Kiedy pomidory psują się? 4 znaki, na które należy uważać

Kiedy pomidory psują się? Może być kilka powodów, dla których twoje pomidory zepsuły się. Być może użyłeś złej wielkości doniczki, podlałeś lub przelałeś rośliny, posadziłeś je w złym rodzaju gleby, nie zostały odpowiednio odżywione lub zaraziły się chorobami przenoszonymi drogą powietrzną.

W rezultacie twoje pomidory mogą nie zawiązywać owoców, liście mogą zacząć więdnąć lub pomidory mogą być brzydkie i nie do zjedzenia. Objawy te mogą być podstawowym problemem, który może ostatecznie zabić twoje rośliny. Mając to na uwadze, oto cztery oznaki, że twoja roślina pomidora zepsuła się i co możesz z tym zrobić:

Kiedy pomidory psują się? 4 znaki

Pęknięcia owoców

Jeśli zauważysz pęknięcia u podstawy dojrzałych owoców pomidora, może to oznaczać pęknięcia owoców. Kiedy tak się dzieje, twoje rośliny pomidora stają się podatne na zwierzęta i owady, które chcą zjeść owoce.

Jedną z głównych przyczyn pękania owoców jest pogoda. Jeśli twoje pomidory przechodzą przez długi okres suszy, stają się spragnione. Kiedy nadejdzie ulewne deszcze, twoje rośliny będą szybko pobierać wodę, powodując powiększanie się i pękanie owoców.

Nawet jeśli nie możesz kontrolować pogody, będziesz w stanie kontrolować środowisko uprawy pomidorów, umieszczając je w mini szklarni. Zapobiega to wystawieniu roślin na nieprzewidywalną pogodę, zapewniając im bezpieczeństwo i zdrowie.

Sunscald

Oparzenia słoneczne są powodowane przez promienie słoneczne. Rośliny i owoce fizycznie wyglądają zdrowo i normalnie, ale gdy owoce dojrzewają, zobaczysz żółte plamy na skórce pomidorów, które ostatecznie zamienią się w białe oparzenia. Powoduje to zły wygląd i smak.

Aby chronić pomidory przed poparzeniem, możesz użyć klatek na pomidory lub systemu podpór z drutu, aby podeprzeć rośliny podczas ich zacieniania. Pomaga również umieścić je w minitunelach foliowych, ponieważ będziesz w stanie kontrolować klimat. Jeśli jest za gorąco, możesz osłonić rośliny przed upałem, przesuwając tunel foliowy w zacienione miejsce.

Oparzenia słoneczne występują na roślinach, które zostały energicznie przycięte, pokazując owoce pomidora pod wpływem ciepła słonecznego. Pamiętaj, aby pozostawić wystarczającą ilość gałęzi i liści, aby osłonić je przed słońcem.

Więdnięcie Fusarium

Więdnięcie Fusarium jest trudne, ponieważ początkowo rośliny pomidora wyglądają idealnie, ale potem nagle zaczynają więdnąć. Zaczyna wpływać na jedną stronę rośliny, a po dniu lub dwóch zauważysz, że cała roślina zaczyna więdnąć. Upewnij się, że ich nie podlewasz, w przeciwnym razie problem się pogorszy, a Twoja roślina zginie w ciągu dnia.

Co powoduje więdnięcie fuzarii? Grzyb zwany Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici działa na układ naczyniowy Twoich pomidorów. Oddziałuje na rurkę ksylemu – odpowiadającą za transport składników odżywczych i wody z korzeni do liści.

Najlepszym sposobem zapobiegania więdnięciu fuzariozy jest płodozmian. Upewnij się, że pomidory nie są kolejno sadzone w tym samym grządce.

Kropla kwiatu

Jak sama nazwa wskazuje, na pomidorach zakwitną kwiaty, ale opadną, zanim rozwiną się w owoc. Krople kwiatów spowodowane są wahaniami temperatury. Aby pomidory rosły zdrowo, temperatura musi wynosić od 55 do 75 stopni F, aby zachować kwiaty, które zamienią się w aromatyczne owoce. Inne przyczyny opadania kwiatów to za mało lub za dużo azotu, brak zapylania, uszkodzenia przez owady i brak wody.

Ponieważ nie możesz kontrolować pogody, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zadbać o zdrowie swoich roślin, używając nawozu i rysując zapylacze.

Dlaczego warto używać mini szklarni?

Sadzenie wewnątrz minitunelowego zmniejsza ryzyko zarażenia się wyżej wymienionymi chorobami. Dzięki szklarni możesz kontrolować klimat w pomieszczeniu, temperaturę i inne czynniki, które mogą zaszkodzić twoim roślinom pomidora. Poza tym, oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w apolytunnelkit:

Minitunel foliowy chroni Twoje rośliny przed szkodnikami

Mszyce, mszyce, pchełki i hornwormy to tylko niektóre z owadów, które żerują na pomidorach. Trzymanie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko przyciągnięcia tych nieznośnych stworzeń. Twoje rośliny będą nadal rosły zdrowo i bezpiecznie wewnątrz obudowy.

Możesz użyć małego tunelu foliowego, aby wcześnie rozpocząć wzrost roślin

Mając mały zestaw tuneli foliowych, możesz rozpocząć sadzenie wcześnie – nawet przed nastaniem chłodów w Twojej okolicy. Gdy pogoda się poprawi, możesz przesadzić zdrowe pomidory do swojego ogrodu. W ten sposób będziesz mógł zbierać plony wcześniej, niż zamierzałeś.

Apolytunnekit chroni Twoje rośliny przed złą pogodą

Mini szklarnie świetnie nadają się do delikatnych roślin. Chroni je przed mrozem, silnymi wiatrami, burzami i nadmiernym upałem. Możesz umieścić swoje sadzonki pomidorów w zagrodzie do początku wiosny. Następnie możesz je wyjąć lub przesadzić, gdy pogoda się ociepli.

Konkluzja: kiedy pomidory psują się?

Więc kiedy pomidory się zepsują? W oparciu o najczęstsze problemy, z jakimi borykają się rośliny pomidora, temperatury, pogoda i ogólny klimat uprawy przyczyniają się do rozwoju niektórych chorób. Aby wyhodować pyszne i obfite plony, monitoruj stan swoich pomidorów.