Jak uprawiać mache: wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz wiedzieć, jak uprawiać Mache? Nie ma znaczenia, czy nazwiesz ją roszponką, czy wolisz nazywać ją roszponką – Mache całkiem dobrze rozwija się w miejscach, gdzie pogoda jest przeważnie łagodna i chłodna.

Chociaż można ją sadzić w dowolnym momencie, należy pamiętać, że jeśli temperatura gleby nie waha się od 41 stopni Fahrenheita do 67 stopni Fahrenheita, nie można oczekiwać, że będzie rosła tak, jak powinna. Gdy temperatura gleby przekroczy maksymalnie 70 stopni Fahrenheita, nasiona uśpią.

Jak uprawiać mache: wszystko

4 rzeczy, których rośliny Mache potrzebują przed sadzeniem

Istnieją cztery czynniki, które znacząco przyczyniają się do wzrostu Twoich roślin:

Chłodne powietrze

Nie można oczekiwać, że Mache będzie rosło w obszarach, w których warunki pogodowe nie są chłodne ani łagodne. O ile temperatura nie waha się między 55˚F a 68˚F, nasiona nie będą w stanie rosnąć i wypuszczać pędów. Z tego powodu najlepiej sadzić nasiona Mache wiosną lub jesienią.

Jasny odcień

Ogrodnicy mogą sadzić w miejscu częściowo zacienionym, gdzie nie ma popołudniowego słońca. Długa i bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne może spowodować uśpienie nasion Mache.

Wilgotna gleba

Utrzymuj glebę wilgotną, aż nasiona Mache wykiełkują w ciągu 14 do 28 dni. Następnie regularnie podlewaj swoje rośliny. Upewnij się, że są cały czas wilgotne, ale nie przemoczone. I dodaj warstwę ściółki wokół swoich roślin Mache.

Ochrona ślimaków

Czy wiesz, że ślimaki, podobnie jak ślimaki, nie odmówiłyby uczty z liści mache? Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie tych stworzeń jest użycie przynęty. Dodatkowo rozważ użycie miedzianych rąk, aby otoczyć podniesione łóżka, w których możesz wyhodować swojego Mache.

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym temperatura jest przeważnie wysoka, możesz użyć ściółki żwirowej. Wszystko, co musisz zrobić, to rozłożyć go na grządce, zanim zasiejesz na nim nasiona Mache. Niektóre z nich mogą spaść przez pęknięcia, dlatego nie powinieneś się dziwić, jeśli z czasem zobaczysz rośliny wyskakujące przez kamienie.

Jak uprawiać rośliny Mache

Oto cztery kroki, jak z powodzeniem wyhodować rośliny Mache na swoim podwórku lub szklarni:

Siew

Mache należy uprawiać w chłodnych miejscach, ponieważ nasiona najlepiej kiełkują w temperaturach od 41 stopni Fahrenheita do 68 stopni Fahrenheita. Wyższe temperatury mogą hamować kiełkowanie. Ostrożnie zasiej nasiona na głębokości około ¼ – ½ cala. Kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu około jednego do dwóch tygodni po siewie.

Odstępy

Rozstaw nasiona o jedną stopę od siebie w przypadku bezpośredniego siewu i około trzech do sześciu stóp między rosnącymi roślinami. Mache będzie dobrze rosła na prawie każdym typie gleby, ale aby uzyskać najlepsze rezultaty, podłoże powinno być bogate w kompost i inne materiały organiczne.

Konserwacja

Rośliny zakończą swój wzrost w ciągu 40 do 70 dni, w zależności od warunków wzrostu. Kiedy rośliny sałatki kukurydzianej dojrzeją, uformują się w rozetę ciemnozielonych liści. Przycinaj rośliny w miarę wzrostu, aby skoncentrowały swoją energię na wytwarzaniu większej ilości liści.

Woda i nawóz

Podlewaj rośliny Mache umiarkowanie i w razie potrzeby nawozić uniwersalną mieszanką. Możesz uprawiać rośliny Mache w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych. Należy jednak pamiętać, że sałatki kukurydziane najlepiej rozwijają się w chłodne dni, więc są wrażliwe na wyższe temperatury.

Jak zbierać rośliny mache

Możesz zebrać sałatkę kukurydzianą po trzech miesiącach od zasiania nasion Mache. Do tego czasu rozety liściowe powinny być dobrze uformowane. Oto jak możesz zbierać rośliny do sałaty kukurydzianej:

Wskazówka 1: NIE wyciągaj korzeni roślin.

To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych ogrodników. Wystarczy odciąć liście od łodygi. Twoje rośliny będą nadal rosły, jeśli zostawisz korzenie.

Wskazówka 2: Zbierz we właściwym czasie

Zbierz wszystko, zanim sałatka kukurydziana wróci do nasion.

Wskazówka 3: Uważaj na ciemnozielone liście, które w dotyku przypominają aksamit

Będziesz wiedział, kiedy twoje rośliny Mache będą gotowe do zbioru, ponieważ liście będą aksamitne i będą miały ciemnozielony kolor.

Fakty o roślinach Mache

Mache można sadzić w chłodną pogodę lub zimę, jednak w przypadku marznącego deszczu, wietrznych lub silnych wiatrów najlepiej zastosować szklarnię.

Jeśli szukasz bogatego źródła beta-karotenu, z Mache nie możesz się pomylić. Jeśli nie wiesz, beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który po spożyciu może zostać przekształcony w witaminę A. Z tego powodu włączenie Mache do codziennej diety jest świetnym pomysłem, jeśli chcesz, aby Twój układ odpornościowy i zdolność organizmu do metabolizowania żelaza działały we wszystkich cylindrach.

Mache lub Valerianella locusta należy do rodziny Valerianella zwanej Caprifoliaceae. Warzywa z sałaty kukurydzianej pochodzą z zimnych stref temperatur w Europie, ale w ostatnich latach rośliny Mache można teraz uprawiać na całym świecie do celów domowych i komercyjnych.

Korzyści z uprawy roślin Mache w szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których powinieneś spróbować uprawiać rośliny Mache w mini szklarni.

Po pierwsze, mini szklarnie mogą chronić rośliny sałaty kukurydzianej przed szkodnikami i chorobami. Rośliny Mache są podatne na plamistość liści Alternaria, bakteryjną plamistość liści, zgorzelinę, kiłę i mączniaka rzekomego. Są również podatne na niektóre szkodniki, takie jak mszyce, ślimaki, ślimaki, miniarki, pchełki i chwytacze kapusty. Trzymanie roślin w minitunelach z tworzywa sztucznego zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i chorób z sąsiednich roślin.

Minitunel foliowy chroni również Twoje rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zamknięta przestrzeń może chronić Twoje rośliny przed mrozem, lodem, ulewnymi deszczami i ogólnie złą pogodą.

Końcowe przemyślenia na temat uprawy roślin mache

Sałatka kukurydziana zawiera dużo wody i kwasów omega 3, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do sałatek i dań. Nauka uprawy roślin Mache jest łatwa, ponieważ nie wymagają one dużej uwagi przez cały sezon wegetacyjny, z wyjątkiem regularnego podlewania, którego potrzebują prawie wszystkie rośliny.