Jak rozmnażać lwia paszcza. 3 najlepsze metody

Możesz nauczyć się rozmnażania lwiej paszczy na trzy proste metody. Piękno tego rocznika polega na tym, że możesz zacząć go od nasion, sadzonek lub podziału. Dlatego możesz wybrać technikę odpowiednią do swojego ogrodu i kalendarza sadzenia.

Jeśli masz szklarnię, możesz również wypuścić lwia paszcza w pomieszczeniu, aby pomóc im szybciej się zadomowić. Pamiętaj, że rośliny muszą pozostawać w stabilnym środowisku, aby sprzyjać kiełkowaniu, ukorzenianiu i zakładaniu. Bezstresowe rośliny po rozmnożeniu w szklarni powinny być gotowe do trwałego przesadzenia.

Jak rozmnażać lwia paszcza. 3 najlepsze metody

Nasiona

Krok 1. Zbiór i siew

Pierwszą metodą, którą możesz zrobić, aby uruchomić lwia paszcza, jest użycie nasion. Możesz kupić nasiona lwiej paszczy w szkółkach, ale możesz je również zbierać na swoich roślinach. Po okresie kwitnienia pozwól kwiatom zwiędnąć i zbierz strąki nasion, które rozwiną, zamiast usuwać zużyte kwiaty.

W tym okresie możesz zacząć wysiewać nasiona po zebraniu, ponieważ nasiona lwiej paszczy mogą przetrwać zimę. Lepiej jednak zachować nasiona do siewu na wiosnę w tunelu foliowym. Podobnie jak inne rośliny, możesz zapewnić kiełkowanie nasion, jeśli zamiast tego zasiejesz w tunelu foliowym.

Krok 2. Kiełkowanie

Możesz użyć dowolnego podłoża do nasion w doniczkach lub tackach na komórki dla lwia paszcza, a następnie dociśnij do niego nasiona. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne i poczekaj, aż minie mróz przed przesadzeniem sadzonek na zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, lwia paszcza potrzebuje od 12 do 14 tygodni, zanim nasiona zakwitną.

Mimo to ogrodnicy zwykle rozwarstwiają je, używając wody w lodówce lub schładzając w chłodni, aby kiełkowanie trwało tylko 7 do 10 dni. Zauważ, że nasiona lwiej paszczy są również małe, więc może być konieczne użycie pipety, jeśli chcesz mieć nasiona w komórkach zamiast siewu na dużą skalę. Inną kluczową wskazówką, o której należy pamiętać, aby zagwarantować kiełkowanie nasion, jest użycie podłoża o pH od 5,5 do 5,8.

Możesz również przykryć pojemnik plastikiem, aby zapobiec wysychaniu medium.

Sadzenie

Jeśli nie chcesz czekać na kiełkowanie, prostszym sposobem rozmnażania lwich paszczy jest użycie sadzonek. Możesz to zrobić najlepiej na sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami jesienią, a także możesz ukorzenić sekcje w tunelu foliowym, aby stworzyć stabilne środowisko.

Krok 1. Cięcie i przygotowanie

Chcesz wybrać zdrową roślinę rodzicielską i wyciąć 2-calowy odcinek poniżej węzła liścia. Samo cięcie powinno być wolne od uszkodzeń i chorób. Podobnie jak przy przygotowywaniu sadzonek innych roślin, musisz również usunąć liście na końcu łodygi, aby zapobiec gniciu.

Pozostaw tylko te na górze, a następnie zanurz cięcie w ukorzeniającym się hormonie, aby przyspieszyć proces jego rozwoju. Możesz użyć dowolnego wilgotnego podłoża do sadzonek, ale upewnij się, że utrzymasz wilgotne środowisko. W razie potrzeby przykryj pojemnik lub spryskuj regularnie aż do wycięcia korzeni.

Krok 2. Zakorzenienie

Rośliny rosnące w tunelu foliowym powinny zauważyć lepszy wzrost w temperaturze od 62 do 68 stopni Celsjusza przy wilgotności 100%. Powinieneś być w stanie przeszczepić po trzech tygodniach, ale sprawdź warunki środowiskowe na zewnątrz, aby zapobiec szokowi związanemu z przeszczepem. Pamiętaj, że aklimatyzacja jest niezbędna, gdy zaczynasz rośliny w pomieszczeniach.

Oddział

Ostatnią techniką rozmnażania lwiej paszczy jest podział. Jest to doskonałe rozwiązanie dla bardziej dojrzałych roślin, ponieważ podział służy również jako praktyka pielęgnacyjna. Przesadzanie lwiej paszczy z czasem zapobiega przeludnieniu, a także pomaga roślinie się odmłodzić.

Krok 1. Podnoszenie i dzielenie

Najlepszy czas na podział lwiej paszczy to koniec lata. Ostrożnie wykop roślinę, zaczynając od jej obwodu, aby uniknąć uszkodzenia jej korzeni. Powinieneś być w stanie bez problemu podnieść masę korzeniową i możesz ją odpowiednio podzielić.

Krok 2. Sadzenie i przesadzanie

Każda sekcja powinna mieć wystarczającą ilość korzeni i liści, więc liczba roślin, które możesz wyprodukować, zależy od tego, jak duża jest dojrzała roślina. Użyj doniczki z tym samym podłożem, w którym pierwotnie znajdowała się roślina i umieść ją w szklarni. To ochroni dywizje przez zimę, dopóki się nie ustabilizują.

Gdy rośliny osiągną idealny rozmiar, można je przesadzać po przejściu wiosennych mrozów. Zwróć uwagę, że podział jest również dobrą praktyką, którą należy wykonywać raz w roku, aby chronić rośliny w okresie zimowym. Pamiętaj, że pełne słońce jest optymalne dla wzrostu i kwitnienia lwich paszczy.

Wniosek

Czy wiesz, że lwia paszcza jest stosunkowo łatwa do rozpoczęcia samodzielnie? Możesz szybko nauczyć się rozmnażania lwiej paszczy za pomocą trzech metod, dzięki czemu możesz wybrać najbardziej dogodną dla siebie technikę. Jeśli zaczynasz je od nasion, powinieneś je rozwarstwić, aby przyspieszyć kiełkowanie.

Z drugiej strony użycie sadzonek i dzielenie jest prostsze. Możesz ściąć przed pierwszymi przymrozkami jesienią, a całą roślinę wykopać pod koniec lata. Podział to doskonały sposób na utrzymanie dojrzałych roślin i ochronę ich również w nadchodzącej zimie.

Ogólnie rzecz biorąc, te metody będą znacznie szybsze dzięki pomocy szklarni. Doświadczeni ogrodnicy zalecają rozpoczęcie pracy w pomieszczeniu, aby lwia pazury rosły wystarczająco energicznie, aby można je było przesadzać. Zwróć uwagę na wskazówki i idealne warunki wzrostu, a twoje rośliny powinny być gotowe do przesadzenia na wiosnę.