Korzyści i skutki uboczne kolendry

Coriandrum sativum, chińska pietruszka lub kolendra, to popularne, aromatyczne zioło używane w różnych potrawach. Dodając nowy profil do przepisów, kolendra jest źródłem składników odżywczych, przeciwutleniaczy, związków przeciwdrobnoustrojowych i właściwości przeciwlękowych. Można powiązać, że kolendrę można stosować do detoksykacji, zmniejszania ryzyka raka, łagodzenia bólu i stanów zapalnych, ochrony przed chorobami serca, działania przeciwgrzybiczego, zdrowia skóry i zarządzania poziomem cukru we krwi.

O dziwo, roślina, którą zwykle przeoczamy, może mieć tak wiele korzyści i zastosowań. Wyhodowanie własnej kolendry w tunelu apolitowym nie byłoby nawet pracochłonne, aby zapewnić świeżą dostawę przez cały sezon wegetacyjny. Odwiedź Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o praktykach uprawy kolendry w szklarni.

Korzyści i skutki uboczne kolendry

Co to jest kolendra?

Cilantro lub Coriandrum sativum L to delikatne zioło z tej samej rodziny marchwi, pietruszki i selera. Jest to popularne zioło w różnych kuchniach na całym świecie i można je zobaczyć w potrawach tajskich, indyjskich, chińskich, karaibskich, śródziemnomorskich, meksykańskich, wschodnioeuropejskich i północnoafrykańskich. Jednak dla niektórych może to być mylące, ponieważ kolendrę używa się zamiennie z kolendrą.

Jako roślina jednoroczna w klimacie suchym, uprawa kolendry jest łatwa, ponieważ dobrze się rozwija bez zbyt wielu wymagań. Dorasta do 90 cm wysokości i ma różne kształty liści od podstawy po łodygi kwiatowe. Kwiaty białe do jasnoróżowych są asymetryczne, a symetryczne grona nasion opadną, gdy kuliste owoce dojrzeją.

Możesz uzyskać świeże zapasy tego zioła przez cały sezon wegetacyjny w szklarni. Sadź co 2 do 3 tygodni, w temperaturze od 60 do 80°F, ponieważ kolendra nie powinna być narażona na ekstremalne mrozy lub upały. Późna wiosna to również najlepszy sezon na uprawę kolendry.

Czy kolendra i kolendra to to samo?

Technicznie rzecz biorąc, kolendra i kolendra są takie same, ponieważ pochodzą z tej samej rośliny. W uproszczeniu kolendra to liście i łodygi, a kolendra to nasiona Coriandrum sativum. Niemniej jednak w niektórych regionach oba terminy będą równoważne, a kolendra to nawet hiszpańskie słowo oznaczające kolendrę.

Kolendrę można opisać jako delikatne, zielone liście, które ze względu na koronkową formę przypominają pietruszkę. Z kolei kolendra to małe, żółtobrązowe okrągłe nasiona z prążkiem. Kolendra ma świeży i cytrusowy smak, a jej ostry smak słabnie pod wpływem gotowania.

Jak jeść kolendrę?

Kolendrę najlepiej dodawać po ugotowaniu, ponieważ jej cytrusowy smak wzmacnia smak potrawy. Możesz jeść liście na surowo, aby zachować smak, jednocześnie dodając konsystencję do przepisu. Ale ponieważ kolendra zawiera aldehyd, niektórzy ludzie, którzy są na niego wrażliwi, mogą uznać to zioło za zbyt silne dla podniebienia.

Kolendrę można dobrze łączyć z innymi ziołami i wzmacniaczami smaku, takimi jak limonka, bazylia, chili i czosnek. Najlepiej sprawdza się również w marynatach, dressingach do sałatek, guacamole, salsie, makaronach, kanapkach, zupach i gulaszach. Możesz zdecydować się na użycie cienkich łodyg przymocowanych do liści, aby dodać trochę tekstury.

Kolendrę często je się suszoną, a kolendrę najlepiej spożywać świeżą.

Jakie są zalety kolendry?

Kolendra jest pełna składników odżywczych, przeciwutleniaczy, związków przeciwdrobnoustrojowych i właściwości przeciwlękowych. Odgrywają różne role w różnych procesach organizmu. Ponieważ to zioło jest dobrym źródłem następujących składników, kolendra otwiera również różne zastosowania lecznicze w celu utrzymania i ochrony organizmu przed chorobami.

Składniki odżywcze

Liście dostarczą 6% węglowodanów, 3% białka, 5% witaminy A i 2% witaminy C o wartości dziennej. Kolendra jest również dobrym źródłem innych witamin i minerałów, takich jak ryboflawina, tiamina, pirydoksyna, kwas foliowy, niacyna, kwas pantotenowy, witamina E, witamina K, błonnik pokarmowy, żelazo, wapń, cynk, mangan, magnez, miedź i potas. Jeśli chodzi o niezdrowe tłuszcze nasycone i cholesterol, kolendra jest z nimi bardzo niska.

Antyoksydanty

Kolendra jest bogata w przeciwutleniacze, flawonoidy i aktywne związki kwasu fenolowego. Należą do nich kwercetyna, kempferol, ramnetyna, terpinen, apigenina, tokoferole, kwas kawowy i kwas chlorogenowy. Spożywanie takich źródeł przeciwutleniaczy pomoże Ci zwalczyć działanie wolnych rodników.

Wolne rodniki uszkadzają komórki, a przeciwutleniacze neutralizują je, zanim mogą doprowadzić do chorób nowotworowych. Zarówno aktywność przeciwutleniająca, jak i zawartość fenoli w kolendrze prowadzą do skuteczniejszej ochrony przed niepożądanym utlenianiem. Z kolei będziesz miał mniejsze ryzyko zachorowania, jednocześnie chroniąc układ odpornościowy i neurologiczny.

Związki przeciwdrobnoustrojowe

Związki znajdujące się w kolendrze, takie jak dwunastnica, mają właściwości bakteriobójcze.

W szczególności działa przeciwko Salmonelli, która może powodować różne choroby układu pokarmowego, takie jak zatrucie pokarmowe. Wykazano również, że olej z kolendry zwalcza infekcje, a nawet same nasiona mogą chronić drogi moczowe.

Właściwości przeciwlękowe

Kolendra jest również korzystna dla zdrowia psychicznego, ponieważ ma właściwości przeciwlękowe. W rzeczywistości badania wykazały, w jaki sposób może zmniejszyć lęk, podobnie jak leki na receptę. Ten sam ekstrakt ma również działanie uspokajające i rozluźniające mięśnie.

Zastosowania kolendry

Kolendra wykracza poza gastronomię i zastosowania kulinarne, ponieważ ma również zastosowanie dla zdrowia. Różne składniki odżywcze, związki i właściwości w liściach są przydatne w detoksykacji, zmniejszaniu ryzyka raka, łagodzeniu bólu i stanów zapalnych, ochronie przed chorobami serca, działaniu przeciwgrzybiczym, zdrowiu skóry i zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Kolendra jest również dobra dla nerek, co omówimy bardziej szczegółowo później.

Dla detoksu

Jednym z zastosowań kolendry, które zyskuje na popularności, jest detoks. Przeprowadzane są różne badania, które prowadzą do wniosku, że kolendra jest skuteczna w chelatacji metali ciężkich i eliminacji neurotoksyn. Pomagając organizmowi w pozbyciu się metali ciężkich i neurotoksyn, takich jak rtęć i ołów, kolendra pomaga organizmowi reagować na działanie substancji chemicznych.

Na przykład kolendra może usuwać nadmiar rtęci w różnych narządach. To odkładanie się czasami zdarza się w organizmie po usunięciu wypełnień amalgamatowych. W tym samym czasie naukowcy odkryli również, że kolendra może odtruwać organizm z ftalanów, plastyfikatorów i środków owadobójczych.

Cilantro to całkowicie naturalny środek chelatujący na bazie roślin, który może zmniejszać osadzanie się ołowiu i zmniejszać indukowane przez ołów hamowanie aktywności enzymów. Jeśli często spożywasz żywność, która może zawierać śladowe ilości metali ciężkich, takich jak rtęć, możesz pomóc zmniejszyć złogi w kościach i nerkach. Cilantro oferuje te same korzyści osobom narażonym na ołów i zanieczyszczenie środowiska.

Oprócz metali ciężkich i neurotoksyn kolendra może również odtruwać organizm z patogenów, takich jak E. coli i C. Albicans. Te mikroorganizmy są odporne na leki, ale olejek z kolendry ma silne działanie przeciwgrzybicze i przeciwdrobnoustrojowe. Wreszcie, kolendra jest popularnym pokarmem detoksykującym, ponieważ jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy.

Zmniejsz ryzyko raka

Odtruwające właściwości kolendry nie ograniczają się do chemikaliów i patogenów. Kolendra jest również bogata w związki fenolowe, które odtruwają reaktywne formy tlenu. Z kolei można stwierdzić, że spożywanie kolendry może obniżyć ryzyko zachorowania na raka, ponieważ jesteś chroniony przed działaniem wolnych rodników.

Potrzebne są dalsze badania, aby użyć kolendry do terapii przeciwnowotworowej. Jednak naukowcy odkryli wpływ ekstraktu z kolendry na komórki raka prostaty i piersi. Stały się mniej inwazyjne z wolniejszym tempem proliferacji.

Ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami przyczynia się do zapobiegania chorobom. Stres oksydacyjny może prowadzić do raka, a nawet innych chorób, takich jak cukrzyca, demencja, choroby układu krążenia, choroba Parkinsona i zaćma. Stres oksydacyjny odgrywa również rolę w szybszym pojawianiu się stanów skóry spowodowanych starzeniem się.

Czy kolendra jest dobra dla twoich nerek?

Ze względu na liczne korzyści detoksykacyjne, jakie można uzyskać z kolendry, kolendra jest dobra dla nerek. Uszkodzenie nerek związane z ołowiem może powodować problemy z filtracją, powodując wysokie ryzyko dny moczanowej i wysokiego ciśnienia krwi. Ponieważ kolendra zmniejsza poziom metali ciężkich w organizmie, możesz wywnioskować, że zapobiegasz urazom nerek.

Filtrowanie nerek dodatkowo pomoże zapobiegać innym chorobom. Jeśli nerki są uszkodzone, możesz nabawić się cukrzycy i problemów z obniżeniem ciśnienia krwi. Z kolei te stany spowodują problemy sercowo-naczyniowe.

Złagodzić ból i stany zapalne

Ludzie szukają również kolendry jako lekarstwa na ból i stany zapalne. Naukowcy zbadali potencjał rośliny w wywoływaniu efektu przeciwbólowego u myszy. Badanie wykazało, że kolendra łagodzi ból podobny do opioidów i może zmniejszać nasilenie, czas trwania i częstotliwość migren.

Chroń przed chorobami serca

Odtruwające właściwości kolendry zmniejszają ryzyko chorób serca. W tym samym czasie kolendra może obniżać ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu ze względu na skutki, jakie wywołuje. Kolendra może działać jako środek moczopędny, co z kolei pomaga organizmowi wydalać sód w celu obniżenia ciśnienia krwi.

Z drugiej strony nasiona rośliny mogą zwiększyć dobry cholesterol. W rezultacie łatwiej będzie Ci radzić sobie ze złym cholesterolem w organizmie. Wreszcie pośredni wpływ kolendry na zdrowie serca polega na tym, że może ona działać jako substytut soli w potrawach.

Zarządzaj poziomem cukru we krwi

Kolendra jest przydatna do zarządzania poziomem cukru we krwi. Wynika to z wpływu rośliny na aktywność enzymatyczną w usuwaniu cukru, podobnie jak glibenklamidowy lek na cukier we krwi. Co więcej, osoby, które już mają niski poziom cukru we krwi, powinny zachować ostrożność w przypadku kolendry ze względu na efekt obniżania poziomu cukru we krwi.

Działanie przeciwgrzybicze

Pamiętaj, że kolendra odgrywa rolę w odtruwaniu organizmu z drobnoustrojów, takich jak grzyby. Zawiera związki, które mogą zwalczać infekcje grzybicze bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Olejek ekstrahowany z liści kolendry może być stosowany przeciwko grzybom wywołującym infekcje drożdżakowe, pleśniawki oraz infekcje skóry i paznokci.

Popraw zdrowie skóry

Kolendra jest przydatna nie tylko ze względu na jej wpływ na wewnętrzne układy organizmu. Nasza zewnętrzna ochrona, czyli skóra, również korzysta z kolendry dzięki efektowi, jaki oferuje. Ekstrakt z kolendry chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, a badania wykazały, że skutecznie zmniejsza uszkodzenia skóry spowodowane słońcem.

Skutki uboczne kolendry

Podobnie jak w przypadku każdego jedzenia, które przyjmujemy, używanie i spożywanie kolendry może mieć skutki uboczne u niektórych osób. Należą do nich reakcje alergiczne, stany trawienne i niskie ciśnienie krwi. Pamiętaj, aby regularnie konsultować się z lekarzem, aby uzyskać informacje na temat potencjalnej reakcji organizmu na to zioło.

Reakcje alergiczne

Chociaż kolendra jest prawdopodobnie bezpieczna, niektórzy ludzie mogą być uczuleni na tę roślinę. Reakcje alergiczne obejmują swędzenie skóry, pokrzywkę oraz stany zapalne twarzy i gardła. Istnieją nawet doniesienia o ciemnieniu skóry.

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby zrozumieć, co powoduje te reakcje. Możemy jednak znaleźć związek między kwaśnymi składnikami a zawartością białka w kolendrze i odpowiedzią immunologiczną organizmu. Dlatego układ odpornościowy będzie próbował z nimi walczyć i wywoła reakcje, o których wspomnieliśmy.

Obrzęk i zaczerwienienie twarzy z pewnym mrowieniem i zapaleniem jamy ustnej w ustach, dziąsłach i gardle są również częstymi reakcjami alergicznymi. Zapalenie gardła może również powodować problemy z oddychaniem i ból w klatce piersiowej. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się o alergiach pokarmowych, które możesz mieć.

Warunki trawienne

Niektórzy ludzie zgłaszali również problemy trawienne, takie jak ból brzucha, biegunka i odwodnienie. Chociaż kolendra jest doskonała do detoksykacji, nadal prawdopodobnie wystąpią te warunki. Kolendra może powodować wymioty, ból brzucha i skurcze brzucha z powodu gazu tworzącego się w ciele.

Niskie ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi

Zastosowania kolendry obejmują obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru we krwi. Jednak u niektórych pacjentów efekty te mogą być nadmierne. Dlatego zachowaj ostrożność podczas spożywania kolendry, jeśli masz już te warunki.

Wniosek

Kolendra to nie tylko wzbogacenie smaku w różnych kuchniach. Różne badania wykazały również, że działanie tego zioła jest korzystne dla utrzymania zdrowia i łagodzenia chorób. Jest to również skuteczna roślina do utrzymania prawidłowego funkcjonowania nerek ze względu na swoje zdolności detoksykacyjne.

Możesz skorzystać z efektów rośliny, które zmniejszają ryzyko raka, łagodzą ból i stany zapalne, chronią przed chorobami serca, działaniem przeciwgrzybiczym i zdrowiem skóry, uprawiając zioło szklarniowe o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Należy jednak pamiętać, że niektórzy ludzie mogą mieć reakcje alergiczne na kolendrę, a jej korzystne działanie może być nadmierne u niektórych pacjentów. Nie ma jednak wątpliwości, dlaczego naukowców interesuje potencjał tego pysznego zioła.