Jak zmusić lilie do otwarcia. Kompleksowy przewodnik

Niezbędne jest posiadanie dodatkowych umiejętności ogrodniczych, takich jak umiejętność zmuszenia lilii do otwarcia, w zależności od ich formy. Możesz nigdy nie wiedzieć, kiedy będziesz musiał zmusić lilie do otwarcia, czy to z cebulek, ściętych łodyg czy roślin doniczkowych. I chociaż zawsze lepiej jest pozwolić kwiatom kwitnąć naturalnie, będą sytuacje, w których trzeba będzie interweniować.

Tunel foliowy to doskonałe miejsce do rozpoczęcia sadzenia kwiatów na wiosnę, jeśli nie możesz tego zrobić w pożądanym czasie, czyli jesienią. W ten sposób nie musisz ograniczać się do produktywności, nawet jeśli warunki na zewnątrz nie są optymalne. Ale chociaż rozwiązałeś to ograniczenie za pomocą szklarni, Ty lub Twoi kupujący możecie chcieć, aby lilie zakwitły w czasie, który nie jest ich zwykłym sezonem.

Jak zmusić lilie do otwarcia. Kompleksowy przewodnik

Wskazówki, jak zmusić lilie do otwarcia: cebulki, cięte łodygi i rośliny doniczkowe

Żarówki

Lilie wyrastają z cebulek i można je sadzić wiosną, ale najlepiej wczesną jesienią. W zależności od wybranych odmian, może upłynąć prędzej lub dłużej, zanim się rozejdą. Generalnie można się spodziewać, że kwiaty zaczną kwitnąć wiosną przez całe lato.

Jak zachęcić cebulki do kwitnienia

Jak pomóc rozkwitnąć cebulkom lilii? Na początek ogrodnicy zalecają użycie tunelu foliowego do uruchamiania żarówek. Pozwól im kwitnąć w pomieszczeniach przez 60 dni, aby mogły wydajniej kwitnąć.

Następnie możesz zachęcić lilie do kwitnienia, ścinając pędy rano, pozostawiając jedną trzecią porcji. Efektywność sadzenia cebul wpływa również na to, jak prawdopodobne jest, że zakwitną szybciej. Na przykład idealnym podłożem do uprawy cebul jest mieszanka torfowca, piasku i ziemi ogrodowej.

Utrzymuj glebę wilgotną i umieść pojemnik w miejscu, w którym będzie otrzymywać słońce i temperaturę od 65 do 70°F, aby zmusić je do kwitnienia. Powinna pozwolić liliom zakwitnąć po ośmiu do dziesięciu tygodniach, ale pamiętaj też o nawożeniu co dwa tygodnie.

Wytnij łodygi

Jedną z najpopularniejszych lilii, którą ogrodnicy często zmuszają do otwierania, są lilie cięte. Można się spodziewać, że ich cięte lilie łodygowe otworzą się po przybyciu do domu i po przebywaniu w wodzie. Jednak możesz chcieć, aby otworzyły się szybciej, co możesz zrobić, przecinając łodygę o cal pod kątem.

To, co robi, to otwieranie nowych naczyń włosowatych, aby roślina mogła przenosić więcej wody w górę, aby zmusić kwiat do otwarcia. Kolejną świetną wskazówką jest użycie letniej wody do zanurzenia w temperaturze około 75 do 85 ° F i utrzymywanie pojemnika w połowie pełnego. Jeśli chcesz, możesz nawet użyć dużej plastikowej torby, aby zawisnąć nad swoimi liliami.

Jak dbać o cięte lilie

Kiedy już zachęcisz cięte lilie do otwarcia, będziesz chciał przedłużyć ich zdrowy stan. Zrób to, usuwając liście z łodyg pod wodą. Regularna wymiana wazonu spowolni również rozwój bakterii, które mogą uszkodzić lilie.

Niektórzy zalecają użycie środka konserwującego do wody, ale można również pozwolić, aby chlor wyparował z wody, aby lepiej zachować lilie. W tym drugim przypadku możesz pozostawić wodę w otwartym pojemniku na noc, zanim użyjesz jej w wazonie. I na koniec, uszczypnij pokryte pyłkiem pylniki na swoich liliach, aby nie ryzykować ich poplamienia.

Dlaczego powinieneś sam otwierać pocięte lilie?

Rozpoczęte lilie będą miały krótszą żywotność, więc ci, którzy muszą z nich korzystać w określonym czasie, są ograniczeni. To dlatego producenci lilii w tunelu foliowym sprzedawaliby kwiaty, które są częściowo pączkujące. A ponieważ nie są to zwarte pąki, czas kwitnienia lilii będzie również wygodniejszy.

Rośliny doniczkowe

Możesz także kupić rośliny lilii, które są w doniczkach, a następnie sprawić, by same zakwitły. Lilie można przechowywać w tunelu foliowym o temperaturze od 70 do 75°F, gdy są gotowe do kwitnienia. Rosnące światło przez 16 godzin dziennie z odległości 30 cm nad kwiatami i umieszczanie ich tak, jak w przypadku cebulek lilii, może zachęcić do kwitnienia.

Na koniec wykonuj wszystkie regularne praktyki konserwacyjne, takie jak utrzymywanie wilgotności gleby, aby przyspieszyć kwitnienie lilii.

Dlaczego moje lilie się nie otwierają?

Jeśli twoje lilie się nie otwierają, temperatura może być dla nich za niska lub za wysoka. Lilie są również wrażliwe na gaz etylenowy, więc jeśli twoje kwiaty cięte znajdują się w pobliżu owoców, takich jak jabłka i banany, lub w obszarze wystawionym na działanie dymu papierosowego i spalin, może to być winowajcą. Ponadto ponowne cięcie roślin to praktyka, którą wykonujesz nie tylko podczas przygotowywania lilii, ponieważ zachęca to do otwierania się pąków.

Wniosek

Różne techniki i sztuczki z roślinami i kwiatami są zawsze mile widziane, aby móc je później wykorzystać. Jedną z umiejętności, której nie powinieneś przegapić, jest wymuszanie otwierania lilii. Być może trzeba będzie zachęcić cebulki, przycięte łodygi lub rośliny lilii doniczkowej do kwitnienia, ponieważ uzyskanie ich tuż przed otwarciem zapewnia dłuższy okres kwitnienia.

Ogólnie rzecz biorąc, po prostu kontrolujesz temperaturę i pomagasz liliom pić więcej wody, aby pomóc im się otworzyć. Jeśli masz problemy z rozkwitaniem lilii, możesz sprawdzić, czy temperatura nie jest zbyt wysoka lub czy są one bliskie etylenowi.