Jak rozmnażać chiński Evergreen. 2 najlepsze sposoby

Ci, którzy chcą nauczyć się rozmnażania chińskiego wiecznie zielonego, mają do wyboru dwie metody. Roślina ta nie tylko stanowi efektowną roślinę doniczkową, ale także rozpoczęcie jej od sadzonek lub podziałów jest łatwe. Pamiętaj jednak, że najlepiej rosną w pomieszczeniach, więc rozważ rozpoczęcie ich w tunelu foliowym, aby przyspieszyć ich zakładanie.

Rozpoczęcie i uprawa roślin w szklarni jest korzystne dla każdego gatunku roślin, ponieważ możesz kontrolować warunki w pomieszczeniach. Pamiętaj, że niezależnie od wybranej techniki rozmnażania, jest to delikatna faza wzrostu, a rośliny będą z łatwością walczyć w ekstremalnych i zmiennych warunkach. W tym artykule omówimy, w jaki sposób można z powodzeniem rozmnażać chińskie wiecznie zielone i później pielęgnować rośliny.

Jak rozmnażać chiński Evergreen. 2 najlepsze sposoby

Kompleksowy przewodnik na temat propagowania chińskiego Evergreen

Sadzenie

Krok 1. Dobór i przygotowanie cięcia

Możesz wyhodować chińskie wiecznie zielone z sadzonek łodyg, a metoda nie różni się od innych roślin. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i weź 5-calowy odcinek poniżej węzła liścia. Powinien być wolny od wszelkich chorób i uszkodzeń oraz upewnij się, że używasz ostrego i sterylnego narzędzia.

Pamiętaj, że roślina rodzicielska powinna być zdrowa, aby nie była zestresowana po ścięciu. Co więcej, doświadczeni ogrodnicy zalecają rozmnażanie się w środku lata, aby zachęcić do szybszego zakładania. Należy jednak pamiętać o ekstremalnych temperaturach, aby uniknąć stresu roślin.

Krok 2. Rootowanie i konserwacja

Gdy już masz sadzonki, przygotuj je do ukorzenienia, usuwając liście w ich dolnej części. Możesz spodziewać się rozwoju korzeni w ciągu trzech tygodni, ale możesz również zanurzyć sadzonki w ukorzeniającym się hormonie, aby przyspieszyć ten proces. Następnie umieść sadzonkę w wilgotnej ziemi doniczkowej lub słoiku z czystą wodą jako podłożem.

Chcesz utrzymać wilgotne środowisko dla sadzonek i możesz to zrobić, przykrywając pojemniki przezroczystym plastikiem. Jeśli ukorzeniasz się w glebie, zawsze chcesz sprawdzić wilgotność, która jest kluczowa dla ukorzenienia. Gdy zauważysz korzenie, możesz zdjąć osłonę.

Oddział

Drugim sposobem propagowania chińskiego wiecznie zielonego jest podział. Być może musisz wybrać tę metodę, jeśli masz starsze rośliny i chcesz zapobiec przepełnieniu. Pamiętaj, że chińskie wiecznie zielone będą wymagały przesadzenia, gdy korzenie wypełnią pojemnik.

Krok 1. Usuwanie i przesadzanie

Proces dzielenia chińskiego wiecznie zielonego jest prosty. Delikatnie wyjmij roślinę z pojemnika i uważaj, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Następnie ręcznie podzielisz go na sekcje i przesadzisz w nowych pojemnikach z tym samym rodzajem podłoża glebowego, z którego pochodzą.

Krok 2. Konserwacja

Dzielenie i przesadzanie Chińczyk wiecznie zielony jest idealny wiosną lub latem, aby pomóc im lepiej się zadomowić. Nie musisz tworzyć wielu sekcji, ponieważ często otrzymuje się tylko dwie rośliny z jednej dojrzałej rośliny. Po przesadzeniu chcesz również zapewnić wilgotność gleby, aby pomóc roślinom odzyskać siły.

W trosce o chińskie wiecznie zielone

Lokalizacja

Jednym z powodów, dla których ogrodnicy kochają chińskie wiecznie zielone rośliny, jest to, że mogą tolerować słabe oświetlenie. Idealna lokalizacja tej rośliny to miejsce o umiarkowanym oświetleniu, a bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić rośliny zimozielone. Możesz dodać słabe światło otoczenia, jeśli uprawiasz w szklarni, ale możesz też umieścić rośliny w cieniu, jeśli uprawiasz na zewnątrz.

Najlepsza temperatura dla chińskich wiecznie zielonych to około 77°C, ale powinny być również w porządku w chłodnym miejscu. Mimo to staraj się zapewnić wilgotne środowisko i zwracaj uwagę na lokalizację swoich roślin, ponieważ suchość może wpływać na ich zdrowie i wzrost. Mając to na uwadze, podłoże, które dobrze zatrzymuje wilgoć i dobrze drenuje, byłoby doskonałe dla chińskiego wiecznie zielonego.

Możesz stworzyć mieszankę z ziemi doniczkowej, piasku i perlitu i wybrać doniczkę z jednym otworem drenażowym. Umieść pojemnik na tacy, aby zapobiec zalaniu wodą, które może spowodować zgniliznę korzeni. A jeśli uprawiasz rośliny w domu, pamiętaj o wentylatorach, którzy mogą je wysuszyć.

Podlewanie

Chińskie wiecznie zielone rośliny mogą magazynować wilgoć, ale i tak skorzystają na podlewaniu. Pamiętaj, że najlepiej rozwijają się w wilgotnej glebie i wilgotnym środowisku. Jednak nigdy nie podlewaj roślin i nie zostawiaj ich w stojącej wodzie, ponieważ może to prowadzić do szkodników i gnicia korzeni.

Pozwól pożywce całkowicie wyschnąć przed podlaniem i pozwól wodzie spłynąć, gdy to zrobisz. Musisz również pamiętać o klimacie i warunkach w miejscu, aby odpowiednio dostosować tę praktykę. Niemniej jednak nie panikuj, jeśli zapomniałeś podlać swoje chińskie wiecznie zielone.

Karmienie

Ponieważ chińskie wiecznie zielone rośliny rosną powoli, chcesz je wzmocnić nawozem. Możesz karmić je rozpuszczalnym w wodzie nawozem dwa razy w roku w ramach konserwacji każdej wiosny lub lata. Powinna wystarczyć uniwersalna pasza dla roślin doniczkowych.

Przycinanie

Czy chińskie wiecznie zielone rośliny wymagają przycinania? Ta praktyka nie jest konieczna, ale przycinanie roślin jest bezpieczne. Odcinając liście, możesz manipulować kierunkiem wzrostu roślin.

Stworzy to bardziej poziomy i krzaczasty wygląd zamiast wznoszącego się i przypominającego drzewo kształtu na chińskim wiecznie zielonym.

Wniosek

Kiedy myślisz o roślinach doniczkowych, być może przychodzi ci na myśl chiński wiecznie zielony. Dobrą wiadomością jest to, że możesz szybko nauczyć się rozmnażać chińskie wiecznie zielone za pomocą sadzonek i dzielenia bez wielu wad. Możesz rozmnażać się latem i używać tunelu foliowego, aby stworzyć zacienione i wilgotne środowisko.

Następnie utrzymuj rośliny, zapewniając wilgotność gleby i od czasu do czasu karmić je, aby pobudzić wzrost. Możesz również przycinać rośliny, aby uzyskać bardziej krzaczasty wygląd.