ogrodniczym typu „wszystko w jednym”.

Będziesz miał więcej opcji roślin

Czy wiesz, że jeśli masz szklarnię, będziesz mógł uprawiać pojedyncze rośliny, które nie pochodzą nawet z Twojej okolicy? W porównaniu do warunków zewnętrznych szklarnia może zapewnić roślinom bardziej wilgotne i cieplejsze środowisko. Dzięki konsekwentnej izolacji i cieplnemu wnętrzu szklarnia umożliwia sadzenie egzotycznych roślin i warzyw o ciepłej porze roku, o ile znasz warunki, których te rośliny potrzebują.

Wniosek

Po uzyskaniu wielu informacji o zaletach sadzenia roślin towarzyszących sałaty obok ulubionych zielonych warzyw liściastych oraz korzyściach płynących z ich uprawy w szklarni, następnym krokiem jest skontaktowanie się z nami w Krostrade. Dostarczymy Ci szklarnie najwyższej jakości, które idealnie spełnią Twoje wyjątkowe potrzeby. Sprawdź nasze produkty już dziś.