Jak zrobić pikowaną poszewkę na poduszkę: szybki przewodnik

Umiejętność wykonania pikowanej poszewki na poduszkę może być przydatną umiejętnością, zwłaszcza jeśli chcesz stworzyć poszewkę na poduszkę z materiałów, które już masz.

Chociaż pikowanie nową tkaniną jest również w porządku, zwłaszcza jeśli chcesz mieć określony kolor, wzór lub teksturę, jest to czynność, która nie wymaga tego. Zamiast tego możesz wykorzystać resztki ściereczki, stare koszule lub ponownie użyć czystych chusteczek do nosa.

Jak zrobić pikowaną poszewkę na poduszkę: szybki przewodnik

Jak zrobić pikowane poszewki na poduszki

Możesz pikować, aby tworzyć elementy dekoracyjne, takie jak draperie i podkładki, lub rzeczy w domu, takie jak koce lub w przypadku tego projektu poszewki na poduszki. Jest to dość łatwa czynność, ale istnieją procedury, których zaleca się przestrzegać.

Krok 1: Wybierz wzór poszewki na poduszkę

Wybrany wzór określa kierunek tego pikowania. W Internecie jest mnóstwo próbek, więc jeśli widziałeś taki, który przykuł Twój wzrok, możesz go odtworzyć i przygotować tkaninę pasującą do wzoru.

I odwrotnie, jeśli zebrałeś już starą tkaninę, której zamierzasz użyć, poszukaj wzorów, które pasowałyby do tego, co masz. Tylko upewnij się, że kolory się uzupełniają, w przeciwnym razie poszewka nie będzie estetyczna.

Jeśli masz ograniczone wzory tkanin, możesz tworzyć naprzemienne wzory za pomocą geometrycznych kształtów, takich jak kwadraty, trójkąty lub długie paski. Niezależnie od próbki, którą zamierzasz podążać, upewnij się, że masz do tego wystarczającą różnorodność materiału.

Krok 2: Przygotuj niezbędne narzędzia i materiały

Oprócz tkaniny na wzór, zdobądź mrugający materiał, muślin i tylną okładkę. Dla tych trzech musi być co najmniej cal naddatku ze wszystkich stron. Przygotuj swoją maszynę do szycia, igłę i nić oraz narzędzia do pomiaru, znakowania i cięcia.

Krok 3: Pokrój tkaniny i zepnij je ze sobą

Wytnij tkaniny w kształty według wybranego wzoru i zepnij je ze sobą. Im bardziej złożony jest projekt, tym więcej szpilek najprawdopodobniej użyjesz. Abyś nie był zbyt przytłoczony, zamiast tego pracuj nad mniejszymi częściami.

Krok 4: Zszyj fragmenty materiału i usuń szpilki w trakcie

Zacznij szyć poszczególne sekcje pojedynczo i usuwaj szpilki po drodze. Następnie możesz zszyć wszystkie zszyte części razem, aby wzorzysty przód pozostał nienaruszony. Gdy wszystkie są już przymocowane, wyprasuj je na płasko, aby później produkt końcowy wyglądał schludnie i gładko.

Pamiętaj, że na samą przednią okładkę poszewki na poduszkę muszą być trzy warstwy materiału. Najwyższą warstwą byłby wzór, a pod nim tkanina mrugająca, a następnie muślin.

Krok 5: Sprawdź przed połączeniem trzech warstw ze sobą

Przed połączeniem trzech ze sobą upewnij się, że wzór znajduje się dokładnie na środku pozostałych dwóch. Oznacza to, że naddatek na szew powinien być równy ze wszystkich stron. Jeśli masz fastrygę w sprayu, możesz użyć jej na warstwach, aby znacznie zmniejszyć marszczenie się.

Krok 6: Zszyj te warstwy razem

Możesz wreszcie przystąpić do zszycia wszystkich warstw. Możesz obrysować wzór lub zszyć dodatkowe linie, w zależności od pożądanego projektu. Gdy przód poszewki jest gotowy, odetnij po bokach tkaninę mrugnięcia i podkładu.

Krok 7: Utwórz tył poszewki na poduszkę

Nadszedł czas, aby stworzyć tył poszewki na poduszkę. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika, ten krok jest stosunkowo prosty. Wyrównaj materiał, którego zamierzasz użyć do tego, z przednią okładką w taki sposób, aby były skierowane niewłaściwą stroną na zewnątrz.

Krok 8: Podwiń końce

Zaleca się obszycie końcówek, aby ukryć szorstkie krawędzie i poprawić ogólny wygląd. W tym celu złóż naddatek materiału i zacznij szyć ściegiem kryjącym.

Krok 9: Przymocuj przednią i tylną powierzchnię i zszyj je razem

Za pomocą prostych szpilek przymocuj przednią i tylną powierzchnię z wyjątkiem jednej strony, która będzie używana jako otwór. Zszyj je i załóż zamek błyskawiczny na pozostałej krawędzi. Odwróć poszewkę na prawą stronę i Twoja pikowana poszewka jest gotowa.

Znaczenie posiadania poduszki

Wszyscy wiemy, że poduszki mogą pomóc nam się wyspać i przygotować nas na nadchodzący dzień. Jednak poduszki są również ważne, ponieważ pomagają w wyrównaniu górnej części ciała. Oto dwie najczęstsze korzyści wynikające z używania wysokiej jakości poduszki podczas snu:

Wsparcie

Jedną z głównych funkcji wysokiej jakości poduszki jest podparcie górnej części ciała – od głowy, ramion, szyi, kręgosłupa i bioder. Jeśli masz niewygodne poduszki, może to pogorszyć wszelkie bóle, które już masz lub może prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem.

Komfort

Kolejną zaletą poduszek jest dodatkowy komfort. Po długim i męczącym dniu najlepiej jest mieć miękką, puszystą poduszkę, na której można oprzeć głowę.

Konkluzja dotycząca tego, jak zrobić pikowaną poszewkę na poduszkę

Jeśli chcesz po prostu zrobić zabawny projekt, nie wydając dużo, sprawdzenie, jak zrobić pikowaną poszewkę na poduszkę, to mądry wybór. W końcu istotą pikowania jest tworzenie czegoś nowego, pięknego i użytecznego z resztek lub starych arkuszy materiału.