Jak używać światła do uprawy w małym tunelu foliowym?

Potrzebujesz tylko dwóch czynników, aby wiedzieć, jak używać światła do uprawy w małej szklarni, określając właściwy kolor i rodzaj światła. Z obszerną listą dostępnych na rynku lamp do uprawy, zrozumienie, jak z nich korzystać, może być przytłaczające. Dlatego poznanie tych dwóch czynników w pierwszej kolejności powinno ułatwić poznanie prawidłowego zastosowania światła do uprawy w małej szklarni.

Regularne sprawdzanie warunków wewnętrznych jest niezbędne do utrzymania małej szklarni. Brak zapewnienia optymalnych warunków w pomieszczeniach wpłynie na wzrost, zdrowie i wydajność Twoich roślin. Jeśli w małym tunelu foliowym nie ma wystarczającego światła, rośliny nie produkują węglowodanów i tracą zapasy energii.

Jak używać światła do uprawy w małym tunelu foliowym?

Podobnie jak w przypadku zwykłej szklarni, nie popełniaj błędu przeoczenia stosowania światła do uprawy w małej szklarni. Mogą mieć mniejszy rozmiar, ale wymagania roślin rosnących w środku są nadal takie same.

Kompleksowy przewodnik na temat używania Grow Light w małej szklarni

Właściwy kolor

Jednym z najbardziej mylących aspektów korzystania ze światła do uprawy jest wiedza, jakiego koloru użyć w szklarni. Nie ma różnicy, jakiego koloru użyć, niezależnie od tego, czy używasz małej, czy zwykłej szklarni. Najważniejsze jest to, że potrzebujesz świateł o długości fali czerwonej i niebieskiej.

Czerwony i niebieski

Światła do uprawy w tunelu foliowym mogą wydawać się białe gołym okiem, ale mają długość fali. Czerwone i niebieskie światła są najlepsze do lamp do uprawy, ponieważ wpływają na sposób syntezy składników odżywczych przez rośliny. Dlatego odpowiadają za energię i wzrost.

Wybierz światła, które producenci określają jako zrównoważone, o pełnym spektrum lub naturalne.

Wysokie widmo a niskie widmo

Dodatkowo niektóre lampy do uprawy mogą mieć liczby wskazujące 400K lub 2700K. Użyj tego jako przewodnika, gdzie im wyższa liczba, tym zimniejsze światło. Dlatego większość ogrodników, którzy używają światła do uprawy, aby zachęcić liście, wybiera 6500K.

Z drugiej strony, jeśli skupiasz się na produkcji owoców, twoje rośliny będą również potrzebować ciepłego światła do uprawy o temperaturze 3000K. Mając to na uwadze, możesz zacząć od świateł o wysokim spektrum do produkcji sadzonek. Następnie użyj żarówek o niskim spektrum, aby pomóc w kwitnieniu i owocowaniu.

Rodzaj światła

Żarowe

Najtańsze światło, które można wykorzystać w żarówkach małych tuneli foliowych. Jednak szybko się nagrzewają, więc musisz zachować bezpieczną odległość około 24 cali od roślin. Poza tym, że są tanie, żarówki żarowe są również łatwe w montażu.

Mają jednak krótką żywotność w porównaniu do innych, a wymiana będzie częstsza.

Świetlówki

Rozszerzenie University of Missouri wspomniało, że lampy fluorescencyjne są jedną z najlepszych opcji do użytku w pomieszczeniach. Na początek ten typ jest bardziej energooszczędny i trwały w porównaniu z żarówkami. Mniej martwisz się też wytwarzanym przez nie ciepłem i możesz wybierać spośród rozmiarów i kształtów odpowiednich do małej szklarni.

Żarówki fluorescencyjne emitują niebieskie światło, ale są też światła o pełnym spektrum, idealne do oświetlenia do uprawy.

HID

Można rozróżnić lampy wyładowcze o dużej intensywności na wysokociśnieniowe sodowe i metalohalogenkowe, które stanowią najlepsze światła uzupełniające. Wysokoprężne lampy sodowe emitują kolor czerwony, który jest najlepszy do pączkowania i kwitnienia. Z drugiej strony metalohalogenek to niebieskie światło, które jest przydatne do stymulowania wzrostu.

Te światła są również energooszczędne i długowieczne, ale najlepiej nadają się do szklarni na dużą skalę niż do małych. Mają duże oprawy i trudno znaleźć lampy tego typu o małej mocy. Dodatkowo emitują ciepło, więc umieszczenie ich w małym tunelu foliowym jest trudne.

LED

Najbardziej wygodne i być może najlepsze oświetlenie do uprawy w małym tunelu foliowym LED. W przeciwieństwie do HID, światła LED są małe, lekkie i łatwe w montażu, dzięki czemu idealnie nadają się do mini szklarni. Są również trwałe bez niebezpieczeństwa przegrzania i możesz wybierać spośród różnych widm.

Jak używać lampy do uprawy

Po zrozumieniu dwóch kluczowych czynników możesz z łatwością używać lampy do uprawy w małym tunelu foliowym. Zacznij od ustalenia, kiedy użyć światła do uprawy, co zależy od konkretnych wymagań Twoich roślin. Następnie zaprojektuj ustawienie tak, aby światła do uprawy znajdowały się w bezpiecznej odległości od roślin.

Ogólnie rzecz biorąc, możesz mieć światła 5 stóp od rośliny, ale możesz to dostosować w zależności od potrzeb konkretnego gatunku. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i wysiłek, możesz również zainstalować przełącznik do lamp do uprawy. Niektóre mogą korzystać z timera, ale inne umożliwiają nawet połączenie z telefonem.

Z biegiem czasu i w miarę wzrostu roślin pamiętaj, że konieczna będzie zmiana położenia świateł. Być może będziesz musiał nawet zmienić widmo i czas użytkowania świateł.

Wniosek

Światło jest kluczowym czynnikiem dla wzrostu i zdrowia roślin, hodowcy sopolitunelowi muszą zapewnić optymalne warunki oświetleniowe w pomieszczeniach. Możesz szybko nauczyć się, jak używać światła do uprawy w małym tunelu foliowym dla dowolnego tunelu foliowego, który ma znaczenie, biorąc pod uwagę kolor i rodzaj światła.

Gdy zrozumiesz znaczenie widm i różnic między rodzajami światła, możesz przejść do konfiguracji świateł do uprawy. Umieść je w bezpiecznej odległości i dostosuj zgodnie z wymaganiami zakładu.