Jak uprawiać Mimulusa w 2 prostych krokach

Nauka uprawy Mimulusa jest tak prosta, jak dwa kroki i możesz cieszyć się posiadaniem tych wyjątkowo wyglądających kwiatów w ogrodzie. Mimulus przyciąga nawet zapylacze, więc nie tylko dodajesz ogrodowi walorów estetycznych. Nie jest tajemnicą, że Mimulus przyciąga uwagę zarówno ogrodników, jak i naukowców, a jego uprawa może być zarówno hobby, jak i dochodowym przedsięwzięciem.

Chociaż rośliny Mimulus są różnorodne, nie znajdziesz zbyt wielu informacji na temat uprawy tego niezwykłego gatunku. Dobrą wiadomością jest to, że uprawa Mimulusa jest stosunkowo łatwa i możesz użyć apolitunelu do tworzenia silnych roślin. Rozpoczęcie roślin w szklarni powinno pomóc ogrodnikom w trudnych regionach przezwyciężyć problemy i wyhodować unikalne kwiaty, takie jak Mimulus, bez wad.

Jak uprawiać Mimulusa w 2 prostych krokach

Jak wyhodować Mimulusa, aby odnieść sukces

Krok 1. Początkowe nasiona

Mimulusy lub małpiatki mają inne metody rozmnażania, można je również ukorzenić z sadzonek. Jednak te rośliny nie są tak łatwe do znalezienia, nie mówiąc już o posiadaniu kogoś, kto zapewni ci sadzonki. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że zaczniesz kwiaty Mimulusa od nasion.

Siew

Podobnie jak w przypadku innych roślin, możesz zdecydować się na rozpoczęcie uprawy nasion Mimulus w pomieszczeniu jako środek bezpieczeństwa. Kontrolowane środowisko szklarni może również zagwarantować kiełkowanie, ponieważ unikasz wyzwań związanych z surowym klimatem. Wysiewaj nasiona wczesną wiosną lub późną zimą w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej mieszance na nasiona.

Nie musisz przykrywać nasion mieszanką, ale upewnij się, że podłoże jest wilgotne i nie rozmoczone. Umieść pojemnik w ciepłym i jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Możesz również luźno przykryć go folią, aby stworzyć idealne środowisko do kiełkowania.

Kiełkowanie

Nasiona mimulusa powinny wykiełkować w ciągu jednego do trzech tygodni, a gdy to nastąpi, można zdjąć osłonkę. Utrzymuj wilgoć, aby wspierać wzrost, ale uważaj, aby nie przelać roślin. Po pewnym czasie można je rozdzielić i przesadzić do mieszanki ziemi doniczkowej i mieszanki do nasion.

Krok 2. Przesadzanie

Gdy twoje sadzonki wyrosną, musisz je delikatnie utwardzić, aby zaaklimatyzować się do warunków zewnętrznych. Ma to kluczowe znaczenie przed ich trwałym przeszczepem, aby uniknąć ryzyka szoku przeszczepowego. Każdego dnia możesz stopniowo wystawiać sadzonki na zewnątrz, aż minie niebezpieczeństwo mrozu.

Obszar, który jest częściowo nasłoneczniony z wilgotną glebą, powinien być idealny dla sadzonek Mimulus, a można je mieć w odległości 6 cali między nimi. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również przycinanie końcówek roślin Mimulus, ponieważ zachęca to do rozgałęzień. Z biegiem czasu możesz również usunąć wyblakłe kwiaty, aby promować zdrowy rozkwit.

W trosce o Mimulusa

Lokalizacja

Nacisk jest niezbędny do badania specyficznych potrzeb twojego gatunku Mimulus. Na przykład istnieją rodzaje roślin Mimulus, które mają dobrze rosnąć w suchych miejscach. Dlatego przesadzaj je na obszarze z piaszczystą, ale dobrze przepuszczalną i napowietrzoną glebą.

Z drugiej strony niektóre gatunki preferują podłoże, które długo utrzymuje wilgoć. Mając to na uwadze, może być konieczne stworzenie mieszanki z mchem torfowym, aby zaspokoić potrzeby Twojej rośliny Mimulus. Dotyczy to również wyboru miejsca, w którym niektóre gatunki wolą pełne słońce, a inne lepiej sprawdzą się w półcieniu.

Na koniec sprawdź, gdzie rodzi się twój gatunek. W ten sposób możesz w razie potrzeby użyć szklarni, aby zapewnić roślinom idealną temperaturę i wilgotność. Pamiętaj, że rośliny Mimulus są różnorodne i obejmują zarówno gatunki lubiące wiosnę, jak i lato.

Podlewanie i karmienie

Jak wspomniano wcześniej, poznanie preferencji swojego gatunku jest optymalne, aby uniknąć wad w uprawie Mimulusa. Odnosi się to również do podlewania i karmienia, ponieważ chcesz naśladować naturalne warunki, w których rozwijają się w naturze. Niektóre gatunki preferują podlewanie od czasu do czasu; niektóre rośliny Mimulus wymagają stałej wilgotności.

Co więcej, może nie być konieczne nawożenie tych roślin, o ile znajdują się one w żyznej i dobrej jakości glebie. W przeciwnym razie możesz użyć nawozów rozpuszczalnych w wodzie lub o powolnym uwalnianiu i postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. W przypadku pierwszego można karmić co dwa tygodnie w okresie wegetacyjnym, a drugiego najlepiej stosować tylko raz w okresie wegetacyjnym.

Typowe problemy

Fantastyczną rzeczą z Mimulusem jest to, że nie jest podatny na poważne problemy. Jednak najlepiej byłoby, gdybyś zawsze był sumienny w ciągłym sprawdzaniu i utrzymywaniu właściwych praktyk roślin. Jeśli napotkasz szkodniki, takie jak mszyce, możesz szybko wyeliminować problem za pomocą mydła owadobójczego.

Wniosek

Mimulus to jeden z tych kwiatów, które z pewnością przykują Twoją uwagę dzięki swoim niepowtarzalnym wzorom. Nauka uprawy Mimulusa jest nawet stosunkowo prosta, więc równie dobrze możesz mieć te wspaniałe kwiaty w swoim ogrodzie. Możesz zacząć Mimulusa od sadzonek, ale ci, którzy nie mają istniejących roślin, nie powinni obawiać się wysiewu nasion Mimulusa.

Skorzystaj z apolytunnelandu gwarantującego szybkie kiełkowanie. Nie ma unikalnych metod kiełkowania nasion Mimulus. Głównym celem jest utrzymanie wilgoci, unikanie nadmiernego podlewania i wybór miejsca, które chroni nasiona przed trudnymi warunkami.

Gdy masz już sadzonki, możesz je utwardzić przed przesadzeniem na zewnątrz. Wybierz obszar częściowo nasłoneczniony i uszczypnij końcówki roślin, aby zachęcić do rozgałęzień. Z biegiem czasu usuń wyblakłe kwiaty, aby zachować zdrowy rozkwit na Mimulusie.