Jak skutecznie rozmnażać szczawik na 2 sposoby?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać szczawik, istnieją dwie techniki odpowiednie dla tej rośliny. Szczawik można zacząć od nasion lub podziałów. Ogrodnicy często nazywają szczawik oszustem z koniczyny, ale prawda jest taka, że ​​szczawik to sam gatunek.

Dlatego może być synonimem szczawiu leśnego, koniczyny szczęścia lub rośliny szczęścia. Z terminem „szczęście” w nazwie, nic dziwnego, że szczawik jest ekscytującą rośliną. Występuje w różnych kolorach kwiatów i jest dość łatwa w uprawie.

Jak skutecznie rozmnażać szczawik na 2 sposoby?

Możesz jednak uniknąć wad, przeprowadzając propagację w tunelu foliowym, aby zapewnić, że szczawik będzie się dobrze rozwijał. Pamiętaj, że propagacje są bardziej podatne na nieprzewidywalne warunki, więc użycie apolitunelu do ich uruchomienia jest optymalne.

Jak rozmnażać szczawik dla początkujących

Nasiona

Pierwszą metodą rozmnażania szczawika jest użycie nasion. Ten sposób propagacji może nie jest tak powszechny w porównaniu z dzieleniem, ale nadal jest możliwy do wykonania dla początkujących. Jednak, aby określić owoc, musisz znać podstawową anatomię szczawika.

The University of Florida Extension wspomniał, jak wyglądają owoce szczawika. Jeśli znasz strąki okry, owoce szczawika są do nich podobne. Mają około pół cala długości, a każdy zawiera pięć grzbietów.

Można oczekiwać, że szczawik zaowocuje od wiosny do jesieni, a kapsułki te szybko usuwają nasiona z dotyku. Zbierz zielone strąki samodzielnie, sprawdzając pod liśćmi na osobnych łodygach. Same nasiona są płaskie i mają kształt łzy, zazwyczaj brązowe.

Jak rozmnażać szczawik z nasion?

Thepolytunne jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia szczawika z nasion. Niezależnie od rośliny, którą siejesz, chcesz zachęcić do kiełkowania, a jest to łatwe, jeśli środowisko stwarza idealne wymagania. W przeciwnym razie sprawdź glebę na wiosnę przed siewem i upewnij się, że ma ona temperaturę 55°F dla nasion szczawika.

Nie musisz sadzić nasion głęboko w doniczkach, ale staraj się zakryć je ⅛ cala ziemi. Następnie utrzymuj wilgotność gleby, aby zachęcić do kiełkowania. W tym momencie możesz przykryć pojemnik plastikiem, aby zapobiec wysychaniu medium.

Ustawić garnki w ciepłej części tunelu foliowego, ale bez bezpośredniego światła słonecznego. Wystarczy codziennie sprawdzać podłoże, jeśli jest jeszcze wilgotne, aż do momentu kiełkowania w ciągu jednego do dwóch tygodni. Gdy nasiona wykiełkują, zdejmij pokrywę i umieść doniczki pod lampami.

W celu utrzymania, podlewanie co dwa dni przez cały sezon wegetacyjny pomoże szczawikowi dobrze się rozwijać. Możesz również zacząć stosować zbilansowany nawóz raz w miesiącu, gdy zauważysz trzy liście.

Oddział

Możesz założyć, że rozmnażanie szczawika z podziału jest podobne do tego, jak dzielisz koniczynę, ale ta metoda jest popularna w przypadku Oxalis triangularis. Niemniej jednak masz większe szanse na uzyskanie zdrowej rośliny rodzicielskiej do rozmnażania w szklarni. Po zebraniu szczawika usuń cebulki pod koniec jego spoczynku i usuń mniejsze cebulki boczne do sadzenia.

Cebule te powinny być gotowe do sadzenia, dlatego ogrodnicy zazwyczaj wolą tę metodę rozmnażania niż wysiew nasion. Jest to również punkt, w którym korzystanie z apolitunelu staje się korzystne, ponieważ szczawik można rozpocząć w dowolnym momencie, o ile utrzymujesz i kontrolujesz środowisko wewnętrzne. Jakie są inne względy przy dzieleniu szczawika?

Jak rozmnażać szczawika z dywizji?

Rozmnażanie szczawika z podziału dość podobne do siewu nasion szczawika. Użyj dużego pojemnika z otworami drenażowymi i ziemi doniczkowej z dobrym drenażem. Możesz zacząć te cebulki w orientacji, która odsłania zieloną część, podczas gdy gleba pokrywa białą podstawę ich łodygi na korzeniach.

Najlepszym miejscem na podziały szczawików powinno być z dala od bezpośredniego światła słonecznego, ale można je przenieść, gdy zaczną rosnąć. Chcesz, aby żarówki utrwaliły się przed wystawieniem ich na światło. Dodatkowo, utrzymuj warunki w tunelu foliowym w temperaturze 70 do 75 ° F w dzień i 50 do 65 ° F w nocy, aby pomóc im rosnąć po około 14 dniach, w których pojawiają się kiełki.

Rozmnażanie z podziałów wymaga również sprawdzenia i utrzymania wilgotności podłoża. Następnie możesz nawozić rośliny, gdy zobaczysz nowe pędy. Rób to co dwa do trzech tygodni przez cały okres ich wzrostu.

Częste problemy z rozmnażaniem szczawika

Wspaniałą wiadomością dotyczącą uprawy szczawika jest to, że rośliny te nie są podatne na poważne i trudne problemy. Na przykład gnicie jest łatwe do uniknięcia, o ile jesteś odpowiedzialny za nie podlewanie roślin. Chorobom grzybiczym, takim jak pleśń i rdza, można również zapobiegać, zwłaszcza w tunelu foliowym, gdzie można kontrolować warunki.

Jeśli widziałeś szkodniki, możesz szybko zająć się nimi mydłem owadobójczym i odizolować porażone rośliny.

Wniosek

Kto nie chciałby mieć rośliny, która jest synonimem szczęścia? Szczaw zajęczy jest doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu, więc naucz się rozmnażać szczawik poprzez nasiona i podziały. Niezależnie od wybranej metody zawsze możesz skorzystać z apolytunnel, aby rozpocząć propagację.

Nie powinieneś czuć się onieśmielony, rozpoczynając szczawik od nasion. Możesz samodzielnie zebrać strąki i zasiać je w pomieszczeniu, aby zagwarantować kiełkowanie. Z drugiej strony można rozmnażać szczawik z podziałów lub bulw.

Ci, którzy mają Oxalis triangularis, zastosują tę metodę, ale zbieranie cebul jest tak proste, jak zbieranie nasion. Sadź zieloną częścią do góry, a następnie utrzymuj temperaturę w ciągu dnia i nocy odpowiednio na poziomie 70 do 75 ° F i 50 do 65 ° F. Obie techniki rozmnażania zalecają utrzymywanie wilgotnej gleby, aby pomóc szczawikowi się zadomowić.