Jak sadzić nasiona Lantana: Przewodnik w 5 krokach

Nauka sadzenia nasion lantany jest łatwiejsza niż rozmnażanie ich z sadzonek. Chociaż sadzonki lantany rosną znacznie szybciej niż nasiona, wielu hodowców decyduje się na sadzenie lantany z nasion, aby dodać różnorodność kolorów do swoich ogrodów. Innymi słowy, ta metoda pozwala określić kolory kwiatów jeszcze przed ich wzrostem.

Lantanas, znana również jako żółta szałwia, hiszpańska flaga lub jamajska szałwia górska, to wiecznie zielona roślina, która wytwarza kwiaty, które natychmiast dodają koloru ogrodom i szklarniom. Jest to również jeden z najłatwiejszych rodzajów roślin do uprawy dla osób, które myślą, że nie mogą uprawiać roślin.

Jak sadzić nasiona Lantana: Przewodnik w 5 krokach

W cieplejszym klimacie lantany rosną przez cały rok. Jednak na obszarach, gdzie pogoda jest przeważnie chłodna, lantany są uważane za rośliny jednoroczne.

Sadzenie roślin Lantana z nasion

To, co sprawia, że ​​rośliny lantana są idealne dla wielu hodowców, to łatwość w pielęgnacji. Nasiona Lantana mogą rosnąć nawet w szczycie letnich upałów. Lantanas są klasyfikowane jako odporne na strefy 8–10 Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, ale poza tymi strefami nasiona lantany są uprawiane w pomieszczeniach trzy miesiące przed wzrostem temperatury powyżej 75˚F.

Sprawdź kroki związane z sadzeniem nasion lantany:

Krok 1. Zbierz nasiona lantany

Możesz zbierać nasiona Lantana z samych roślin Lantana. Ale zanim będziesz mógł go zebrać, musisz upewnić się, że jest gotowy do sadzenia. Jednym ze sposobów poznania jest patrzenie na nasiona na strąkach nasiennych Lantany.

Jeśli nasiona zmieniły kolor z ciemnofioletowego na czarny, oznacza to, że nasiono jest dojrzałe. Zauważysz również, że skóra strąków staje się pomarszczona. Możesz zebrać nasiona ze strąków i przygotować je do sadzenia.

Krok 2. Namocz nasiona

Następnie moczyć nasiona w wodzie przez 24 godziny. Zmiękczy to zewnętrzną powłokę nasion, co ułatwi wzrost zarodkom w środku. Nie tylko to, ale moczenie usuwa również wszelkie chemikalia z pestycydów, które mogą potencjalnie utrudniać wzrost nasion.

Krok 3. Zasadź nasiona

Po 24 godzinach nasiona lantany powinny być gotowe do sadzenia. Używając mieszanki doniczkowej na bazie torfu, zakop nasiona na około 1/8 cala w ziemi. Podlewaj glebę i utrzymuj ją wilgotną, podczas gdy nasiona nadal próbują zakorzenić się w korzeniach.

Rosnące nasiona lantany również potrzebują ciepła, aby wspomóc kiełkowanie. Utrzymuj temperaturę gleby między 70˚F a 75˚F, aby uzyskać najlepsze wyniki. Na koniec przykryj garnek lub pojemnik plastikiem, aby utrzymać ciepło i wilgoć w środku.

Krok 4. Daj swoim nasionom światło

Podobnie jak inne rośliny, lantany potrzebują światła do wzrostu. Najlepiej wystawić nasiona lantany na jasne światło, ale nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Uprawiaj je w półcieniu lub filtruj światło słoneczne, umieszczając je w szklarni.

Krok 5. Poczekaj, aż nasiona wykiełkują

Trzymaj plastikową osłonę, aż nasiona zaczną kiełkować. Kiełkowanie nasion może zająć od co najmniej 14 dni do 2 miesięcy. Gdy rozwiną swoje prawdziwe liście, możesz je przesadzić do miejsca sadzenia po przejściu ostatnich przymrozków.

Sadzenie w mini szklarni: korzyści

Ogrodnictwo szklarniowe oferuje wiele korzyści dla wielu hodowców, zwłaszcza tych na obszarach, gdzie ich klimat nie pozwala na uprawę określonych roślin. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się uprawiać rośliny w małym tunelu foliowym lub skomplikowanym, szklarnie oferują hodowcom wiele korzyści.

Korzyść nr 1. Rosnąca różnorodność roślin

Kiedy masz szklarnię, możesz posadzić praktycznie każdy rodzaj rośliny – czy to na zimę, czy na ciepłą porę roku. Nie musisz się martwić o sezonowe zapotrzebowanie rynku na warzywa i owoce. Sadzenie w tunelu apolitowym da ci większą swobodę w sadzeniu, co chcesz lub eksperymentowaniu z uprawą egzotycznych roślin, które zwykle nie są powszechnie spotykane w Twojej okolicy.

Korzyść nr 2. Zmniejsz zagrożenie dla upraw

Gryzonie i inne zwierzęta, takie jak jelenie, mogą zjeść świeżo zasiane nasiona. Umieszczając je w szklarni, możesz chronić swoje rośliny przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, w tym przed inwazją szkodników, i upewnić się, że rosną dobrze i silnie. Obudowa pomoże ci również utrzymać pożyteczne owady wewnątrz przypominających tunel foliowy motyli i pszczół, które pomogą w zapylaniu roślin.

Korzyść nr 3. Zapewnij optymalne środowisko dla roślin

Apolytunnel pozwala zapewnić roślinom optymalne środowisko wzrostu – niezależnie od tego, czy rośliny muszą znajdować się w ciepłym, czy chłodnym środowisku – gdzie mogą dorosnąć, aby były silne i zdrowe. Rośliny mają różne wymagania wzrostu, a trzymanie ich w tunelu foliowym wzmocni ich wzrost, ponieważ otrzymają bardzo potrzebne im wymagania wzrostu.

Korzyść #4. Ochrona przed niepogodą

Silne wiatry, ulewne deszcze, zamiecie i burze piaskowe mogą wyrządzić znaczne szkody twoim roślinom. Dzięki szklarni twoje rośliny będą miały dodatkową warstwę ochrony, ponieważ są zamknięte w folii z tworzywa sztucznego lub włókna szklanego.

Wniosek: Jak sadzić nasiona Lantana

Nauka sadzenia nasion lantany to najlepszy start dla osób, które chcą zająć się ogrodnictwem jako hobby. Wymagają niewielkiej opieki i są wyjątkowo odporne na suszę. Jeśli myślisz o dodaniu nowych roślin do swojego ogrodu, lantany to świetny wybór.