Jak wyhodować roślinę lodową z sadzonek. 2 proste kroki

Jeśli chcesz nauczyć się hodować roślinę lodową z sadzonek, ucieszy Cię to, że zajmie Ci to tylko dwa kroki. Możesz również rozważyć hodowlę sadzonek w tunelu foliowym, aby zagwarantować ukorzenienie w kontrolowanych i stabilnych warunkach wewnętrznych. Pamiętaj, że rozmnażanie może być trudne dla każdej rośliny, jeśli warunki są ekstremalne i zmienne.

Dobrą wiadomością jest to, że rośliny lodowe są generalnie odporne, więc ich uprawa nie powinna być stresująca i wymagająca. Mogą tolerować ekstremalne upały i zapewnią kwitnienie przez całe lato. Chociaż możesz zacząć rośliny lodowe z nasion, ukorzenienie ich z sadzonek jest wygodniejsze i gwarantuje uzyskanie dokładnych cech rośliny rodzicielskiej.

Jak wyhodować roślinę lodową z sadzonek. 2 proste kroki

Najlepszy sposób na hodowlę roślin lodowych z sadzonek

Krok 1. Zbieranie sadzonek

Pierwszym krokiem w rozmnażaniu roślin lodowych z sadzonek jest zbieranie odcinków. Niesamowitą rzeczą w przypadku roślin lodowych jest to, że można zbierać sadzonki wiosną, latem i jesienią. Jednak chcesz mieć pewność, że roślina rodzicielska jest zdrowa, a sekcje, które bierzesz, nie noszą śladów uszkodzeń i chorób.

Możesz przygotować roślinę podlewając ją dzień przed planowanym zbiorem sadzonek. Uprawa dojrzałych roślin lodowych w tunelu foliowym w stabilnych warunkach powinna również wyhodować rośliny wolne od stresu dla tej metody rozmnażania. Gdy upewnisz się, że roślina rodzicielska jest gotowa, użyj ostrego i wysterylizowanego noża i weź 3-calowy odcinek bez kwiatów, śledząc go z powrotem do podstawy i przecinając prosto.

Podobnie jak w przypadku innych sadzonek, chcesz usunąć wszystkie liście z wyjątkiem tych na górze. Warto również zauważyć, że przed ukorzenieniem należy pozostawić je do wyschnięcia na noc.

Krok 2. Ukorzenienie sadzonek

To tutaj ukorzeniające się rośliny lodowe stają się wyjątkowe w porównaniu z innymi roślinami. Zamiast garnka użyj papierowego kubka i przebij ołówkiem otwory w jego dolnej części i dnie. Dwa otwory na dole powinny wystarczyć, a trzy otwory na ¼ cala nad podstawą są idealne.

Użyj uniwersalnej mieszanki doniczkowej i napełnij filiżankę . Wbij cięcie w medium tak, aby pół cala końca znalazło się w środku. Możesz posadzić dwie sadzonki na filiżankę, ale większość ogrodników umieszcza również jedną na filiżance.

Dokładnie podlej filiżankę i pozwól jej spłynąć na tackę. Umieść sadzonki w szklarni, aby otrzymały jasne, ale pośrednie światło. W tym momencie możesz podlewać raz w tygodniu i czekać, aż roślina lodowa wyrośnie z korzeni. Możesz sprawdzić odporność, aby wskazać ukorzenienie i rozważyć przesadzenie roślin lodowych następnej wiosny.

Jak dbać o roślinę lodową

Można założyć, że roślina lodowa będąca soczystą sprawia, że ​​jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Możesz również użyć apolytunnel, aby utrzymać idealne warunki wzrostu i zapobiec wahaniom, jeśli klimat w Twojej lokalizacji jest wyjątkowo trudny. Ale ogólnie należy pamiętać, że sukulenty, takie jak rośliny lodowe, dobrze rozwijają się w suchych regionach, więc ich uprawa powinna naśladować te środowiska.

Po pierwsze, pełne słońce pomoże utrzymać zdrowie twojej lodowej rośliny. Umieść rośliny w jasnym miejscu i w razie potrzeby użyj świateł do uprawy. Powinieneś również zachować temperaturę około 25 do 30°F, ponieważ rośliny lodowe nie będą dobrze radzić sobie w temperaturach ujemnych.

Jeśli w twoim regionie panuje surowa zima, umieść rośliny w pomieszczeniu, aż pogoda się uspokoi. Jeśli chodzi o podlewanie, chcesz mieć pewność, że nie przesycisz podłoża swoich lodowych roślin. Dlatego korzystne może być użycie dobrze przepuszczającej soczystej mieszanki, aby uniknąć niebezpieczeństwa gnicia.

Ogrodnicy często zalecają sprawdzanie górnych dwóch cali powierzchni i podlewanie tylko wtedy, gdy jest sucha. Pamiętaj, że sukulenty są bardziej podatne na gnicie korzeni niż inne rośliny. Zamiast tego, bardziej idealne jest namaczanie i osuszanie roślin lodowych i nigdy nie podlewaj, dopóki powierzchnia nie wyschnie.

Częste problemy z uprawą roślin lodowych

Jak wspomniano wcześniej, niskie temperatury, zmienne warunki w środowisku i nadmierne podlewanie będą głównymi problemami podczas uprawy i rozmnażania roślin lodowych. Te tropikalne rośliny, podobnie jak inne sukulenty, powinny przebywać w jasnym i ciepłym otoczeniu, nigdy w stojącej wodzie i niskich temperaturach. Co więcej, wilgotne warunki mogą sprzyjać chorobom grzybiczym, które mogą uszkadzać rośliny lodowe.

Rośliny lodowe są również podatne na szkodniki, takie jak łuski i wełnowce. Porażone rośliny należy natychmiast odizolować od obszaru, dlatego ciągłe sprawdzanie roślin powinno szybko wyeliminować pojawiające się problemy. Co więcej, te problemy są sporadyczne i można ich łatwo uniknąć w odpowiednich warunkach uprawy i praktykach konserwacyjnych.

Wniosek

Sukulenty są prawdopodobnie jedną z najłatwiejszych do uprawy roślin. Jeśli masz rośliny lodowe, możesz nauczyć się hodować roślinę lodową z sadzonek i zdobyć więcej kopii tych wyjątkowo wyglądających sukulentów. Rozpocznij zbieranie sadzonek wiosną, latem lub jesienią i usuń wszystkie liście z sekcji oprócz tych na górze.

Pozostaw sadzonki do wyschnięcia na noc przed ukorzenieniem ich w papierowym kubku. Uniwersalna mieszanka doniczkowa lub mieszanka soczysta sprawdzi się jako podłoże, a sadzonki powinny dobrze się rozwijać w nasłonecznionym miejscu i odpowiednio utrzymywać wilgotność mieszanki. Możesz użyć apolytunnel, aby naśladować tropikalne miejsca, z których pochodzą rośliny lodowe, ale upewnij się, że nie przesadzasz, ponieważ są one podatne na gnicie korzeni.