Jak uprawiać Geum. 4 czynniki sukcesu

Jeśli chcesz nauczyć się hodować geum, musisz wziąć pod uwagę cztery czynniki. Avens lub geum może nie są najczęstszymi bylinami, ale są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcesz mieć kwiaty od późnej wiosny do lata. Oferują również różne kolory i są stosunkowo odporne, więc można założyć, że są łatwe w uprawie bez żadnych problemów.

Jednak najlepiej jest znać strefę uprawy i oczekiwany klimat, aby przygotować się na potencjalne problemy przez cały rok. Możesz wybrać gatunki geum, które będą pasować do warunków w Twoim obszarze, lub użyć szklarni, aby naśladować ich idealne warunki wzrostu. Pamiętaj, że nawet jeśli roślina jest nazywana łatwą w uprawie, zawsze musisz umieścić ją w miejscu stabilnym i wspierającym ich potrzeby.

Jak uprawiać Geum. 4 czynniki sukcesu

Jak uprawiać Geum dla początkujących

Czynnik nr 1. Idealna lokalizacja

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy uprawie klejnotów, jest lokalizacja. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, aby każda roślina wystartowała w środowisku, które zapewni im idealne warunki. Klejnoty dobrze rozwijają się w strefach mrozoodporności od 4 do 9, co daje wrażenie, że nie będą dobrze radzić sobie w suchych i gorących obszarach.

Dlatego możesz hodować je w tunelu foliowym, gdzie kontrolujesz temperaturę i inne warunki. Co więcej, sprawdź glebę, której używasz, ponieważ chcesz hodować klejnoty w wilgotnej, ale dobrze przepuszczalnej glebie. W przeciwnym razie bez problemu poradzą sobie na glebach kwaśnych lub zasadowych.

W zależności od posiadanej rośliny geum, możesz wybrać miejsce zacienione lub jasne. Na przykład niektóre rodzaje klejnotów dobrze radzą sobie z cieniem, ale inne wymagają światła słonecznego. Niezależnie od tego, ekstremalne upały i bezpośrednie światło niszczą liście roślin, więc zawsze bądź ostrożny.

Czynnik nr 2. Konserwacja

Geums są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, ale skorzystają na regularnym usuwaniu. Usunięcie martwych i wyblakłych kwiatów po rozkwicie klejnotów pomoże im wyhodować więcej kwiatów i wydłużyć czas kwitnienia. Jednocześnie co trzy lata musisz dzielić dojrzałe geum, aby je odmłodzić i utrzymać porządek.

Jak wspomniano wcześniej, niektóre klejnoty wymagają światła, co jest korzystne, szczególnie w przypadku kwitnienia. Jednak chcesz zachować wilgotność gleby, zwłaszcza gdy jest lato lub jeśli twój klimat jest gorący i wilgotny. Możesz uzupełnić glebę materią organiczną, aby poprawić jej retencyjność, ale pamiętaj, aby sprawdzać ją, gdy jest mokra w zimie.

Jak nawozić klejnoty? Możesz nawozić na początku i w okresie wegetacji, aby zachęcić do kwitnienia. Następnie traktuj je jak byliny i lekko nawozić wczesną wiosną zrównoważonym nawozem granulowanym.

Czynnik nr 3. Typowe problemy w uprawie geum

Geums nie są tak problematyczne, o ile utrzymujesz stabilne środowisko wzrostu i regularne praktyki zarządzania. Na przykład konieczny jest nacisk na regularne dzielenie dojrzałych roślin, aby zapobiegać szkodnikom i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza na obszarze. Usuwanie martwych i wysuszonych części roślin będzie korzystne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także dla zdrowia roślin.

Powinieneś także zwracać uwagę na mokrą glebę w zimie, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Z drugiej strony wilgoć i wilgotne liście mogą sprzyjać chorobom grzybiczym, takim jak mączniak prawdziwy. Jeśli zauważyłeś zainfekowane rośliny, najlepiej je natychmiast usunąć i sprawdzić warunki wzrostu.

Jeśli chodzi o szkodniki, ryjkowiec winorośli jest znanym problemem dla hodowców geum. Znakiem rozpoznawczym, że mogą być obecne, jest obumieranie końców pędów. Jeśli tak, przesadź zainfekowane geum w inne miejsce.

Czynnik nr 4. Propagacja

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas uprawy klejnotów, jest odpowiednia dla nich technika rozmnażania. Jak wspomniano wcześniej, podział jest praktyką konserwacyjną, którą należy wykonywać co trzy lata. Dlatego staje się to również najpopularniejszą techniką propagacji klejnotów.

Każdej wiosny lub wczesnej jesieni można kopać i dzielić dojrzałe rośliny, a następnie przesadzać je w ogrodzie tunelu foliowego. Upewnij się, że dzieląc klejnoty, posadzisz je natychmiast, aby zapobiec ich wysychaniu. Co więcej, nie używaj podziałów ze zgniłymi lub chorymi częściami.

Niektórzy ogrodnicy używają również nasion do startowania klejnotów. Oczywiście zajmie to więcej czasu i będzie wymagało większych wymagań niż podział. Można je jednak wysiewać w tunelu foliowym późną zimą lub wczesną wiosną, ale niektóre sadzić również bezpośrednio w letnim lub wiosennym ogrodzie.

Jaką odmianę Geum powinieneś dostać?

Ogrodnicy często wybierają odmiany geum w zależności od swoich kwiatów. Na przykład możesz sprawdzić odmiany Mrs. Bradshaw i Lady Stratheden, jeśli chcesz mieć duże kwiaty. Pierwsza ma szkarłatnoczerwone kwiaty, a pierwsza daje żółte.

Można również uprawiać odmianę Georgenberg, znaną z wydłużonego okresu kwitnienia w okresie wegetacyjnym.

Wniosek

Geums oferują różne odmiany kolorowych kwiatów i dłuższe okresy kwitnienia. Ale czy można nauczyć się uprawiać geum bez problemów? Roślina ta jest stosunkowo łatwa w uprawie, o ile pamięta się o czterech czynnikach.

Po pierwsze, użyj apolytunnel, jeśli twój obszar jest suchy i wilgotny, ponieważ klejnoty nie będą się rozwijać w takich warunkach. Korzystając z apolitunelów, masz kontrolę nad klimatem w pomieszczeniu. Druga to pielęgnacja, w ramach której starasz się sprawdzić potrzeby odmiany, czy będą dobrze się rozwijać w cieniu lub świetle.

Należy również zadbać o wilgotność gleby i nawozić nasiona roślin, aby mogły zdrowo rosnąć i kwitnąć. Trzecim czynnikiem jest przewidywanie potencjalnych problemów, których łatwo uniknąć w stabilnych warunkach i praktykach wzrostu. I na koniec naucz się właściwej metody propagacji klejnotów.