Lista roślin w tunelu foliowym, które możesz uprawiać

Do listy roślin w tunelu foliowym wybrałem szereg roślin, które zapalony amator może rozważyć jako możliwe obiekty do szklarni. Wybór został dokonany tak, aby pasował do ciepłego lub chłodnego domu, i wskazałem, że temperatury powinny ułatwić wybór.

[liczba lwptoc=”przecinek dziesiętny”]

Lista roślin w tunelu foliowym

Rośliny do uprawy w szklarni

Abutilon (Mallow indyjski) Półkrzewowata, półtrwała roślina wieloletnia z dzwonkowatymi kwiatami zwisającymi z kątów liści na krótkich szypułkach. Niektóre gatunki są uprawiane ze względu na ich wartość ulistnienia. Gatunki i odmiany: Megapotamicum, czerwona i żółta; A. striatum Thomsonii, liście zielone i żółte; A. Savitzii, srebrne, żółte i zielone liście. Większość innych będzie należała do grupy zwanej hybrydami. Rozmnażanie przez sadzonki iz nasion. Gleba: zwykły kompost doniczkowy, z dodatkiem nieco większej ilości gliny. Temperatura zimą 45°. Akacja (Mimosa) Krzew krzewiasty, rośliny liściaste, kwitnące wiosną. Kwiaty o różnych kształtach, ale wszystkie dość piękne. Kilka jest idealnych do hodowli doniczkowej w chłodnym domu. Główne wymagania to woda i żywność wiosną i latem. Gatunki: A. armata, A. Baileyana, A. decurrens dealbata (akacja srebrna), A. Drummondii, A. longifolia, A. lophantha (Albizzia) i A. Riceana. Wymagana jest bardzo gliniasta, żyzna gleba, mocne doniczki i obfite podlewanie na wiosnę. Rozmnażanie: przez na wpół dojrzałe sadzonki zebrane latem lub z nasion.

Achimeny

Należąca do rodziny gesneria, roślina ta jest użyteczna dla ciepłego tunelu foliowego lub chłodnego domu latem. Jej różnokolorowe, rurkowate kwiaty w wielu odcieniach i miękkie liście stanowią ciekawy przedmiot w doniczkach lub patelniach. Gatunek: A. longiflora (fioletowo-niebieski), A. grandiflora (czerwono-fioletowy). Istnieje wiele ich odmian. Kompost powinien zawierać co najmniej jedną trzecią torfu. Ciepłe, wilgotne warunki są niezbędne, gdy rozwija się wzrost. Bulwy są suszone jesienią i ponownie rozpoczynane wiosną – rozmnażanie przez nasiona lub offsety.

Agapant

Jest to roślina o długich łodygach, kwitnąca na niebiesko, z listkowatymi liśćmi i wieloma podobnymi do lilii kwiatami promieniującymi z wierzchołka łodygi. Ma grube, mięsiste korzenie i latem wymaga obfitych zapasów wody; ale zimą musi być prawie suchy. Jest prawie mrozoodporny i dlatego nadaje się na chłodne domy, ale temperatura w zimie nie powinna spadać poniżej punktu zamarzania. Gleba powinna być bogato gliniasta z niewielkimi domieszkami torfu lub pleśni liściastej. Propagacja odbywa się przez podział.

Ageratum

Ta dobrze znana roślina rabatowa rośnie i kwitnie wyjątkowo dobrze w 3-calowej doniczce i można z niej znacznie więcej skorzystać. Wysiewać jesienią i bardzo wczesną wiosną, a zimą rosnąć w temperaturze nie niższej niż 40°C. Każdy zwykły kompost doniczkowy będzie do tego pasował.

Alonsoa (Kwiat maski)

To kolejna z zaniedbanych roślin jednorocznych, która tak dobrze radzi sobie w doniczkach 5- lub 6-calowych. Wysiane we wrześniu rośliny kwitną w maju, najbardziej pożytecznym gatunkiem jest A. Warscewiczii o głębokich łososiowoczerwonych kwiatach.

Anthericum (Lilia św. Bernarda)

Jeden gatunek, A. Liliago, jest wart rozważenia jako roślina doniczkowa do chłodnego domu. Jej kwiaty nie są zbyt efektowne, ale ich liczebność sprawia, że ​​uprawa tej rośliny to wielka przyjemność. Zimą wytrzyma temperatury do 40°C. Lubi bogatą glinę jako podłoże do ukorzeniania. Rozmnażanie przez podział lub z nasion.

Antyrrhinum (Lwia paszcza)

Wyhodowanie ich z nasion wysianych we wrześniu i zapewnienie młodym roślinom łagodnej temperatury około 45°C zimą powinno zapewnić dobre okazy w pełnym rozkwicie w kwietniu. Gleba powinna być gliniasta i bogata. Wybierz z grupy znanej jako A. ma jus.

Aristolochia (Fajka Holendra)

Gatunek A. trwanie (czasami nazywany A. Sipho) jest godnym podziwu pnączem do chłodnej szklarni. Ma żółte kwiaty w kształcie rurki, od których pochodzi jego nazwa. Gleba musi być gliniasta i żyzna. Dużo wody wiosną i latem, mniej jesienią i bardzo mało zimą, powinno chronić roślinę przed nasionami lub sadzonkami.

Lilia Arum

Nazwa botaniczna to zantedeschia, ale włączam tę roślinę, ponieważ jest to nazwa tak dobrze znana. Najlepiej rośnie w kurniku trzymanym zimą w temperaturze nie niższej niż 50°C. Korzenie odpoczywają od kwietnia do sierpnia, na ten czas umieszczane są w wykopie na świeżym powietrzu. Pod koniec lipca zalać wodą, w sierpniu przesadzać i rosnąć w chłodnej latarni morskiej. Gleba, bogata mieszanka gliniasta.

Azalia

Spośród wielu dostępnych gatunków, te najczęściej używane do doniczek to A. indica, wymagająca ciepłego domu, jeśli ma kwitnąć w środku zimy (choć całkiem bezpieczne w zimnym pomieszczeniu, ale kwitnące później), A. Mollis i wiele innych hybrydy odmian japońskich. Niektóre z najlepszych z tych ostatnich powinny być wybierane i uprawiane rok po roku. Najważniejsze punkty to codzienne strzykawki po kwitnieniu, przebywanie na dworze po zakończeniu mrozów i przesadzanie co dwa lata. Dużo wody w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do sierpnia. Gleba: 2 części gliny, dwie części torfu i 1 część piasku. Rozmnażanie przez sadzonki lub szczepienie.

Babiana

Są to rośliny bulwiaste lub bulwiaste o niewielkich rozmiarach, idealne do uprawy w doniczkach. Doniczki we wrześniu i rosną zgodnie z sugestią dla frezji. Propaguj przez przesunięcia. Bartonia Idealna roślina jednoroczna do doniczek, kwitnie w kwietniu, jeśli została zasiana we wrześniu poprzedniego roku i uprawiana przez całą zimę w chłodnym domu. Wyhoduj jedną roślinę w 6-calowej doniczce, aby uzyskać najlepsze wyniki. Zwykły kompost będzie odpowiedni, ale mocne doniczki, dużo światła i powietrza są niezbędne.

Begonia

Bardzo duża rodzina, oferująca wiele gatunków przystosowanych do różnych temperatur. Dla typu domu najczęściej używanego przez amatorów proponuję następującą selekcję: B. semperflorens (włókno-korzenie), B. fuchsioides (włókniste), B. metadata (włókniste), B. weltomensis (półbulwiaste) oraz, oczywiście wiele hybryd bulwiastych, plisowanych, pojedynczych i podwójnych. Korzenie bulwiaste są suszone zimą, a bulwy przechowywane w piasku. Gatunki włókniste zimą są prawie suche, ale nie całkiem. Oba typy rozpoczynają normalny wzrost wiosną w ciepłym domu; Niezbędna jest żyzna gleba i twarda doniczka. Rozmnażają się przez sadzonki i podział. Gatunki kwitnące zimą należy pozostawić specjalistom i posiadającym ciepłe domy.

Beloperone (Krewetka)

Roślina ta potrzebuje ciepłego domu, aby dobrze ją hodować, a atrakcyjne są nie tyle jej kwiaty, co przylistki łososia, które je otaczają. Każda dobra gleba będzie do tego odpowiednia, a stado można zwiększyć, biorąc sadzonki latem. Boronia Pachnące krzewiaste rośliny, które można zaadaptować do uprawy doniczkowej, wszystkie z Australii. Wystarczy pięćdziesiąt pięćdziesiąt mieszanki gliny i torfu, z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Leczenie w chłodniach jest idealne. Gatunek: B. elatior (różowoczerwony), B. heterophylla (czerwony), B. megastigma (różowy). Propaguj, biorąc sadzonki na wiosnę.

Bougainviilea

Atrakcyjna roślina pnąca, ale najlepiej w domku utrzymywanym zimą w temperaturze 45-48°. Zawsze rośnie lepiej, jeśli zostanie posadzony w domu, ponieważ nienawidzi ograniczania korzeni. Najlepiej trenować blisko szyby dachowej. Odpowiedni będzie kompost głównie z gliny, ale dokładnie odsączony. Jest rozmnażany przez sadzonki ukorzenione w cieple. Wszystkie odmiany B. glabra są doskonałe.

Browalia

Łatwo rosnące rośliny o niebieskich i białych kwiatach najlepiej siać wiosną. Dwa najbardziej przydatne to B. speciosa major i B. viscosa „Sapphire”. Każdy dobry kompost będzie im odpowiadał.

Brunfelsia

Krzaczaste rośliny o pięknych, lejkowatych niebieskich kwiatach, wymagające zimą temperatury minimum 50°C i pewnej wilgotności w atmosferze. Gleba musi być żyzna, składać się z 3 części gliny, 1 grubego torfu, odrobiny wysuszonego krowiego lub końskiego obornika i wystarczającej ilości grubego piasku, aby gleba była dobrze osuszona. Należy wybrać gatunek B. calycina i jego odmiany. Rozmnażanie przez sadzonki uderzone w ciepły dół.

Kalceolaria (Kwiat Pantofelka)

Typ, który przemawia do większości ogrodników, znany jest jako kalceolaria zielna, która ma ogromne torebki w maju i czerwcu. Aby dobrze wyrosły, zasiej nasiona w lipcu, przekłuj i ostygnij, aż będą wystarczająco duże, aby zmieściły się w doniczkach. Następnie włóż do rozmiaru 3 cali, a ostatecznie do rozmiaru 6 lub 7 cali. Zawsze używaj dobrze połamanej gliny, z tylko jedną czwartą pleśni lub torfu i wystarczającą ilością piasku do drenażu. Utrzymuj zimno i czystość. Gatunki krzewiaste można również wyhodować z nasion lub sadzonek. C. nana doskonale nadaje się do małych domów.

Nagietek (Nagietek)

Roślina jednoroczna, która nie tylko jest dobrą rośliną doniczkową, ale kwitnie późną zimą i wczesną wiosną od sierpniowego siewu. Kolejne wysiewy zapewnią sekwencję kwitnienia. Istotne jest, aby użyta gleba składała się prawie w całości z gliny. Zmarznij.

Kamelia

Ten piękny krzew jest świetnym tematem w tunelu foliowym, szczególnie w chłodnym domu. Ziemia doniczkowa musi być dobrze przepuszczalna i składać się z 3 części włóknistej gliny, 1 części pleśni liściastej (lub torfu) i trochę grubego żwiru. Pot mocno. Rośliny mogą stać na zewnątrz przez większość roku, ale w okresie kwitnienia powinny być w środku od listopada do marca. Rozmnażanie odbywa się przez szczepienie.

Dzwonek (dzwonek)

Ta ostatnia, traktowana jako roślina dwuletnia, sprawi, że rośliny będą wysokie na 6 stóp w 8-calowych doniczkach, a między tym a miniaturami są setki gatunków i odmian do wyboru.

Canna (Indyjski Strzał)

Piękna tropikalna roślina o łatwej uprawie, dająca kolce niosące szlachetną masę przepięknie kolorowych kwiatów. Choć tropikalny, rośnie. Wspaniale w fajnym domu. Mięsiste korzenie, które zimą spoczywają w suchej glebie, umieszcza się w 7-calowych doniczkach. W marcu podlewać i podawać codziennie oprysk. Wkrótce rozwiną swoje ozdobne liście i obficie podleją, a karmienie szybko zakwitnie. Kolce rosną na 3 lub 4 stopy i dają długi okres blasku, zanim wyschną jesienią. Rozmnażanie odbywa się przez podział lub z nasion.

Goździki

Ten temat jest zbyt obszerny, aby można go było omówić w kilku linijkach. Tylko strona internetowa może naprawdę sobie z tym poradzić, a doskonałych jest wiele. Na zimę i wiosnę należy uprawiać odmiany wiecznie kwitnące i oddać im dom; po nich następują granice, typ „Chata” i wszystkie liczne hybrydy między goździkiem a różem, które, podobnie jak grupa Allwoodii, tworzą. Drobne rośliny doniczkowe. Gleba dla wszystkich rodzajów musi być prawie w całości gliniasta, z dodatkiem wapna w razie potrzeby. Rozmnażanie odbywa się przez nakładanie warstw, sadzonki i nasiona.

Celozja

Idealna roślina doniczkowa, która jako roślina letnia jest całkiem szczęśliwa w chłodnym domu. Nasiona należy wysiewać w kwietniu, a sadzonki sadzić, gdy tylko będą gotowe, najpierw do doniczek 3-calowych, a następnie, na długo przed zagłodzeniem, do doniczek 5- lub 6-calowych. Unikaj głodu i suchości. Użyj bogatej gliny z dodatkiem jednej trzeciej torfu, a także nawozu i piasku. Daj cały czas trochę wilgoci, a gdy pojawią się czerwone lub złote pióropusze, daj więcej powietrza i prawie pełne światło.

Choryzma

Jest to australijski krzew, który tworzy wspaniałą roślinę doniczkową i będzie trwał przez lata z normalnym nawożeniem lub przesadzaniem. Potrzebuje żyznej, gliniastej gleby z dodatkiem torfu oraz doskonałego drenażu. Będąc prawie wytrzymałym, wymaga jedynie chłodnego domu i normalnej uwagi, aby rozwinąć się w krzew uduszony kwiatami. Zimą potrzeba niewiele wody, ale normalne podlewanie powinno rozpocząć się w lutym. Rozmnażanie przez sadzonki pobierane latem. Ulubionym gatunkiem jest C. cordatum, o atrakcyjnych kwiatach pomarańczy i fioletu.

Chryzantema

Tutaj znowu jest kolejna roślina, z którą nie będę próbował sobie poradzić. Jest tak wiele do powiedzenia na ten temat, że tylko praca całkowicie poświęcona temu może być przydatna, a czytelnikowi zaleca się odniesienie do Podręcznika amatorskiego ogrodnictwa nr 7, Chryzantemy tunelowe, autorstwa E. Morleya Jonesa, z tej serii. Jednak jako roślina apolitunelowa jest wybitnym kwiatem jesieni i jako taki domaga się pierwszorzędnej pozycji. Nacisk zostanie położony na elementy dekoracyjne, wielkokwiatowe, pojedyncze i być może na typy kaskadowe i urokliwe.

Cineraria

To musi być jedna z najpopularniejszych roślin tunelowych, która idealnie reaguje na zimno, o ile rośliny nie są faktycznie zamarznięte. Nasiona wysiewać w odstępach od kwietnia do sierpnia, rosnąć w ramkach, na bardzo gliniastej glebie. Wystrzegaj się umieszczania obroży zbyt nisko w ziemi i podlewaj od września z najwyższą ostrożnością. Wszystkie rodzaje najlepiej hodować z nasion. Istnieją formy wysokie lub gwiaździste, karłowate, wielkokwiatowe, drobnokwiatowe i półkarłowe oraz szeroka gama kolorów.

Clarkia

Jeden z ulubionych roczników do doniczek. Wysiewać w październiku i na zimę włożyć do 3-calowych doniczek, trzymając je na półce w nieprzemarzniętej szklarni. Odpowiednia będzie zwykła mieszanka gleby. Każda z nowszych odmian C. elegans dobrze sobie radzi w doniczkach. Postaw wcześnie, aby zapobiec nadmiernemu kołysaniu i łamaniu.

Cobaea (filiżanki i spodki)

Godna podziwu roślina pnąca na dach chłodnej lub zimnej szklarni. Najlepiej traktować ją jako roślinę jednoroczną, wysiewaną w ciepłym domu w lutym i przesadzaną najpierw do 3-calowych doniczek, a ostatecznie do 8-calowych. Użyj zwykłego kompostu, ale podawaj gnojowicą, gdy duże doniczki są pełne korzeni. Roślina wspina się za wąsy i dopóki są druty lub drewniana krata, na których można się przyczepić, nie jest potrzebna żadna inna podpora. Najlepszym gatunkiem jest C. scandens, z dużymi dzwonkowatymi kwiatami w kolorze fioletowoniebieskim, fioletowym lub białym. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona.

Podsumowanie

Unikaj jednoczesnego uprawiania szklarni i chłodni lub tych, które są uzależnione od dużej wilgotności, z tymi, które wymagają suchej atmosfery.

Kupuj młode rośliny z pewnego źródła i pamiętaj, że wiele dobrze zaopatrzonych tuneli foliowych miało dziś podwaliny pod taką kolekcję, złożoną z hodowli wielu roślin z nasion.

W miarę upływu czasu zechcemy wyruszyć w podróż do mniej znanych rodzin roślin, a dzięki wiedzy zdobytej podczas przechodzenia przez etapy nowicjusza i elementarne rzeczywiście nie ma ograniczeń dla zapalonego hodowcy, o ile ma on odpowiednie ogrzewanie i struktura – w połączeniu z jego entuzjazmem.

Wtedy może potrzebować bardziej szczegółowej pomocy w uprawie pewnych rodzajów, ale ponieważ jest wiele prac o roślinach wielotunelowych, powinny one zawierać wszystkie niezbędne instrukcje i to na znacznie większą długość niż jest to możliwe w dziele tej wielkości.