Jak rozpocząć sadzonki geranium: wskazówki i porady

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozpocząć sadzonki geranium, masz szczęście. pelargonie, czyli pelargonie, należą do najpopularniejszych rodzajów roślin domowych i ogrodowych. Są praktycznie łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ oprócz tego, że są wytrzymałe, rośliny te są również płodne.

Pelargonie są zwykle uprawiane wiosną i jesienią – przede wszystkim z sadzonek. Kiedy zaczynasz swoje pelargonie od sadzonek, możesz mieć pewność, że roślina, którą uprawiasz, będzie dokładnie taka sama jak roślina rodzicielska. Jeśli więc chcesz odtworzyć jedną z najlepszych roślin geranium w swoim ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, najlepiej zacząć od sadzonek.

Jak rozpocząć sadzonki geranium: wskazówki i porady

Wbrew temu, co mogą sądzić inni, uprawa pelargonii niekoniecznie wymaga zielonego kciuka. Bez względu na kolor Twojego kciuka, wkrótce odkryjesz, że proces uprawy tych roślin jest stosunkowo łatwy. Jednak będziesz musiał przeprowadzić trochę badań, aby wiedzieć, jak zapewnić im opiekę, której potrzebują, aby dobrze się rozwijać. Zapoznaj się z poniższymi szczegółami, jak możesz uprawiać pelargonie od sadzonek.

Zaczynanie pelargonii od sadzonek

To, co sprawia, że ​​pelargonie są wspaniałe, to fakt, że nie mają okresu uśpienia. Oznacza to, że mogą hodować kwiaty przez cały rok, bez względu na porę roku. Oznacza to również, że w każdej chwili możesz je propagować. Jednak, aby uzyskać najlepsze rezultaty, lepiej zacząć je uprawiać wiosną i jesienią.

Oto kilka kroków, które możesz wykonać podczas uprawy pelargonii z sadzonek:

Krok 1. Weź sadzonki geranium z rośliny rodzicielskiej

Aby mieć pewność, że wykonasz najlepsze cięcie, musisz zrobić to, gdy roślina jest w pełnym rozkwicie. Kiedy już przy tym jesteś, używaj ostrych nożyc ogrodowych, gdy tniesz nad węzłem.

Jeśli się zastanawiasz, węzeł odnosi się do tego obrzęku lub wybrzuszenia na łodydze. Zabranie stąd sadzonek zachęciłoby również roślinę mateczną do wyhodowania nowych gałęzi.

Krok 2. Sadzonka

Gdy już masz cięcie, następnym krokiem jest umieszczenie go w ciepłej, wilgotnej, sterylnej glebie i umieszczenie doniczki w miejscu, w którym roślina może mieć bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W większości przypadków herbicyd i fungicyd nie są potrzebne.

Krok 3. Dokładnie podlewaj sadzonki

Dokładnie podlewaj sadzonki germanu, zwłaszcza gdy gleba wygląda i wydaje się sucha. Jedną ważną rzeczą do zapamiętania jest unikanie kontaktu z wodą podczas samego cięcia. Podlewaj glebę tylko do momentu, aż będzie wilgotna.

Powinieneś zobaczyć, jak twoje sadzonki rozwijają się w ciągu trzech dni po przesadzeniu, ale może to potrwać dłużej, jeśli jest zimno. Gdy korzenie zostaną założone, wkrótce zobaczysz formowanie wierzchołka. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy korzenie pomyślnie się zadomowiły, jest lekkie szarpnięcie rośliny, a jeśli pozostanie na swoim miejscu, możesz iść.

Wskazówki dotyczące uprawy pelargonii

Aby zapewnić sukces w uprawie sadzonek pelargonii, postępuj zgodnie z tymi trzema wskazówkami pielęgnacyjnymi:

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 1. Nawozić

Pelargonie wymagają jedynie lekkiego karmienia lub nawożenia. Zbyt intensywne karmienie rośliny spowoduje kwitnienie liści i mniej kwiatów. Najlepszym nawozem dla twojej pelargonii jest mieszanka 2 łyżek nawozu 20-20-20 i 1 galon wody, aplikowana na rośliny co trzy tygodnie przez cały sezon wegetacyjny.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 2. Zabij swoje pelargonie

Pelargonie niekoniecznie wymagają przycinania, ale wymagają okresowego przycinania lub usuwania zużytych kwiatów i liści na twojej roślinie. Jest to ważne, aby uniknąć szkodników i zachęcić do większej produkcji w zakładzie.

Wskazówka dotycząca pielęgnacji nr 3. Użyj fungicydów, aby pozbyć się szkodników

W większości testów ogrodniczych unika się pelargonii, ale nadal są one podatne na szkodniki, takie jak botrytis i inne plagi grzybów, zwłaszcza gdy jest zimno. Jeśli twoje pelargonie są zaatakowane przez szkodniki, natychmiast potraktuj je dostępnymi środkami grzybobójczymi.

Uprawa pelargonii w szklarniach

Jedną z najlepszych dróg do uprawy pelargonii jest szklarnia. Jeśli chcesz cieszyć się najlepszej jakości pelargoniami, przechowuj je w tunelu foliowym, aby mieć pewność, że będą rosły w optymalnym środowisku. Oto trzy zalety uprawy pelargonii w szklarni:

Korzyść nr 1. Ochrona przed mrozem

Chociaż pelargonie rosną przez cały sezon, nie będą w stanie tolerować mrozu. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym temperatura w zimie może spaść do zera, posiadanie tunelu foliowego zapewni, że twoje pelargonie unikną mrozu. Możesz także zmienić temperaturę wewnątrz tunelu foliowego, aby Twoje pelargonie rosły w temperaturze optymalnej dla ich wzrostu.

Korzyść nr 2. Ochrona przed silnymi wiatrami

Huragany i tajfuny mogą wywoływać silne wiatry, a gdy pelargonia nie jest chroniona, można ją łatwo wykorzenić i zniszczyć. Dzięki solidnej i zamkniętej szklarni rośliny w tunelu foliowym będą miały pełną ochronę. Zapewni to również, że Twoje pelargonie staną się mocne i mocne.

Korzyść nr 3. Ochrona przed szkodnikami

Jedną z największych zalet uprawy pelargonii w szklarniach jest unikanie inwazji szkodników. Jeśli plany na zewnątrz zostały zaatakowane, możesz przechowywać pelargonie w tunelu foliowym, aby nie dostały tej samej choroby.

Jak pomyślnie rozpocząć sadzonki geranium: wnioski

Dzięki pięknym i kolorowym kwiatom pelargonie mogą być uroczym dodatkiem do Twojej kolekcji roślin. Teraz, gdy wiesz, jak rozpocząć sadzonki pelargonii, możesz zacząć rozmnażać rośliny rodzicielskie i uzyskać ich dokładny klon. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, wyhoduj pelargonie w tunelu apolipolitowym, aby cieszyć się zdrowymi kwiatami w pełnym rozkwicie.