Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Dowiedz się, jak uprawiać pomidory w minitunelu foliowym poprzez sadzenie i pielęgnację, a każdego roku otrzymasz świeże zapasy tego pysznego i zdrowego owocowo-warzywnego. Niezależnie od dostępnej przestrzeni minitunel foliowy zapewni, że twoje uprawy będą dobrze się rozwijać. Zajęcie się uprawą pomidorów będzie również łatwiejsze dla początkujących ogrodników korzystających z mini szklarni.

Kolejną wspaniałą cechą pomidorów w szklarni jest to, że można je siać jesienią i wiosną w rotacji dwóch upraw każdego roku. Przy odpowiednim zaplanowaniu, kiedy uprawiać rośliny i dbać o nie w mini szklarni, możesz czerpać wiele korzyści przy minimalnym wysiłku. Jednak pomidory nie są dla leniwych rolników, więc przeczytaj poniżej wskazówki dotyczące wydajnej mini szklarni.

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Jak uprawiać pomidory w minitunelu, aby odnieść sukces

Jakie odmiany pomidorów kupić do mini szklarni?

Zanim zaczniesz sadzić, koniecznie zapoznaj się z odmianami pomidorów odpowiednimi do mini szklarni. Zagwarantuje to sukces, ponieważ warunki panujące w tunelu foliowym będą wspierać ich wzrost i produktywność. Ale ponieważ pomidory dobrze rosną na słońcu, doskonałe ciepło wewnątrz tunelu foliowego już daje przewagę.

Według University of Massachusetts Amherst, rolnicy zajmujący się tunelami foliowymi nigdy nie powinni używać odmian pomidorów polowych, ponieważ nie przyniosą one dobrych plonów ze względu na ich zdolności adaptacyjne. Chciałbyś użyć holenderskich hybryd nieokreślonych odmian, ponieważ są one wyraźnie hodowane do produkcji w tunelu foliowym. Producenci politunelowi polecają do mini szklarni Ailsa Craig, Black opal, Capprica, Ferline i Sungold.

Jak sadzić pomidory w mini szklarni?

Dwa uprawy kontra jedna uprawa

Sadząc pomidory w mini szklarni, wybierz, czy chcesz wykonywać dwie uprawy rocznie, czy jedną uprawę rocznie. Stany takie jak Missisipi mogą mieć system dwóch upraw, w którym można sadzić wiosną i jesienią. W przypadku systemu z jednym plonem odbywa się to zwykle wiosną, ponieważ na większości obszarów panują gorące lata.

Uprawa gleby a hydroponika i winorośl a krzewy

Kolejną rzeczą do ustalenia jest to, czy chcesz uprawiać pomidory w minitunelowych uprawach glebowych lub hydroponice. W pierwszym przypadku wykorzystuje się działkę gleby, podczas gdy w drugim wyhodujesz korzenie w sztucznej mieszance gleby. Po wybraniu systemu produkcyjnego najlepiej uprawiać pomidory jako winorośl do minitunelu foliowego, ponieważ uprawa krzewów wymaga większej przestrzeni.

Gdy już zdecydujesz się na system uprawy i produkcji, możesz posadzić nasiona na tacy na nasiona. Wybierz obszar w tunelu foliowym, który nie jest narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale nadal jest ciepły. Utrzymuj kompost wilgotny, ale nigdy nie podlewaj go, aby zapobiec chorobom.

Gdy sadzonki wyrosną, przenieś tacę w jasne miejsce i odczekaj 60 dni przed ich zasadzeniem. Jest to doskonały sposób, aby dowiedzieć się, czy możesz posadzić pomidory na zewnątrz lub czy są gotowe do sadzenia w tunelu foliowym, jeśli mają co najmniej 6 do 8 cali wysokości. Na koniec, aby upewnić się, że Twoje rośliny dobrze się rozwijają w mini szklarni, utrzymuj idealną temperaturę od 70 do 80 ° F w dzień i 60 do 65 ° F w nocy.

Jak dbać o pomidory w mini szklarni?

Podlewanie

Pomidory potrzebują dużo wody, ale nadmierne podlewanie również może powodować problemy. Innym częstym błędem ogrodników jest to, że nie podlewają korzeni, ale woda z góry może powodować choroby i szkodniki. Ogólnie częstotliwość podlewania zależy od tego, czy gleba jest sucha.

Karmienie

Najlepszym sposobem poznania nawozu do pomidorów jest przetestowanie gleby. Po poznaniu potrzebnych składników odżywczych można nawozić, gdy owoc jest bliski ostatecznej wielkości i po zebraniu. Następnie nakarm, aby zapobiec przypaleniu.

Wentylacja i wilgotność

Oprócz temperatury ważne jest, aby utrzymać wilgotność w mini szklarni między 60 a 70 procent. W ten sposób możesz zmniejszyć ryzyko chorób, a także poprawić zapylanie. Zawsze sprawdzaj wentylację i dostosowuj ją do temperatury zewnętrznej.

Chwasty i szkodniki

Ściółkowanie i fumigacja mogą zwalczać chwasty w mini szklarni. Pamiętaj, że nie ma herbicydów przeznaczonych do tunelu foliowego. W przypadku szkodników w mini szklarni odpowiednie warunki sanitarne i nadzór mogą zapobiec owadom.

Jakie są rośliny towarzyszące pomidorom w mini szklarni?

Możesz w pełni wykorzystać swój minitunel foliowy, sadząc pomidory z roślinami towarzyszącymi. Sadzenie towarzyszące to doskonały i niezawodny sposób na zaoszczędzenie miejsca i uzyskanie roślin, które czerpią z siebie korzyści. Przy odpowiednim planowaniu możesz sadzić inne rośliny z pomidorami i zapobiegać występowaniu szkodników.

Na przykład zioła, takie jak koper włoski i koper, odstraszają szkodniki, ale także przyciągają pożyteczne owady, takie jak biedronki. Inne rośliny, takie jak mięta, pomagają nawet poprawić zdrowie i smak pomidorów. Jeśli chcesz mieć estetyczną mini szklarnię, nagietki są również świetnymi sąsiadami z pomidorami.

Wniosek

Jeśli potrzebujesz świeżego zapasu zdrowych i pysznych pomidorów, rozważ uprawę ich w mini szklarni. Nauka uprawy pomidorów w minitunelu foliowym nie jest przytłaczająca, ponieważ można ją podzielić na sadzenie i pielęgnację. Wiele rozszerzeń uniwersyteckich oferuje również podręczniki, które pomogą ogrodnikom w produkcji pomidorów.

Dlaczego mini szklarnia? Ze względu na swoją wielkość można z łatwością utrzymać i monitorować warunki wewnętrzne, aby wesprzeć wzrost upraw. Dodatkowo jest najlepszy dla tych, którzy zaczynają i nie chcą być przytłoczeni uprawą pomidorów.