Kale Square Foot Ogrodnictwo i rośliny towarzyszące

Jarmuż jest jedną z najzdrowszych upraw i można je uprawiać poprzez ogrodnictwo z roślinami towarzyszącymi oraz w szklarni. Jedna roślina jarmużu wymaga tylko jednej stopy kwadratowej i można ją uprawiać z wieloma roślinami towarzyszącymi. Jarmuż może sąsiadować z kaszą gryczaną, sorgo, włochatą wyką, ziołami, roślinami strączkowymi, cebulą, nagietkami, nasturcją i słodką alyssum.

Co to jest ogrodnictwo o powierzchni stopy kwadratowej?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych było metodą opracowaną przez Mela Bartholomewa pod koniec lat 70. XX wieku. W szczególności jest to metoda ogrodnicza, która najlepiej sprawdza się w przypadku podniesionych łóżek na ograniczonej przestrzeni. Już sama nazwa wskazuje, że ogrodnictwo na stopę kwadratową oznacza, że ​​do sadzenia używasz klocków w porównaniu do tradycyjnego sadzenia w rzędach.

Kale Square Foot Ogrodnictwo i rośliny towarzyszące

Podzielisz łóżko ogrodowe na siatkę, w której posadzisz plon w każdym bloku o powierzchni stopy kwadratowej. Jest to metoda oszczędzająca miejsce, ponieważ będziesz planować rośliny i ich wymaganą przestrzeń na metr kwadratowy. Ogrodnictwo stóp kwadratowych będzie skuteczne i skuteczne tylko wtedy, gdy wszystko zaplanujesz i zmierzysz wcześniej.

Ze względu na małą przestrzeń wymaganą przez ogrodnictwo o powierzchni stopy kwadratowej, możesz zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze w uprawie roślin. Możesz wyprodukować tyle żywności, ile przy sadzeniu w rzędach. Jest to również łatwa i nieskomplikowana metoda ogrodnicza, którą możesz wykonać samodzielnie nawet jako początkujący.

Możesz stworzyć własne podniesione łóżko, niezależnie od tego, czy ma wymiary 4×4, 2×4 czy 4×12 stóp i wypełnić je nawożoną glebą. Następnie połóż na tym pudełku kwadratową siatkę, która posłuży jako przewodnik do rozmieszczania roślin. Musisz jednak znać odpowiedni rozstaw roślin na metr kwadratowy.

Jaki jest odstęp jarmużu na metr kwadratowy?

Jarmuż jest jedną z najlepszych upraw do uprawy w ogrodnictwie na metr kwadratowy, ponieważ jest to roślina średniej wielkości, w której można posadzić jedną na metr kwadratowy. Potrzebujesz również przestrzeni 12 na 12 cali na jarmuż. Przestrzeganie tego zalecanego odstępu dla jarmużu zapobiegnie przepełnieniu łóżka.

Możesz zasiać nasiona lub przesadzić jarmuż na środku swojego placu. A co jest wspaniałe w przypadku jarmużu, to to, że można go uprawiać z roślinami towarzyszącymi, aby uzyskać bardziej wydajną uprawę. Więc jakie rośliny możesz uprawiać razem z jarmużem?

Jakie są rośliny towarzyszące jarmużowi?

W przypadku jarmużu, towarzyszącymi mu roślinami są gryka, sorgo, włochata wyka, zioła, rośliny strączkowe, cebula, nagietki, nasturcja i słodka alyssum. Jest również przyjazny dla innych upraw, takich jak karczochy, buraki, seler, boćwina, ogórek, mięta, ziemniaki, rzodkiewki i szpinak.

Sadzenie towarzyszące to świetny sposób na ochronę upraw i pielęgnowanie ich wzrostu, ponieważ może pomóc przyciągnąć pożyteczne owady i odstraszyć szkodniki. Może również zaoszczędzić miejsce i sprawić, że ogrodnictwo będzie bardziej wydajne. Znajomość roślin towarzyszących jarmużowi polega na tym, że posadzenie dowolnej rośliny może stworzyć konkurencję o składniki odżywcze, a nawet przyciągnąć szkodniki.

Wręcz przeciwnie, łączenie jarmużu z wymienionymi przez nas roślinami jest jak posiadanie idealnego sąsiada. Porozmawiajmy, dlaczego te rośliny i kwiaty są najlepszymi towarzyszami jarmużu. Jednocześnie jakich upraw należy unikać sadzenia jarmużu?

Kasza gryczana

Kasza gryczana jest świetną rośliną towarzyszącą jarmużowi, ponieważ jest środkiem wiążącym azot. Dlatego jarmuż może skorzystać z dodatkowych składników odżywczych w ogrodzie. Służy również jako roślina okrywowa, która powstrzymuje chwasty i uszczelnia wilgoć w glebie, aby zapobiec degradacji.

Sorgo

Wielkość sorgo może służyć jako cień dla twojego jarmużu. Jest to korzystne, jeśli chcesz zminimalizować ostre upały, które otrzymuje twoja roślina. Sorgo jest najlepsze, jeśli umieścisz je na południe od jarmużu.

Owłosiona wyka

Podobnie jak gryka, włochata wyka może dodawać składniki odżywcze do gleby, ponieważ jest utrwalaczem azotu. W rzeczywistości dodanie roślin okrywowych, takich jak te uprawy, może zwiększyć plon z nimi. A jako bonus przyciągają również pożyteczne owady.

Zioła

Zioła takie jak bazylia, rumianek, rozmaryn, szałwia i tymianek są wspaniałymi roślinami towarzyszącymi jarmużowi. Odstraszają szkodniki, przyciągając owady, które się nimi żywią. Mogą również odstraszać szkodniki, a nawet nie konkurują o azot w glebie, ponieważ są lekkimi żerami.

Ale oprócz wspomnianych ziół, kolendra, koperek i trawa cytrynowa są również wspaniałymi roślinami, które rosną razem z jarmużem. Zioła te przyciągają pożyteczne owady, takie jak bzygi i osy. Owady te mogą żywić się mszycami i innymi szkodnikami w ogrodzie.

Sama trawa cytrynowa również odstrasza szkodniki, aby zapewnić zdrowy wzrost jarmużu.

Strączki

Rośliny strączkowe są doskonałymi roślinami towarzyszącymi jarmużowi, ponieważ zwiększają zawartość azotu w glebie. Pomoże to Twojemu jarmużowi zdrowo rosnąć bez konieczności konkurowania o składniki odżywcze w glebie. Jako rośliny strączkowe do jarmużu możesz wybrać fasolkę szparagową lub fasolę szparagową.

Cebula

Cebula i podobne rośliny, takie jak szalotka, szczypiorek i pory, wspaniale rosną z jarmużem. Mogą odstraszać szkodniki upraw, takie jak mszyce, ćmy i roztocza, aby Twój jarmuż był zdrowy i wolny od szkodników. Chrząszcze kapuściane i pchełki, które powszechnie spożywają liście jarmużu, są również odpędzane przez te allium.

Nagietki

Oprócz tych upraw, kwiaty takie jak nagietki, nasturcja i słodka alyssum są również wspaniałymi dodatkami do ogrodu jarmużu. Nie tylko dobrze wyglądają i ładnie pachną, ale również przyciągają drapieżne owady. Bzygowate żywią się mszycami, a sama nasturcja odstrasza chwytacze kapusty.

Te kwiaty nie są nawet ciężkimi pokarmami, więc jarmuż nie ma konkurencji o składniki odżywcze. Czy są inne rośliny towarzyszące, które świetnie nadają się na jarmuż? Możesz również rozważyć sadzenie karczochów, buraków, selera, boćwiny, ogórka, mięty, ziemniaków, rzodkiewki i szpinaku w swoim ogródku jarmużu.

Jakich roślin nie powinieneś uprawiać z jarmużem?

Chociaż jarmuż ma wielu przyjaciół, nie powinieneś uprawiać go obok słoneczników, drzewa nieba i czarnego orzecha. Istnieją również pewne względy, jeśli chcesz sadzić jarmuż obok pomidorów i podobnych roślin kapustnych, takich jak kapusta, brokuły i kalafior.

Słoneczniki, drzewo nieba i orzech czarny są allelopatyczne. Ze względu na biochemikalia, które produkują, nie są dobrymi sąsiadami jarmużu, ponieważ mogą wpływać na twoje zbiory. Na przykład biochemikalia z liści słonecznika mogą zapobiegać kiełkowaniu nasion, które są blisko niego.

Z drugiej strony, drzewo nieba ma w swoich korzeniach i korze substancje chemiczne, które mogą być szkodliwe dla wzrostu sąsiednich roślin. Może również przyciągać szkodniki, takie jak lampiony plamiste. I wreszcie, substancja chemiczna orzecha czarnego może spowodować śmierć roślin znajdujących się blisko jego drzewa.

Czy można sadzić jarmuż z pomidorami i innymi gatunkami kapustnych?

Pomidory mogą zmniejszyć populację szkodników zwanych ćmą krzyżowiakową. Jeśli się nad tym zastanowić, jest to korzystne dla jarmużu. Musisz jednak uważać na karmienie obu roślin, ponieważ pomidory nie są lekkimi pokarmami jak zioła.

Z drugiej strony krewni kapustnych jarmużu, tacy jak kapusta, brokuły i kalafior, mogą w pewnym sensie nie być dobrymi towarzyszami. Wspólne sadzenie tych roślin może oznaczać, że przyciągasz dużą liczbę szkodników i chorób, ponieważ są one bliskimi krewnymi. Może to łatwo doprowadzić do wybuchu epidemii, jeśli natychmiast nie rozwiążesz problemów.

Rodzaje jarmużu

Popularne rodzaje jarmużu to Curly, Ornamental, Chinese, Lacinato, Red Russian, Siberian i Redbor.

Jumuż kędzierzawy

Jeśli myślisz o jarmużu, prawdopodobnie wyobrażasz sobie wariant kędzierzawy. Jest to najczęstszy rodzaj jarmużu i ma kolor od bladego do ciemnozielonego. Ma również włókniste łodygi i potargane liście, a jego smak jest gorzki i pieprzny, co dobrze komponuje się z sałatkami.

Ornamenty 

Jarmuż ozdobny to kolorowa odmiana, która waha się od bieli, różu i fioletu. Ma szorstkie liście i wygląda jak kwiat, dlatego jest powszechnie używany jako dodatek. Jednak jarmuż ozdobny jest nadal jadalny i może nadać potrawom pewną teksturę.

chiński jarmuż

Podobnie jak inne odmiany, jarmuż chiński zawiera mnóstwo witamin i minerałów, w tym witaminy A i C, wapń i żelazo. Można jeść gotowane lub smażone, ale dobrze smakuje też na parze. Jeśli brakuje Ci brokułów do przepisu, możesz użyć tego wariantu jako zamiennika.

Lacinato jarmuż

W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów jarmużu, jarmuż Lacinato nie jest marszczony i kręcony. Zamiast tego jarmuż lacinato przypomina kapustę włoską z ciemnoniebiesko-zielonymi liśćmi i wyjątkową teksturą liści. Smakuje słodko i nie tak gorzko jak jarmuż.

Czerwony rosyjski

Czerwony jarmuż rosyjski wygląda jak liście dębu lub zewnętrzne liście dojrzałej kapusty. Ma barwę od niebiesko-zielonego do fioletowo-czerwonego i smakuje nieco słodko. Jednak łodygi są twarde i włókniste, co może być trudne do strawienia, dlatego ważne jest, aby je usunąć.

Jarmuż syberyjski

Jeśli mieszkasz w zimnym regionie, możesz zamiast tego uprawiać jarmuż syberyjski. Jest to wariant, który może wytrzymać zimno, a jego duże liście mogą poradzić sobie z garstką szkodników. Ten szarozielony jarmuż smakuje lepiej ugotowany w porównaniu z innymi wariantami.

Jałmuż czerwony

Podobnie jak jarmuż ozdobny, duży jarmuż Redbor jest zarówno oszałamiający dla oka, jak i smaczny w jedzeniu. Jej ciemnoczerwone liście z fioletowymi żyłkami będą dobrze wyglądać na talerzu, a także w ogrodzie. Jednocześnie jest nadal jadalny i zdrowy do spożycia.

Jak uprawiać jarmuż

Uprawa jarmużu poprzez ogrodnictwo i w szklarni z roślinami towarzyszącymi będzie skuteczna, jeśli będziesz kształcić się w różnych kwestiach. Musisz znać idealną temperaturę do uprawy jarmużu, najlepszy czas na uprawę, jak o niego dbać i kiedy możesz zbierać jarmuż. Jednocześnie nie zapominaj o innych wymaganiach roślin towarzyszących jarmużu.

Jaka jest idealna temperatura do uprawy jarmużu

W przeciwieństwie do większości upraw nasiona jarmużu są zdolne do kiełkowania w chłodnej glebie. W szczególności chcesz je posadzić w temperaturze powyżej 70°F. Przekroczenie tej temperatury może prowadzić do trudnego jarmużu. Następnie możesz utrzymywać temperaturę powyżej 45 stopni, aby zapewnić pomyślne kiełkowanie.

Kiedy jest najlepszy czas na uprawę jarmużu

W zależności od regionu powinieneś rozważyć, kiedy sadzić. Na przykład, jeśli sadzisz w ciepłym sezonie, posadź jarmuż w cieniu. Wręcz przeciwnie, jarmuż posadź w pełnym słońcu, jeśli klimat jest chłodny.

Pamiętaj, że jarmuż najlepiej pozostawić do dojrzewania w chłodnej temperaturze, aby zapobiec zbiorom twardych i gorzkich plonów. Nasiona można wysiewać w pomieszczeniu już na sześć tygodni przed ostatnimi przymrozkami, aby przygotować je przed intensywnym upałem. Aby uzyskać ciągłe zbiory, możesz również sadzić nasiona lub przeszczepy co trzy tygodnie.

Jeśli zasiejesz nasiona, jarmuż dojrzeje w 75 dni. Z drugiej strony możesz zacząć zbierać po 40 dniach, jeśli używasz przeszczepów.

Jak dbać o jarmuż

Możesz co tydzień podlewać ci centymetr wody, zwłaszcza gdy latem uprawiasz jarmuż. Później możesz ograniczyć ilość, gdy zacznie się chłodna pogoda. Jeśli chodzi o nawożenie, upewnij się, że Twoje uprawy są dobrze odżywione przez cały sezon wegetacyjny.

Kiedy możesz zbierać jarmuż?

Dobrą wskazówką, że nadszedł czas na zbieranie jarmużu, jest to, że liście rośliny mają taki sam rozmiar jak dłoń. Rozpocznij zbieranie od najbardziej zewnętrznych liści, a następnie pracuj w kierunku środka. Pamiętaj, aby zostawić kilka środkowych liści, aby zapewnić stały wzrost, a zbiory nadal możesz z nich zbierać w ciągu 5 do 7 dni.

Uprawa jarmużu w szklarni

Możesz uprawiać ogrodnictwo z jarmużem w szklarni wraz z innymi roślinami towarzyszącymi. Obejmuje sadzenie i kiełkowanie, karmienie i pojenie oraz zbiór. Wspaniałe w uprawie jarmużu w szklarni jest to, że łatwo jest spełnić te wymagania, a szklarnie do uprawy jarmużu można znaleźć na Krostrade.com.

Sadzenie i kiełkowanie

Najlepiej uprawiać jarmuż w szklarni na sześć tygodni przed datą ostatniego mrozu. W ten sposób możesz przygotować swoje plony, zanim zrobi się zbyt gorąco w lecie. Jarmuż nadal będzie rósł w ciepłe dni, ale rośliny stają się gorzkie, więc najlepiej tego unikać.

W zależności od odmiany jarmużu można zbierać plony nawet po opadach śniegu lub zbierać plony ozime. Teraz w szklarni pamiętaj, aby zasadzić nasiona około pół cala pod żyzną glebą. Gleba powinna być bogata w azot i lekko kwaśna, a glebę można utrzymywać wilgotną ściółką.

Rozwój jarmużu może zająć dziesięć dni i można je przesadzić, gdy sadzonki mają około 9 cali wysokości.

Karmienie i pojenie

Kiedy już pojawią się sadzonki jarmużu, możesz zacząć nawozić w ilości od 50 do 100 pm N i K. Następnie możesz zwiększyć dawkę o 150 do 250 ppm N i K podczas przesadzania roślin. Gdy temperatura spadnie, możesz zredukować nawożenie do 50 ppm N i K, aby zapewnić dobre wybarwienie roślin.

Jeśli chodzi o wymagania dotyczące podlewania, możesz użyć automatycznego systemu nawadniania lub nawadniania kroplowego w szklarni. Ważne jest, aby gleba była wilgotna, ale nigdy nie podlewaj upraw.

Zbiór

Możesz zbierać jarmuż od podstawy w górę, aby uzyskać dojrzałe pojedyncze liście. Można jednak zbierać także całe główki jarmużu. Pamiętaj tylko, że po pierwszych przymrozkach liście przestaną rosnąć, a te, które dotkną ziemi, zgniją.

Korzyści z uprawy jarmużu

Uprawa jarmużu poprzez ogrodnictwo o powierzchni kwadratowej z roślinami towarzyszącymi na zewnątrz lub wewnątrz szklarni oferuje wiele korzyści. Dzięki jarmużowi możesz mieć własne źródło bogatych w składniki odżywcze upraw, poprawić wygląd swojego ogrodu i uzyskać ciągłą produkcję.

Miej własne źródło upraw bogatych w składniki odżywcze

Uprawa jarmużu oznacza, że ​​zawsze będziesz mieć dostęp do świeżo zebranych, bogatych w składniki odżywcze upraw. Możesz kupić swój własny jarmuż w ogrodzie lub szklarni na szybką sałatkę lub smażone warzywa. Jarmuż jest łatwy w uprawie i jedzeniu, ale jest również dobrym źródłem witamin i minerałów.

Jarmuż jest bogaty w witaminy A i C, a także kwas foliowy i minerały, takie jak wapń, potas, magnez, żelazo, mangan i miedź. Są to wszystkie ważne składniki odżywcze, które podtrzymują organizm i zapewniają sprawne działanie wszystkich procesów.

Popraw wygląd swojego ogrodu

Różne odmiany jarmużu oferują różne kolory i tekstury. To nie tylko estetycznie jadalne kawałki na talerzu. Ale jarmuż poprawia również wygląd Twojego ogrodu dzięki unikalnym kolorom i wyglądowi odmian.

Produkcja ciągła

Kolejną zaletą uprawy jarmużu wśród innych upraw jest odporność na niskie temperatury. Niektóre odmiany, takie jak jarmuż syberyjski, są jeszcze trudniejsze. A ponieważ możesz zacząć zbierać pojedyncze liście, roślina będzie produkować przez cały sezon wegetacyjny.

Wniosek

Jedna roślina jarmużu wymaga jednej stopy kwadratowej i można ją uprawiać obok gryki, sorgo, włochatej wyki, ziół, roślin strączkowych, cebuli, nagietków, nasturcji i słodkiej alyssum. Ogrodnictwo z kwadratowymi stopami to doskonały sposób na czerpanie korzyści z jarmużu, nawet przy ograniczonej przestrzeni i czasie. Uprawa tej zdrowej i pysznej rośliny w szklarni zapewni również, że zawsze będzie spełniała wymagania dla udanych zbiorów.

Możesz wybrać wariant jarmużu, który pasuje do Twojego regionu i preferencji. I tak długo, jak znasz idealną temperaturę do uprawy jarmużu, najlepszy czas na uprawę, jak o niego dbać i kiedy możesz zbierać jarmuż, nie powinieneś mieć problemu z tą wytrzymałą rośliną. Uczenie się w zakresie ogrodnictwa i uprawy jarmużu w szklarni jest również koniecznością, aby uzyskać pozytywny wynik.