Jak sadzić cebulki pawia orchidei w 3 prostych krokach

Wystarczą tylko trzy kroki, aby nauczyć się sadzić cebulki pawich orchidei. Sadzenie, uprawa i pielęgnacja to główne rzeczy, które należy przestudiować, aby te tropikalne letnie cebulki rozkwitły w Twoim ogrodzie. Białe kwiaty z czerwonymi detalami w połączeniu z zielonymi liśćmi pawich orchidei w kształcie miecza sprawiają, że wyróżniają się one spośród innych, a będziesz zadowolony, wiedząc, jak proste jest ich hodowanie.

Storczyki pawi nie są prawdziwymi orchideami, co powinno sprawić, że poczujesz się pewniej, ponieważ nie są tak trudne w uprawie jak prawdziwe storczyki. Jednak nadal będziesz mieć przewagę, jeśli zdecydujesz się użyć apolitunelu do tej tęczówki. Szklarnia doskonale nadaje się do zakładania roślin, aby zapewnić, że będą rosły energicznie od wrażliwego, młodego stadium.

Jak sadzić cebulki pawia orchidei w 3 prostych krokach

Jak sadzić cebulki pawia orchidei dla początkujących

Sadzenie

Storczyki pawi wymagają długiego okresu wegetacji i mogą kwitnąć od połowy do późnego lata. Doświadczeni ogrodnicy często sadzą cebulki wiosną i można to zrobić w ziemi lub pojemnikach. Aby ułatwić Ci zrozumienie różnych publikacji, zauważ, że cebulki pawich orchidei są również wymienne z bulwami, ponieważ same w sobie nie mają odpowiedniej cebulki.

Możesz sadzić bulwy w gronach do 25 roślin, aby uzyskać lepszy efekt niż sadzenie w rzędach. Jednak można również rozstawić małe żarówki w odległości sześciu cali. Użyj dobrze przepuszczalnej, ale wilgotnej gleby i ułóż je na głębokość pięciu cali.

Jaka jest idealna lokalizacja dla cebulek pawich orchidei? Te kwiaty wolą pełne słońce, a dla lepszej estetyki można je nawet łączyć z innymi roślinami. Na przykład pawie orchidee świetnie prezentują się w połączeniu z nasionami prerii, trawą fontannową, lukrecją lub niebieskim kwiatem wachlarzowym.

Kombinacje te uwydatniają bordowe detale pawich orchidei, a ich wielkość ułatwia łączenie ich z innymi roślinami w pojemnikach. Tylko upewnij się, że twoje rośliny mają takie same wymagania, aby uniknąć wad. Na koniec upewnij się, że utrzymujesz ich średnią wilgotność bez nadmiernego podlewania, aby zapobiec gniciu, więc pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.

Rozwój

Typowa praktyka w uprawie cebul pawich orchidei polega na tym, że po posadzeniu wiosną wykopuje się je jesienią, aby przechowywać je w pomieszczeniach. Możesz pominąć ten krok, jeśli korzystasz z apolitunelów, ponieważ konstrukcja chroni je przed niebezpieczeństwem zimnych warunków. Pamiętaj, że temperatura gleby powinna przekraczać 50°F, ponieważ cebulki dobrze rozwijają się w cieple.

Możesz być produktywny i uniknąć opóźnień, uruchamiając żarówki w pomieszczeniu na miesiąc przed datą ostatniego mrozu, sprawdzając swoją strefę mrozoodporności. Wzmacnia to rośliny do przesadzania na zewnątrz bez obawy przed zimnem lub wiatrem niszczącym rośliny. Dodatkowo nie zapomnij o przygotowaniu terenu i sprawdzeniu, czy gleba wymaga spulchnienia przed dodaniem kompostu.

Pamiętaj, że małe cebulki lub bulwy storczyków powinny znajdować się na płytszej głębokości niż większe. Bulwa powinna mieć szpiczasty koniec do góry, a płaską stronę do dołu, aby ułatwić wschody. Nigdy nie zagęszczaj gleby nad cebulkami, a następnie utrzymuj wilgotność gleby, aby zachęcić do wzrostu i zadomowienia się.

Konserwacja

Jak wspomniano wcześniej, ci, którzy posadzili cebulki pawia na zewnątrz, w końcu będą musieli je wykopać jesienią, zanim gleba zamarznie. Właściwym momentem na to jest żółknięcie liści, typowe po lekkim mrozie. Kiedy kopiesz cebulki, pamiętaj, aby je opłukać przed wysuszeniem w miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub mrozu.

Odetniesz łodygi do 4 cali, a następnie utwardzisz cebulki lub bulwy przez dwa tygodnie w suchym i zacienionym miejscu. W ten sposób ich wierzchołki byłyby wygodniejsze do odkręcenia, a następnie można je przechowywać w temperaturze 60°C w suchym mchu torfowym lub wermikulicie do przesadzenia następnej wiosny. Cebule można leczyć przez trzy tygodnie przed przechowywaniem ich zimą, ale niektórzy ogrodnicy zostawiają je w ziemi.

Działa to najlepiej, jeśli jesteś w strefie uprawy 7, dodając ściółkę dla ochrony zimowej. Warto również zauważyć, że jeśli nie wykopałeś cebulek na zimę, chcesz je dzielić co trzy lub więcej lat. W ten sposób możesz zapewnić, że będą stale kwitnąć.

Oprócz kopania i przechowywania, innymi praktykami konserwacyjnymi dla pawich orchidei jest regularne podlewanie i sprawdzanie, czy otrzymują gorące popołudniowe światło słoneczne. Można również nawozić późną wiosną, kiedy rośliny wykazują wzrost, a następnie stosować płynny nawóz co dwa tygodnie, aż do końca sezonu wegetacyjnego. Płynny nawóz 10-10-10 powinien dobrze działać w przypadku pawich orchidei.

Wniosek

Nawet jeśli nie są to prawdziwe storczyki, posiadanie pawich orchidei z pewnością wyróżni Twój ogród. Pomogłoby, gdybyś nauczył się sadzić cebulki pawich orchidei, studiując trzy kroki. Pamiętaj, że te rośliny nie mają prawdziwych cebulek, ale rozmnażają się przez bulwy.

Ich sadzenie jest stosunkowo łatwe i wystarczy wybrać dobrze przepuszczalne miejsce, w którym panuje światło słoneczne. Najlepiej byłoby, gdybyś był ostrożny z podstawową praktyką podczas wykopywania cebul i przechowywania ich do następnej wiosny. Cebulki można również rozpocząć w tunelu foliowym, aby uniknąć opóźnień w okresie wegetacji.