Jak rozpocząć nasiona w Rockwool. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak założyć nasiona w Rockwool, musisz to zrozumieć w trzech krokach. Rockwool jest popularnym podłożem do uprawy, zwłaszcza w hydroponice. Nic więc dziwnego, że ktoś chce wiedzieć, jak wykorzystać go na swoją korzyść w kiełkowaniu nasion.

Oprócz wysiewu nasion w szklarni, aby zachęcić do kiełkowania, przydatne może być użycie wełny mineralnej jako podłoża ze względu na doskonałe zatrzymywanie wilgoci. Pamiętaj, że jednym z czynników, które należy przybić, aby zapewnić kiełkowanie, jest zapewnienie wilgoci bez nadmiernego podlewania, które może zwilżyć i zabić nasiona. Rockwool nie stworzy podmokłego środowiska dla nasion, ale również ich nie wysuszy.

Jak rozpocząć nasiona w Rockwool. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jak skutecznie rozpocząć tworzenie nasion w Rockwool

Krok 1. Przygotowanie

Będąc podłożem uprawowym bezglebowym, możesz spodziewać się przygotowania kostek Rockwool przed zasianiem w nich nasion. Na przykład warto zauważyć, że to podłoże ma pH około 7 do 8, co jest wysokie w przypadku nasion. Możesz dostosować poziom pH kostek, mocząc je w wodzie, a to powinno dać poziom od 5,5 do 6,5, który jest bardziej odpowiedni do kiełkowania nasion.

Użyj do tego lekko kwaśnej wody lub użyj wody i soku z cytryny. Idealny byłby roztwór o pH około 5,5 do 6,5, a do tego można użyć paska testowego pH. Gdy masz lekko kwaśną wodę, moczyć w niej kostki przez co najmniej godzinę.

Krok 2. Sadzenie

Po godzinie możesz użyć kostek i posadzić nasiona na ich wierzchu i zacisnąć otwór. Powinieneś znaleźć otwór i umieścić w nim dwa nasiona lub użyć przedmiotu, aby wygodnie docisnąć nasiona do dna tego otworu. Po posadzeniu dodaj więcej wilgoci za pomocą hydroponicznego roztworu odżywczego, aby zachęcić do kiełkowania i przesadzania, gdy masz już 3-calowe sadzonki.

Krok 3. Konserwacja

Jak wspomniano wcześniej, główną zaletą początkowych nasion w Rockwool jest to, że zapewnia on wilgoć w idealnym tempie. Bez niebezpieczeństwa wysuszenia lub nadmiernego podlewania woda powinna promować kiełkowanie poprzez aktywację reakcji enzymatycznej nasion. Jednak nadal musisz wykonać niezbędne czynności konserwacyjne, aby zapewnić sukces.

Zachęcaj do kiełkowania

Na przykład szklarnia jest odpowiednim środowiskiem dla systemów hydroponicznych, ponieważ możesz kontrolować warunki wewnętrzne. Jest to szczególnie przydatne przy zakładaniu roślin, które są trudniejsze, ponieważ jeszcze się nie ugruntowały. Ci, którzy zaczynają nasiona w kostkach Rockwall, mogą umieścić je w temperaturze od 70 do 80°F i wewnątrz kopuły wilgotnej, aby stworzyć idealne środowisko do kiełkowania.

Zachęcaj do rozwoju sadzonek

Praktyki konserwacyjne na tym etapie obejmują zaparowywanie, gdy kostki zaczynają wysychać. Uważaj, aby nie przelać kostek lub przypadkowo pozwolić im wyschnąć. Gdy zauważysz kiełkowanie, w zależności od roślin, które uprawiasz, zdejmij kopułę i umieść kostki pod światłami do wzrostu, aby dalej wspierać rozwój.

Podobnie jak w przypadku początkowych nasion w doniczkach, chcesz rozrzedzić rośliny tak, aby na kostkę pozostały tylko najzdrowsze. Może to być również wyższa roślina, a krótszą można odciąć. Nie musisz wyciągać niepożądanej rośliny, ponieważ istnieje ryzyko przemieszczenia preferowanej rośliny z sześcianu.

Jak przeszczepić z hydroponiki do gleby

Rozpoczęcie nasion na podłożu bezglebowym i przesadzanie rośliny do gleby jest powszechne wśród hodowców. Należy jednak pamiętać o tej praktyce, aby uniknąć szoku po przeszczepie i innych potencjalnych problemów. Na przykład, gdzie należy sadzić przeszczepy?

Przygotowanie przeszczepu przed sadzeniem gleby

Możesz użyć dużej doniczki, aby przewidzieć system korzeniowy przeszczepów. Przydziel im przestrzeń około 4 cali, aby zapewnić im miejsce na korzenie. Wypełnij to podłożem do uprawy, takim jak bezglebowa mieszanka torfowa.

Będzie to działać jako środowisko dla roślin, zanim znajdą się bezpośrednio w glebie. Po posadzeniu musisz dodać pożywkę, aby pomóc roślinom dostosować się. Ważne jest również, aby natychmiast je podlać, aby zmniejszyć ryzyko wstrząsu.

Poczekaj tydzień, aby ograniczyć podlewanie i sprawdź w kalendarzu, czy możesz przesadzać na zewnątrz.

Szok utwardzający i przeszczepowy

Co więcej, nie zapominaj o tym, jak ważne jest delikatne utwardzanie roślin przed ich trwałym sadzeniem na zewnątrz. Jeśli zauważysz więdnięcie liści i łodyg, może to być oznaką szoku po przeszczepie. Możesz podlewać rośliny, aby im pomóc i przyciąć je do co najmniej jednej trzeciej, aby wzmocnić ich korzenie.

Wniosek

Mając rozległą wiedzę na temat różnych mediów, nie należy czuć się onieśmielony uprawą roślin z nasion. Jeśli wiesz, jak rozpocząć nasiona w Rockwool i masz szklarnię, nie ryzykujesz napotkania typowych wad kiełkowania spowodowanych niską dostępnością wilgoci i niestabilnym środowiskiem. Kluczem jest najpierw przygotowanie kostek poprzez dostosowanie ich poziomu pH i umieszczenie ich w tunelu foliowym, aby zachęcić do dalszego kiełkowania.

Podobnie jak w przypadku uprawy nasion na innych podłożach, musisz utrzymywać wilgotność gleby poprzez rozpylanie i używanie kopuły nawilżającej. Można również regulować temperaturę w tunelu foliowym, poczekać na rozwój sadzonek. W tym momencie poczekaj, aż rośliny osiągną idealną wysokość do przesadzania, a powinieneś mieć energiczne rośliny z Rockwool.