Jak wyhodować mamy z najlepszych technik strzyżenia

Nauczenie się, jak wyhodować mamę z cięcia, wymaga dwóch kroków. Generalnie istnieją trzy metody rozmnażania matek, ale użycie sadzonek umożliwia łatwe sklonowanie tych roślin. Możesz również podzielić mamy, aby stworzyć kopie rośliny rodzicielskiej, ale zrozumiałe jest, że niektórzy ogrodnicy będą mieli wygodniejszy czas na sadzonki.

Wspaniałą rzeczą w przypadku mam jest to, że na ogół są to rośliny odporne, więc istnieje mniejsza szansa na błędy lub problemy podczas ich uprawy. Najlepiej nadają się do uprawy w strefach od 5 do 9, można je również uprawiać w tunelu foliowym, aby w razie potrzeby uniknąć trudnych warunków pogodowych. Warto zauważyć, że korzystanie ze stabilnego środowiska, takiego jak tunel foliowy, może pomóc sadzonkom w osiedleniu się i nabraniu wigoru do przesadzania na zewnątrz.

Jak wyhodować mamy od cięcia dla początkujących

Można śmiało powiedzieć, że rozmnażanie mam z sadzonek jest przyjazne początkującym. Co więcej, mamy zakwitną w ciągu kilku miesięcy, jeśli wykorzenisz je z sadzonek. Możesz zagwarantować, że powstałe rośliny są dokładnymi kopiami wybranego rodzica, co jest świetnym sposobem, aby mieć więcej swoich ulubionych odmian w ogrodzie.

Krok 1. Zbieranie i przygotowywanie sadzonek

Przygotowanie rośliny macierzystej

Niezależnie od gatunku, przed rozmnażaniem należy zawsze upewnić się, że roślina rodzicielska jest zdrowa. Zapobiegnie to stresowi i może szybko się zregenerować po zebraniu łodyg. Jeśli mieszkasz w trudnym miejscu, rozsądnie byłoby hodować rośliny rodzicielskie w tunelu foliowym, aby były wystarczająco silne, gdy weźmiesz sadzonki.

Ponadto nie zapomnij przygotować rośliny rodzicielskiej, podlewając ją w nocy na głębokość 4 cali do cięcia następnego ranka. Kiedy najlepiej zbierać sadzonki u mam? Chcesz sprawdzić brak pąków i kwiatów od późnej wiosny do wczesnego lata.

Zbieranie sadzonek

3-calowy odcinek powinien dobrze nadawać się do sadzenia, o ile jest liściasty, a nie zdrewniały. Użyj ostrego i wysterylizowanego sekatora do przycinania i odetnij cala poniżej pary liści na końcu łodygi. Następnie usuń wszystkie liście z dolnej połowy cięcia, pozostawiając tylko te u góry.

Przygotowanie cięcia

Doskonałą cechą sadzonki mamy jest to, że można użyć hormonu ukorzeniającego lub nie, ale on nadal będzie się ukorzeniał. Oczywiście traktowanie sadzonek hormonami przyspieszy założenie zakładu. Sprawdź szczegółowe instrukcje dotyczące proszku do ukorzeniania i zawsze stosuj środki sanitarne, aby zapobiec chorobom wśród roślin.

Krok 2. Sadzenie i pielęgnacja

Jakie jest najlepsze podłoże do uprawy sadzonek mam?

Według Pennsylvania State University możesz wybierać spośród wermikulitu, mchu torfowca lub wilgotnego piasku jako podłoża dla sadzonek mamy. Niektórzy ogrodnicy również używają perlitu, ale niezależnie od wybranego medium, powinni posiadać znaczącą cechę. Jeszcze przed pobraniem sadzonek przygotuj dla nich pojemniki do ukorzeniania z podłożem.

Pożywka powinna być wilgotna, aby pobudzić wzrost sadzonki, więc możesz nasycić pożywkę wodą i pozwolić jej spłynąć z dna doniczki jako przygotowanie. Następnie możesz włożyć cięcie na głębokość cala lub do najniższego z liści. Ukorzenienie może zająć mamom tydzień lub cztery, ale należy położyć nacisk na utrzymanie wilgotności podłoża bez nadmiernego podlewania.

Jak dbać o sadzonki mamy, aby zachęcić do ukorzenienia?

Możesz zamoczyć sadzonki, aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu i stale sprawdzać powierzchnię, czy jest sucha i wymaga podlewania. Tunel foliowy stanowi również doskonałe miejsce na ukorzenienie doniczek, ponieważ ich sadzonki będą dobrze rosły w jasnym, ale niebezpośrednim świetle słonecznym. Podobnie jak w przypadku wszystkich sadzonek, upewnij się, że mamy nie otrzymują ostrego i bezpośredniego światła, które je wysuszy.

Aby sprawdzić, czy sadzonki wyrosły korzenie, możesz delikatnie szarpnąć podstawę, aby uzyskać opór. Ważne jest również, aby zawsze szczypać od nich górny 1,5-centymetrowy wzrost co mniej więcej dwa tygodnie, jeśli chcesz, aby twoja mama rosła krzaczasto. Możesz przerwać tę praktykę w środku lata, aby zachęcić do pączkowania.

Przesadzanie mam

Dobrą wskazówką, aby wiedzieć, czy mamy są gotowe do przesadzenia, jest to, czy ich korzenie mają około 1,5 cala długości. Możesz rozstawić mamy w odległości od 18 do 24 cali w otworze dwa razy większym od ich korzeni i posadzić je wczesną wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu. Możesz także sadzić na sześć tygodni przed ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub kontynuować uprawę w tunelu foliowym, aby uniknąć szkód spowodowanych tymi wyzwaniami.

Na zewnątrz czy nie, mamy powinny mieć 6 godzin światła w żyznej i dobrze przepuszczającej wodę glinie lub piasku. Później nie trzeba wykonywać wielu czynności konserwacyjnych poza podlewaniem w razie potrzeby i nawożeniem w okresie wegetacji, zanim wytworzą pąki. Możesz także przycinać je późną wiosną i martwą rośliną, aby zachęcić do zdrowego wzrostu i kwitnienia.

Wniosek

Czy chcesz mieć piękną, ale łatwą w uprawie roślinę kwitnącą? Jeśli tak, możesz zainteresować się tym, jak hodować mamy z strzyżenia. Te łatwe w utrzymaniu rośliny kwitnące pozwalają na sadzonki od późnej wiosny do wczesnego lata.

Łatwo ukorzenią się bez konieczności stosowania hormonu ukorzeniającego, a biorąc pod uwagę, że podłoże i środowisko są optymalne, powinny urosnąć w ciągu kilku tygodni. Nie ma innych szczególnych wymagań konserwacyjnych, które zachęcałyby do ukorzeniania, a ich przesadzanie jest łatwe, o ile klimat nie jest surowy.