Kiedy zacząć uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Całoroczny produktywny ogród warzywny od lutego jest możliwy, jeśli wiesz, kiedy rozpocząć uprawę warzyw w szklarni. Być może najważniejszą zaletą w rolnictwie wielotunelowym jest to, że możesz zacząć rosnąć od początku roku do ostatniego miesiąca. Jeśli używasz ogrzewanej szklarni, możesz uprawiać warzywa o każdej porze roku.

Bardziej niż wiedzieć, kiedy rozpocząć uprawę warzyw w szklarni, musisz wziąć pod uwagę pory roku i sklasyfikować rośliny na rośliny odporne, zimne i ciepłe. Poznanie stref sadzenia w twoim stanie również będzie działać na twoją korzyść, ponieważ pozwoli ci wiedzieć, jakie rośliny przetrwają. Aby dać ci ogólne pojęcie, strefa oceniona 1a ma ekstremalne roczne temperatury od -60 do -55°F, podczas gdy strefa 13b ma 65 do 70°F.

Kiedy zacząć uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Jak wiedzieć, kiedy rozpocząć uprawę warzyw w szklarni

Możesz rozpocząć uprawę warzyw w apolitunelach już w lutym w miejscach takich jak Kolorado, ponieważ jest to odpowiednie dla roślin w zimnych i ciepłych porach roku. Dlatego będziesz wiedzieć, kiedy rozpocząć uprawę warzyw w Twojej okolicy, jeśli znasz strefę sadzenia i oczekiwane warunki. A ponieważ będziesz korzystać ze szklarni, możesz odpowiednio dostosować warunki wewnętrzne.

Klasyfikuj warzywa

Twarde warzywa

Ogrodnictwo zimowe jest ryzykowne nawet w szklarni, ale i tak można rozpocząć mrozoodporne, odporne na mróz uprawy w grudniu lub styczniu. Niektórzy ogrodnicy w Oregonie wspominali również, że niektóre warzywa mogą wytrzymać silny mróz. Powszechnymi roślinami odpornymi na niskie temperatury są buraki, szpinak, por, jarmuż, rzepa, marchew, rzodkiewka, brukselka i boćwina.

Rośliny odporne na mróz można utwardzić poprzez stopniowe wprowadzanie ich do warunków zewnętrznych, a następnie rozpocząć przesadzanie w lutym lub marcu. Cebula cebulowa jest nawet wystarczająco odporna na przesadzanie w styczniu. Istnieją również półtwarde warzywa, które idealnie nadają się do sadzenia w szklarni w chłodnym sezonie.

Warzywa sezonowe

Brokuły, kalafior, kapustę i sałatę można uprawiać na początku marca w szklarni. Natka pietruszki i seler również wytrzymają lekki mróz. Warzywa te najlepiej utwardzać i przesadzać w kwietniu.

Jeśli mieszkasz w regionie o klimacie umiarkowanym, możliwe jest również rozpoczęcie drugiego zbioru warzyw chłodnych w lipcu i sierpniu, a następnie przesadzenie ich później w miesiącu i wrześniu. To przygotuje je do niższych temperatur jesienią. O tej porze będą również gotowe do zbiorów aż do następnej wczesnej wiosny.

Warzywa na ciepło

Warzywa ciepłego sezonu, takie jak pomidory, dynia, bakłażan, rośliny strączkowe, groszek, ogórki, papryka i kukurydza, mogą być zajęte w tunelu foliowym w marcu i kwietniu. Należy jednak pamiętać, że na niektórych obszarach przymrozki mogą występować nawet wiosną, dlatego bardziej idealna dla tych upraw jest połowa kwietnia lub początek maja. Ponieważ warzywa sezonowe nie tolerują niskich temperatur, najlepiej zawsze wcześniej sprawdzić warunki w tunelu foliowym.

Poznaj swoje pory roku

Późna zima do połowy wiosny

Odporne rośliny można rozpocząć w tunelu foliowym od późnej zimy do wczesnej wiosny. Jeśli masz ogrzewany propagator, możesz wcześnie zasiać również inne rośliny. Dodatkowo w połowie wiosny można siać szybko rosnące, delikatne warzywa.

Późna wiosna do późnego lata

Późna wiosna do wczesnego lata to najlepszy czas na sadzenie letnich warzyw, a następnie można je utwardzić po mrozach. Do połowy lata możesz zbierać letnie plony i usuwać zużyte warzywa, takie jak ogórek. Późnym latem możesz siać w tunelu foliowym warzywa, takie jak sałata, młode marchewki i liście sałaty, aby uzyskać nowe zbiory.

Jesień

Jesienią możesz posadzić w pomieszczeniu niektóre warzywa, takie jak pietruszka i kalabry. Niektóre rośliny, takie jak groszek, są również najlepsze do zimowania. W Maine jesienią można sadzić zielone warzywa liściaste, a warzywa kapustne nadają się nawet do sadzenia na początku sierpnia.

Czy sadzenie w tunelu foliowym przez cały rok jest możliwe?

Całoroczne sadzenie w tunelu foliowym jest możliwe, ponieważ możesz kontrolować warunki uprawy warzyw w pomieszczeniach. W stanach takich jak Kolorado można nawet wysiewać rośliny odporne na zimno w lutym bez dodatkowego oświetlenia. Szklarnie również najlepiej sprawdzają się w przypadku większości roślin, dopóki nie można ich przesadzić na zewnątrz.

Następnie możesz wysiewać rośliny o ciepłej porze roku i zbierać rośliny odporne na zimno około marca lub kwietnia. Maj może być również miesiącem zbiorów zielonych liściastych i przesadzania warzyw, które zacząłeś uprawiać w pomieszczeniu. Mimo to najlepiej jest mieć system chłodzenia, aby zapobiec przegrzaniu upraw w okresie od czerwca do lipca.

Od sierpnia do września jest przeznaczony na ogrodnictwo zimowe, natomiast od listopada do stycznia może wymagać dodatkowego oświetlenia, gdy długość dnia się skraca. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz, aby Twoje rośliny dojrzały do ​​listopada lub grudnia, abyś mógł nadal powoli zbierać plony przez zimę. W zależności od obszaru, tunel foliowy może chronić warzywa przed mrozem w zimie.

Wniosek

Najważniejszą zaletą ogrodnictwa w tunelu foliowym jest możliwość produktywności przez cały rok. Ale czy wiesz, kiedy zacząć uprawiać warzywa w szklarni? W stanach takich jak Kolorado można siać lub sadzić już w lutym.

Znając strefę sadzenia, pory roku i klasyfikację upraw, możesz sadzić w tunelu foliowym niezależnie od warunków. Możesz użyć tunelu foliowego do ochrony przed mrozem lub rozpocząć niektóre warzywa w pomieszczeniu, dopóki klimat na zewnątrz nie będzie odpowiedni.