Jak zbierać nasiona Calibrachoa w najlepszy sposób?

Dowiedz się, jak zbierać nasiona kalibrachoa w dwóch prostych krokach. Zbieranie i przechowywanie to jedyne metody, które musisz zbadać, i powinieneś być gotowy do rozmnażania kalibrachoa przez nasiona. Rośliny te, znane również jako milion dzwonków, są doroczne przez Uniwersytet Vermont, więc dlaczego nie nauczyć się je rozmnażać i odkryć, dlaczego ludzie je kochają.

Na początek calibrachoa ma wyraźne, jasne kwiaty, które przypominają inny ulubiony ogrodowy petunie. Możesz użyć tej rośliny, aby dodać koloru do swojego ogrodu, a nawet jako roślina okrywowa i wiszące kwiaty. Zbieranie nasion kalibrachoa jest dość proste i jest to przydatna wiedza, którą każdy ogrodnik musi posiadać.

Jak zbierać nasiona Calibrachoa w najlepszy sposób?

Kompletny przewodnik dotyczący zbierania nasion Calibrachoa

Kolekcja

Przede wszystkim nie można zbierać nasion na żadnym kwiatku rośliny. Te, które produkują nasiona, mają pod sobą obrzęki, zwane również strąkami nasion. Tunel foliowy oferuje kolejną zaletę, ponieważ zapylanie w pomieszczeniach jest łatwe do kontrolowania.

Można przypuszczać, że dobrze zapylane kwiaty, zwłaszcza przy pomocy pszczół, powinny rozwijać strąki nasienne. Po zidentyfikowaniu strąków pozwól im wyschnąć na roślinie. Zbieranie nasion jest tak proste, jak rozbicie strąka i voila, otrzymasz swoje własne nasiona kalibrachoa bez kłopotów.

Inną metodą jest odcinanie lub szczypanie wysychających strąków nasion z łodygi. Zbrązowiały i zaraz pękną, więc należy obchodzić się z nimi delikatnie. Następnie umieścisz te strąki na papierze na twardej powierzchni, a następnie zmiażdżysz je i zwiniesz, aby uwolnić ciemne i maleńkie nasiona kalibrachoa.

Dlaczego nie mogę zbierać nasion kalibrachoa na niektórych kwiatach?

Na początek nie wszystkie odmiany roślin kalibrachoa będą produkować nasiona. Niektóre są sterylne, podczas gdy istnieją hybrydy, które produkują nasiona bez możliwości wzrostu jako klony rodzicielskie z rozmnażania. Dlatego sprawdzaj rośliny pod kątem strąków nasiennych, gdy okres kwitnienia dobiega końca.

Zwykle dzieje się to późnym latem lub jesienią, ale nadal zależy to od konkretnej odmiany calibrachoa, a nawet warunków w twoim regionie. Na przykład można odciąć kalibrachoa, zanim się przeziębi, a jeśli zrobi się to w listopadzie, zakwitną ponownie wiosną przyszłego roku. Dodatkowo hybrydowe kalibrachoa, takie jak superdzwonki, mogą być zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie, w zależności od strefy odporności.

Pamięć

Rozbijanie i kruszenie strąków

Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest również zebranie strąków nasiennych i rozbicie ich na papierze. W ten sposób możesz szybko i wydajnie zebrać drobne nasiona, potrząsając strąkami. W razie potrzeby możesz również zmiażdżyć strąki.

Strąki do suszenia

Jeśli nie jesteś zadowolony z tego, jak suche są strąki, możesz pozwolić im dalej wysychać przez jeden lub więcej tygodni, w zależności od ich suchości. W tym celu rozłóż strąki w jednej warstwie w płytkim kartonowym pudełku i umieść je w suchym i ciepłym miejscu, aby strąki wyschły.

Przenoszenie

Po wytrząśnięciu i zebraniu nasion kalibrachoa trzymaj je w małym słoiku lub kopercie. Nie zapomnij usunąć wszelkich pozostałych resztek strąków nasion przed wylaniem nasion do pojemnika. Aby uzyskać łagodniejsze podejście, złóż papier i delikatnie postukaj nim, aby nasiona spłynęły na słoik lub kopertę.

W ten sposób nie zajmujesz się nasionami i możesz upewnić się, że pozostaną suche do przechowywania. Po zakończeniu transferu nie zapomnij oznaczyć swoich pojemników datą odbioru. Nasiona można przechowywać w dowolnym miejscu, o ile są suche, ciemne i chłodne, aż do wczesnej wiosny, aby mogły się rozmnażać.

Jak uprawiać nasiona Calibrachoa

W zależności od odmiany, na zakwitnięcie nasion można poczekać tylko cztery miesiące. Możesz również rozpocząć sezon kwitnienia wcześnie, jeśli zaczniesz nasiona w szklarni. Warunki wewnętrzne są wygodniejsze do kontrolowania, aby zagwarantować kiełkowanie.

Lekko dociśnij jedno nasionko na wierzchu płaskiej powierzchni nasiennej wypełnionej preferowanym podłożem do uprawy. W razie potrzeby możesz uzupełnić światło, a temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 70 stopni Celsjusza. Niektórzy ogrodnicy używają nawet maty grzewczej, aby taca osiągnęła tę temperaturę.

W miarę wzrostu rośliny możesz odpowiednio dostosować warunki. Na przykład sadzonki powinny mieć 18 godzin wzrostu światła, a następnie 8 godzin ciemności w nocy. Utrzymuj wilgotność gleby przez podlewanie od dołu i rozpocznij karmienie dopiero wtedy, gdy sadzonki mają miesiąc.

Na koniec najpierw utwardź sadzonki, jeśli planujesz przesadzać na zewnątrz. Dostosuj je do warunków, a następnie zacznij przesadzać, gdy minie mróz lub gdy noc pozostanie przy 50°F.

Wniosek

Rozmnażanie Calibrachoa to doskonały sposób na uprawę i uzyskanie własnego calibrachoa z istniejących roślin. Jeśli planujesz ukorzenić się z nasion, możesz również zainteresować się tym, jak zbierać nasiona kalibrachoa. Dobrą wiadomością jest to, że zbieranie i przechowywanie to jedyne dwa kroki, których potrzebujesz.

Zbieranie nasion kalibrachoa jest tak proste, jak sprawdzenie strąków nasion, pozostawienie ich do wyschnięcia i rozbicie ich na papierze. Złóż ten papier, aby łatwo przenieść go na słoik lub kopertę i przechowuj go w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, gotowym do ukorzenienia. Najlepiej też zrobić to w tunelu foliowym, aby były energiczne do przesadzania, gdy minie mróz, aby rozpocząć nasiona kalibrachoa.