Kiedy zacząć uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy zacząć hodować pomidory w szklarni, możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną. W ten sposób możesz uzyskać plon późny lub plon początkowy, w zależności od tego, czego potrzebujesz. Inną powszechną praktyką jest sadzenie w płodozmianie o dwóch uprawach, w którym sieje się na plon jesienny, a drugi na plon wiosenny przez dłuższy okres wegetacyjny.

Według Uniwersytetu Kalifornijskiego można uzyskać do 20 funtów na roślinę w wiosennej uprawie od marca do czerwca. Z drugiej strony uzyskasz połowę tego plonu w uprawie jesiennej od października do stycznia. A ponieważ korzystasz ze szklarni, możesz sadzić pomidory przez cały rok bez obaw.

Kiedy zacząć uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

Wiedza, kiedy zacząć uprawiać pomidory w szklarni

Jesień, wiosna lub rotacja dwóch upraw przez dłuższy okres wegetacyjny to idealne czasy na sadzenie pomidorów w szklarni. Jednak ważne jest również, aby poznać pory roku i temperatury oraz jak używać nieogrzewanego tunelu foliowego do uprawy pomidorów. W ten sposób możesz prawidłowo sadzić warzywa bez ryzyka jakichkolwiek niedogodności.

Pory roku i temperatury

Idealne temperatury do uprawy pomidorów w tunelu apolimerowym to 70 do 80°F w ciągu dnia i 60 do 65°F w nocy. Mając to na uwadze, musisz zachować zalecane warunki szklarni podczas sadzenia jesienią, wiosną lub w obu przypadkach. Jak wspomniano wcześniej, możesz uzyskać do 20 funtów plonów na roślinę pomidora podczas sadzenia wiosną, a następnie połowę na jesień.

Więc jeśli używasz tunelu polifoliowego do użytku komercyjnego, możesz uprawiać wiosenne plony od marca do czerwca lub jesienne od października do stycznia, zgodnie z zaleceniami UC Davis. Jeśli chcesz przedłużyć swój sezon wegetacyjny, możesz również sadzić w płodozmianie. Nasiona należy wysiewać na początku czerwca lub na początku lipca w przypadku zbiorów jesiennych, a nasion w okresie od grudnia do połowy stycznia w przypadku zbiorów wiosennych.

Najlepiej jednak pamiętać, że pomidory będą z powodzeniem rosły i owocowały tylko wtedy, gdy spełnisz ich warunki. Dlatego zawsze należy sprawdzać temperaturę tunelu foliowego. Ale co z niebezpieczeństwem mrozu?

Wiosną, kiedy minęły mrozy, na większości obszarów typowy czas na sadzenie pomidorów. Ale jeśli jesteś w stanie takim jak Idaho z krótkimi sezonami wegetacyjnymi i dużą wysokością, University of Idaho Extension zaleca inny czas na uprawę pomidorów. Posadź rośliny przed ostatnimi przymrozkami, aby przedłużyć okres wegetacyjny.

Uprawa pomidorów w nieogrzewanej szklarni

Różnice temperatur w ogrzewanej i nieogrzewanej szklarni mają wpływ na uprawy. Mając to na uwadze, możesz być ciekawy, czy nadal możesz uprawiać pomidory w nieogrzewanym tunelu foliowym, jeśli mieszkasz w zimnym regionie. Dobrą wiadomością jest to, że nieogrzewany tunel foliowy nadal nadaje się do użytku, o ile starannie zaplanujesz.

Ponieważ nie możesz zapewnić ciepła, możesz uprawiać pomidory tylko w nieogrzewanym tunelu foliowym po upływie ostatniego mrozu. Ta praktyka sprawi, że wyprzedzisz harmonogram sadzenia, ale wydłużysz również sezon wegetacyjny. Niektórzy rolnicy zalecają wysiew w pomieszczeniu na sześć tygodni przed przewidywanym terminem przymrozków, aby sadzonki były wystarczająco zdrowe do przesadzania.

Jak uprawiać pomidory przez cały rok

Najważniejszą zaletą uprawy pomidorów w apolituneli jest to, że wydłuża sezon wegetacyjny. Dlatego uprawa warzyw w tunelu foliowym jest możliwa przez cały rok, pod warunkiem zapewnienia roślinom optymalnych warunków. Pomidory najlepiej owocują wiosną i latem, ale kontrolowanie klimatu i stosowanie odpowiednich odmian pozwoli owocować przez cały rok.

Najlepszą sztuczką przy całorocznej uprawie pomidorów jest dobieranie odmian odpowiednich do aktualnych warunków. Sezon wegetacyjny można rozpocząć wcześnie, stosując odmiany odporne na zimno, a na lato stosować inne odmiany. Dowiedz się również więcej o nieokreślonych i zdeterminowanych typach pomidorów.

Sukces całorocznego, produktywnego tunelu foliowego będzie zależał od tego, jak kontrolujesz środowisko dla pomidorów. Dział Rolniczy Uniwersytetu Tennessee kładzie nacisk na kontrolowanie tuneli foliowych za pomocą systemów ogrzewania, wentylacji i dystrybucji powietrza. Sprawdź temperaturę, dwutlenek węgla i wilgotność tunelu foliowego przez cały rok.

Wniosek

Piękno stosowania apolytunnelis polega na tym, że można przedłużyć sezon wegetacyjny, a nawet mieć pomidory przez cały rok. Ale czy wiesz, kiedy zacząć hodować pomidory w szklarni? Możesz mieć rotację dwóch roślin na jesień i wiosnę, ale możesz też uprawiać jesienią lub wczesną wiosną.

Jeśli uprawiasz wiosenne plony od marca do czerwca, możesz zebrać do 20 funtów na roślinę. Wręcz przeciwnie, jesienna uprawa przyniesie 10 funtów na roślinę. A jeśli mieszkasz w regionie o krótkim sezonie, możesz uniknąć niebezpieczeństw mrozu, sadząc pomidory przed datą ostatniego mrozu.

Ogólnie rzecz biorąc, użycie apolytunnelis to doskonały sposób na uzyskanie produktywnego ogrodu pomidorowego. Jednak sukces zależy od Twojej zdolności i konsekwencji w utrzymywaniu idealnych warunków dla roślin. Poznaj właściwy czas i praktyki, a nie powinieneś czuć się onieśmielony uprawą pomidorów w szklarni.