Jak ukorzenić sadzonki bugenwilli w 4 krokach

Możesz uprościć ten proces do czterech kroków, aby dowiedzieć się, jak ukorzenić sadzonki bugenwilli. Ten tropikalny krzew winorośli z pewnością wyróżni Twój ogród, a jego uprawa nie wymaga nawet dużego wysiłku. A jeśli wiesz, jak rozpocząć bugenwillę z sadzonek, możesz wyprodukować dokładne kopie swoich ulubionych roślin.

Chociaż bugenwilla toleruje trudne warunki, pamiętaj, że musisz zapewnić sadzonkom optymalne środowisko do wzrostu korzeni. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia w tunelu foliowym, ponieważ w pomieszczeniu masz kontrolę nad różnymi czynnikami. Właśnie dlatego zakładanie roślin w pomieszczeniach zapewni Ci przewagę w rozwijaniu korzeni.

Jak ukorzenić sadzonki bugenwilli w 4 krokach

Jak wyhodować bugenwille z sadzonek

Krok 1. Kolekcja

Pierwszym krokiem do ukorzenienia bugenwilli z sadzonek jest zbieranie samych sadzonek. Noś rękawiczki i uważaj na ochronę oczu podczas obchodzenia się z bugenwillami. Najlepiej byłoby również zaznaczyć swój kalendarz od końca wiosny do połowy lata, aby zebrać sadzonki, gdy rośliny aktywnie rosną.

Można założyć, że jest to kluczowy krok, ponieważ sadzonki, które należy pobrać, powinny być zdrowe. Dlatego bugenwilla rodzicielska dla sadzonek powinna być również w optymalnym stanie. Jeśli Twój obszar jest trudny dla bugenwilli, możesz zamiast tego rozważyć uprawę ich w tunelu foliowym.

W ten sposób możesz selekcjonować sadzonki bez obaw o stresowanie roślin rodzicielskich. Wybierz wolną od choroby sekcję łodygi z około siedmioma węzłami, aby później zapewnić zdrową bugenwillę. W porównaniu z innymi roślinami, w celu optymalnego ukorzenienia, chcesz używać twardych lub częściowo dojrzałych łodyg zamiast młodszych zielonych.

Krok 2. Przygotowanie

Użyj ostrych i sterylnych nożyc, aby wyciąć odcinek około sześciu cali, ale nie bój się przyciąć rośliny, aby mieć więcej sadzonek do wykorzystania. Przydatną wskazówką do zapamiętania jest cięcie dolnego końca pod kątem 45 stopni, ponieważ pomoże to w ukorzenieniu. Pamiętaj, że im większa powierzchnia końcówki, tym łatwiej roślinie będzie pobierać wodę i składniki odżywcze, niezbędne do rozwoju korzeni.

Przed sadzeniem nie zapomnij usunąć wszystkich liści, kwiatów i odgałęzień, aby nie konkurowały z rozwojem korzeni. Chcesz również mieć pewność, że pozostanie tylko zdrewniały trzon i brak zielonych sekcji. Masz możliwość przechowywania sadzonek przez jeden do dwóch tygodni w lodówce lub natychmiastowego użycia ich do ukorzenienia.

Jeśli planujesz hodować sadzonki, możesz zanurzyć koniec w ukorzeniającym hormonie, aby przyspieszyć rozwój korzeni. Niektórzy ogrodnicy wytwarzają nawet własne składniki korzeniowe z przedmiotów codziennego użytku. W przeciwnym razie, chroń sadzonki przed wysychaniem, owijając je wilgotnymi ręcznikami papierowymi i umieszczając w hermetycznej plastikowej torbie do przechowywania w lodówce.

Krok 3. Zakorzenienie

Sadzonki można ukorzenić w pojemnikach w tunelu foliowym z wilgotnym podłożem do uprawy. Możesz także mieszać ziemię doniczkową, piasek i kompost do uprawy bugenwilli. Najważniejsze jest to, że powinien być dobrze przepuszczalny, aby uniknąć gnicia, gdy sadzonka ukorzenia się.

Wbij cięcie w podłoże tak, aby stało pionowo. Można również sadzić pod kątem, aby węzły miały kontakt z podłożem. Aby uniknąć przepełnienia, przydziel również jedno cięcie na doniczkę.

Po posadzeniu należy dokładnie podlać sadzonki, aby podłoże było wilgotne. Będzie to wspierać rootowanie, ale nie chcesz też tworzyć mokrego środowiska. Użyj dobrze drenującego pojemnika, aby uniknąć stojącej wody.

Krok 4. Konserwacja

Jak wcześniej wspomniano, nie chcesz przesadzać sadzonek, ponieważ mogą one uszkodzić korzenie. Co więcej, wilgotne środowisko może sprzyjać chorobom grzybiczym, które rzeczywiście hamują ukorzenianie. Zamiast tego zawsze sprawdzaj medium podczas utrzymywania wilgoci.

Podobnie jak inne rośliny, twoje sadzonki bugenwilli również skorzystają w wilgotnym środowisku. Przykryj garnek plastikową torbą i umieść je w chłodnym i zacienionym miejscu w szklarni. Możesz spodziewać się, że sadzonki ukorzenią się w ciągu 6 do 10 tygodni, jeśli środowisko jest optymalne.

Gdy zauważysz wiele odrostów na łodydze, możesz rozważyć wyrwanie sadzonek. Bugenwille po założeniu będą ogólnie mało wymagające w utrzymaniu. Mogą przetrwać suszę, a nawet wytrzymać trudne warunki.

Jak przeszczepić bugenwillę

Najlepszym obszarem dla bugenwilli jest miejsce o kwaśnej glebie i pełnym słońcu. Jeśli jednak mieszkasz w chłodniejszym regionie, nadal możesz je hodować w tunelu foliowym, traktując je jak rośliny doniczkowe. Dobrą rzeczą z tymi roślinami jest to, że dobrze sprawdzą się również w pojemnikach lub ogrodzeniach.

Wniosek

Rośliny bugenwilli są stosunkowo łatwe do rozmnażania. Możesz dowiedzieć się, jak ukorzenić sadzonki bugenwilli w zaledwie czterech krokach i jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na hodowanie nowych roślin. Po prostu wybierz zdrową roślinę rodzicielską i zbierz jak najwięcej sadzonek.

Użyj ostrych i sterylnych nożyc, aby pobrać wolne od choroby sekcje z wystarczającą liczbą węzłów do wzrostu. Upewnij się, że otrzymujesz zdrewniałe części i pobierasz sadzonki, gdy rośliny aktywnie rosną. Następnie usuń wszystkie liście i kwiaty, aby upewnić się, że wszystkie składniki odżywcze są skierowane na rozwój korzeni.

Zanurz koniec w ukorzeniającym się hormonie i przyklej jedno cięcie na doniczkę. Utrzymuj wilgotne środowisko, przykrywając pojemnik plastikiem przed umieszczeniem go w chłodnym miejscu w szklarni. W optymalnych i stabilnych warunkach możesz spodziewać się rozwoju korzeni do sześciu tygodni.