Jak zbierać zioła bez zabijania roślin?

Czy wiesz, że możesz nauczyć się zbierać zioła bez zabijania roślin, rozróżniając metody zbierania poszczególnych roślin? Poniżej znajduje się siedem najpopularniejszych ziół, które możesz uprawiać w ogrodzie. Zioła te różnią się od jednorocznych, wieloletnich i dwuletnich, a także różnią się pod pewnymi względami pod względem zbierania.

Musisz znać metody zbierania każdego zioła, aby zachować ich zdrowie i produktywność podczas następnego zbioru. Nie mają znaczących różnic, ale każdy ogrodnik musi mieć te umiejętności arsenału, aby mieć kwitnący ogród ziołowy. W przeciwnym razie zbieranie ziół jest wzbogacającym zadaniem, ponieważ twoja roślina również na tym skorzysta i będzie bardziej wydajna podczas następnych zbiorów.

Jak zbierać zioła bez zabijania roślin?

Jak zbierać zioła bez zabijania roślin dla początkujących

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zacząć zbierać zioła, gdy tylko pojawią się liście, aby zachęcić do dalszego wzrostu. W każdym sezonie możesz zebrać do trzech czwartych rozwoju, zanim roślina zacznie kwitnąć. W ten sposób produkcja liści będzie ciągła.

Możesz również zachęcić do bocznych rozgałęzień, strategicznie ściskając łodygi ziół w węźle liścia. A jeśli chcesz zapewnić aromatyczne zbiory, musisz zacząć zbierać około południa, zanim słońce stanie się zbyt gorące. Tym razem zawartość olejku w zielu jest wysoka, ale zawsze pamiętaj, aby wybrać tylko to, czego potrzebujesz.

Aby zapewnić aromatyczne i produktywne zioła, nie zapomnij zapewnić ich idealnych warunków przed i po zbiorze. Kontrolowane środowisko, takie jak tunel foliowy, sprawia, że ​​jest to wygodniejsze i umożliwia ciągłe zbiory ze zdrowych roślin ziół.

Bazylia

Ponieważ bazylia jest idealną rośliną towarzyszącą dla innych ziół, nie dziwi fakt, że jest jednym z najpopularniejszych ziół w ogrodzie. Czy znasz jednak najlepszy sposób na zbieranie bazylii? Wśród tej listy bazylia jest ziołem, które można dosłownie zrywać palcami, bez konieczności używania innych narzędzi.

Uszczypniesz szczyt rośliny, aby zebrać liście potrzebne do natychmiastowego spożycia. Z drugiej strony bazylię można zbierać na zimę, odcinając całą łodygę. Pamiętaj, aby zostawić około czterech liści, aby roślina mogła odrosnąć do późniejszego zbioru.

Kolendra

Możesz zbierać kolendrę bez przypadkowego zabicia rośliny za pomocą ostrych i wysterylizowanych nożyc wczesnym rankiem. Chcesz rozpocząć cięcie przed okresem kwitnienia i zaraz po tym, jak przestanie rosnąć. Dobra wskazówka, aby wiedzieć, kiedy najlepiej zbierać kolendrę, jest wtedy, gdy roślina ma około 8 cali wysokości.

Mięta

W przeciwieństwie do kolendry, najlepiej zbierać łodygi mięty, gdy roślina zaczyna kwitnąć. Ma to kluczowe znaczenie przy zbiorze aromatycznej i aromatycznej mięty. Gdy roślina zacznie pączkować, możesz wybrać górną część.

Możesz użyć nożyczek lub po prostu uszczypnąć liście podczas zbierania. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić łodygi. Możesz zbierać w dowolnym momencie, ale możesz też przyciąć całą miętę z powrotem do pierwszego zestawu liści, jeśli zamierzasz zbierać duże ilości.

Takie postępowanie prowadzi do bardziej produktywnej rośliny na następne zbiory. Niemniej jednak mięta jest jedną z tych roślin, które wytrzymują zrywanie w porównaniu do innych ziół, więc nie powinieneś się martwić.

Oregano

Częstym błędem jest pobieranie oregano z korzenia, więc pamiętaj, aby zbierać zdrowe pędy kwitnące tylko tuż nad węzłem, aby zachęcić do późniejszego wzrostu. Zbierz 12-calowe kwitnące korony za pomocą noża lub nożyc i zrób to w drugiej połowie dnia. Warto również podkreślić, że nigdy nie przycinaj więcej niż ⅓ rośliny, ponieważ spowoduje to jej nadmierne przycięcie.

Pietruszka

Błędem, którego można uniknąć podczas zbierania pietruszki, jest zabieranie łodyg z tylko jednym segmentem liści. Zamiast tego odczekaj około 90 dni, aby rozpocząć zbiory po posadzeniu. Chcesz zbierać gałązki z wieloma liśćmi, około trzech wiązek, aby zagwarantować, że będą pachnące i gotowe do zbioru.

Pietruszkę pokrój pod korzeń, u nasady, aby później uzyskać więcej pędów. Pamiętaj, aby zbierać plony z peryferii rośliny, a nie z jej wnętrza.

Rozmaryn

Młode łodygi rozmarynu około 8 cali są gotowe do zbioru. Pokrój je za pomocą nożyc i zrób to, zanim roślina zacznie kwitnąć, aby zapewnić wysoką zawartość aromatycznych olejków. Podobnie jak mięta, rozmaryn jest odporny na zbiory, o ile zostawisz jego zdrewniałe łodygi.

Tyanek

Piękno tymianku polega na tym, że o ile zachowasz jego system korzeniowy, możesz zbierać plony o każdej porze roku. Użyj nożyc kuchennych lub strzyżenia nad pęczkiem liści tymianku, a także możesz uzyskać nowe pędy. Podobnie jak w przypadku rozmarynu, nie bierz zdrewniałych łodyg.

Wniosek

Uprawianie własnych ziół zawsze jest ekscytujące, więc nie jest zaskakujące, dlaczego ogrody ziołowe są obecnie wszechobecne. Ale czy wiesz, jak zbierać zioła bez zabijania roślin? Każde zioło ma idealny czas, znak wzrostu i technikę zbioru.

Nauka tych technik jest kluczowa, jeśli chcesz, aby zioła były wydajne w kolejnych zbiorach. Piękno większości ziół polega na tym, że odpowiednie zbieranie, szczypanie lub cięcie zachęca je do zdrowszego wzrostu i zapewniania im więcej. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętaj, aby być delikatnym w stosunku do ziół, zachować ich korzenie i unikać zbioru zdrewniałych łodyg.