Korzyści z liści kopru i jak jeść koper?

Liście kopru zapewniają szeroki zakres korzyści, które obejmują witaminy i minerały, przeciwutleniacze, właściwości przeciwbakteryjne, działanie przeciwhistaminowe i substancje stymulujące. Nie każdy zna koper, ale jest to zioło, które zasługuje na uznanie. Liście kopru są przydatne jako środek przeciwnowotworowy, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, środek na bezsenność, przekąska, zdrowie kości i zębów, stymulator laktacji i środek na zaburzenia miesiączkowania.

Ta obszerna lista korzyści zdrowotnych i zastosowań sprawia, że ​​koperek jest czymś więcej niż tylko przyprawą i ozdobą. Oferuje doskonałe zdrowie i jest również łatwa w uprawie w szklarni. Zajrzyj na Krostrade.com i przygotuj się do zbioru tego dobroczynnego i smacznego zioła w 8 tygodni po zasianiu.

Korzyści z liści kopru i jak jeść koper?

Co to są liście kopru?

Anethum graveolens, koper lub liście kopru, pochodzą z rodziny Apiaceae. Jest to jednoroczne zioło spokrewnione z selerem i znane jest z falowania zielonych, pierzastych liści. Koper pochodzi z zachodniej Azji i wschodniej części Morza Śródziemnego, ale jest popularnym ziołem i przyprawą w różnych kuchniach.

Sam koperek złożony z liści i owoców jest używany do gotowania. Kiedy koper jak zioło, to pierzaste zielone liście. Z drugiej strony, płaskie, owalne owoce są tym, co sprawia, że ​​koper jest przyprawą.

Liście kopru wymagają minimalnego wysiłku, aby rosnąć, ponieważ plony będą siać i powracać rok po roku. Te liście mają trawiasty i słodki smak, który idealnie nadaje się do sałatek. Natomiast nasiona mają mocniejszy aromat i cytrusowy smak podobny do kminku.

Jeśli planujesz hodować własny koperek, rośliny te będą dobrze rosły w grządkach ogrodowych lub pojemnikach w szklarni. Zioła wymagają do 24 cali odstępu w dobrze przepuszczalnej piaszczystej glebie i wykiełkują w ciągu 14 dni. Można je przerzedzać 15 dni po kiełkowaniu, ale ogólnie uprawa kopru jest łatwa ze względu na jego odporność zarówno na zimno, jak i na upały.

Korzyści z liści kopru

Różne zastosowania i korzyści zdrowotne liści kopru wynikają z ich szeregu witamin i minerałów, przeciwutleniaczy, właściwości przeciwbakteryjnych, działania przeciwhistaminowego i substancji stymulujących. Wszystkie te składniki odgrywają znaczącą rolę w całym ciele. A nie tylko konserwacja, ale także łagodzą i zmniejszają ryzyko zachorowania.

Witaminy i minerały

Liście kopru mogą być małe, ale są pełne witamin i minerałów. W zielu tym można znaleźć witaminy A, C, B2, B3, B6, B9 oraz minerały, takie jak wapń, fosfor, mangan, potas, magnez, miedź, żelazo i cynk. Jakie znaczenie dla organizmu mają te składniki odżywcze?

Obie witaminy A i C działają na organizm jako przeciwutleniacze i odgrywają role w różnych procesach organizmu. Wszyscy wiemy, że witamina A wspiera zdrowe widzenie, ale może również zwalczać stres oksydacyjny jako przeciwutleniacz. Z drugiej strony witamina C odpowiada za utrzymanie i ochronę różnych układów organizmu, jednocześnie chroniąc komórki.

Liście kopru zawierają również garść witamin z grupy B, takich jak witaminy B2, B3, B6 i B9. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B wpłynie na funkcjonowanie mózgu, metabolizm komórek i poziom energii. Zadziwiające jest również to, jak liście kopru są wypełnione elektrolitami, takimi jak wapń, potas i magnez, które regulują funkcje nerwów i mięśni.

A co z innymi minerałami znajdującymi się w koperku? Fosfor i cynk odgrywają rolę w zdrowiu kości, podczas gdy żelazo jest niezbędne do produkcji krwi w organizmie. Mangan i miedź pełnią funkcje metaboliczne, w tym regulują poziom cukru we krwi i utrzymują różne organy.

Antyoksydanty

Koper jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i A. Jednak zioło to zawiera również składniki monoterpenowe, co w dużym uproszczeniu pozwala koperkowi na wykorzystanie glutationu przeciwko utlenionym cząsteczkom. Koper ma również podobieństwa do żywności, takiej jak pietruszka, ze względu na właściwości chemoprotekcyjne olejków eterycznych.

Dlatego można stwierdzić, że koperek może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. W rzeczywistości spożywanie pokarmów takich jak koperek może zneutralizować czynniki rakotwórcze z dymu papierosowego i dymu z grilla węglowego. Koper jest również dobrym źródłem flawonoidów, terpenoidów i garbników.

Flawonoidy to przeciwutleniacze, które działają jako ochrona przed wolnymi rodnikami, stresorami i toksynami. Oprócz tego koperek dostarcza również terpenoidy, które mają różne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwhiperglikemiczne. Wreszcie, twoje ciało odniesie korzyści z przeciwutleniaczy, garbników, ponieważ mogą one modulować odpowiedź immunologiczną, ciśnienie krwi i krzepliwość krwi.

Właściwości antybakteryjne

Korzyści z kopru zapewniają zarówno utrzymanie, jak i ochronę organizmu, w tym fakt, że to zioło może odpierać bakterie. Dill ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, ponieważ działa przeciwko S. aureus, bakteriom z grupy coli i pleśni. Ważne jest, aby spożywać pokarmy bogate w właściwości antybakteryjne, aby zapobiegać różnym chorobom.

W szczególności S. aureus jest przyczyną infekcji skóry i tkanek. Chociaż ropnie i zapalenie tkanki łącznej mogą nie być poważne, mogą prowadzić do bardziej niebezpiecznych stanów, takich jak zapalenie płuc i infekcje krwi. Poza tym olej koperkowy jest nawet stosowany w leczeniu biegunki, ponieważ reguluje rozwój bakterii.

Działanie antyhistaminowe

Kolejną korzyścią zdrowotną kopru jest to, że ma działanie przeciwhistaminowe. Roślina ta może przypisywać te efekty kaempferolowi. Kaempferol odgrywa rolę w łagodzeniu zatorów ze względu na jego hamujący wpływ na stan zapalny.

Substancje stymulujące

Czy wiesz, że koperek jest czasem stosowany w leczeniu bezsenności i jako stymulant różnych hormonów? Flawonoidy, takie jak apigenina, wykazały w badaniach, że może działać jako środek uspokajający. Związki koperkowe pomagają również regulować cykl menstruacyjny, a koperek był nawet popularnym środkiem przeciwpłodności.

Zastosowania liści kopru

Ze względu na składniki odżywcze i związki obecne w liściach kopru, mają wiele zastosowań jako leczenie, stymulanty i lekarstwa na różne schorzenia. W szczególności koperek jest środkiem przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, lekiem na bezsenność, przystawką, zdrowiem kości i zębów, stymulatorem laktacji i lekiem na zaburzenia miesiączkowania. Badania, które poparły te zastosowania, wykazały, że koperek jest przydatny nie tylko w kuchni, ale także dla zdrowia organizmu.

Przeciwrak

Jedną z głównych zalet liści kopru jest to, że są bogate w przeciwutleniacze, które odtruwają wolne rodniki i obce związki. To jest ta sama cecha, dla której koperek ma właściwości przeciwnowotworowe. W rzeczywistości jego składniki są badane zarówno pod kątem leczenia, jak i profilaktyki raka.

Przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne

Olej koperkowy jest dobrym źródłem flawonoidów, które odgrywają rolę bakteriobójczą i przeciwzapalną. Badania wykazały, w jaki sposób koperek może hamować patogeny, które mogą powodować choroby przenoszone przez żywność. Ponadto koperek może stać się środkiem przeciwzapalnym na różne narządy i stany.

Środek na bezsenność

Zarówno witaminy z grupy B, jak i flawonoidy zawarte w koperku mogą pomóc złagodzić bezsenność. Kompleks B może zmniejszać objawy bezsenności, podczas gdy flawonoidy są badane ze względu na ich pozytywne działanie na bezsenność i lęk. W koperku można również znaleźć żelazo i magnez, czyli minerały ułatwiające zasypianie.

Przystawka

Koper to coś więcej niż dodanie warstwy aromatu i smaku do przystawek, koperek działa jako przystawka ze względu na swoje składniki. Działa korzystnie na układ pokarmowy, ponieważ pobudza perystaltykę i wzmacnia żołądek. Może nawet pomóc złagodzić wzdęcia i skurcze.

Dla zdrowia kości i zębów

Minerały w koperku, takie jak wapń, fosfor i cynk, są korzystne dla zdrowia kości i zębów. Witamina C, która jest bogata w koperek, jest nawet związana z mocniejszymi kośćmi, ponieważ pomaga w tworzeniu kolagenu. Jedzenie kopru wspiera zdrowe kości i zęby, a także chroni przed chorobami takimi jak osteoporoza i problemy z jamą ustną.

Pobudzający laktację

Jeśli chcesz zwiększyć przepływ mleka, liście kopru są galaktagogami. Zioła takie jak koperek pomagają stymulować produkcję mleka, aby pomóc kobietom karmiącym piersią. To zastosowanie jest korzystne dla kobiet karmiących piersią, ale obawiających się skutków ubocznych leków.

Środek na zaburzenia miesiączkowania

Badania wykazały, że koperek jest tak samo skuteczny jak kwas mefenamowy w łagodzeniu bolesnego miesiączkowania. Koper jest również bogaty we flawonoidy i wapń, które pomagają utrzymać cykl menstruacyjny i zmniejszają ból spowodowany skurczami menstruacyjnymi. A ponieważ koperek jest źródłem magnezu, zioło może rozluźniać mięśnie i łagodzić wahania nastroju, które występują podczas cyklu menstruacyjnego.

Jak jesz liście kopru?

Możesz jeść liście kopru do przybrania i gotowania. Spróbowanie tego zioła może być onieśmielające dla tych, którzy nie są zaznajomieni z koperkiem, ale proces przygotowania i używania kopru jest prosty. Pomaga również, aby smak koperku dobrze komponował się z wieloma składnikami.

Aby zjeść liście kopru, najpierw je umyj i odcedź, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostałości. Następnie osusz je i usuń duże łodygi, do których są przyczepione. Możesz użyć noża, aby odciąć te łodygi i zachować je, ponieważ są również aromatyczne.

Do dekoracji

Jeśli używasz liści kopru jako dekoracji, możesz je zmielić lub przyciąć gałązki z liści. Podobnie jak liście laurowe, często usuwa się wszelkie łodygi, a następnie dodaje je do zmielonych liści. Liście kopru są aromatyczne, dzięki czemu można użyć niewielkiej ilości mielonych liści w sosach, zupach i sałatkach.

Do gotowania

Chociaż koperek jest aromatycznym ziołem, najlepiej nie gotować go zbyt długo, ponieważ może stracić swój smak. Z tego samego powodu koperek najlepiej dodać dopiero w ostatniej chwili. Wręcz przeciwnie, nasiona kopru uwalniają więcej aromatu i smaku w upale, dzięki czemu lepiej nadają się do gotowania przez długi czas.

Koper daje niepowtarzalny aromat i smak, który przypomina połączenie anyżu, selera i kopru włoskiego. Można je ugotować podobnie jak z liśćmi laurowymi w zupach i gulaszach. Ale jeśli chcesz mocniejszego smaku, zamiast tego użyj całych lub pokruszonych nasion koperku.

Jakie potrawy dobrze komponują się z koperkiem?

Aromatyczny i przypominający anyż koperkowy smak dobrze komponuje się ze zbożami, ziemniakami, burakami, ogórkami, pomidorami, cebulą i cytrynami. Koper dobrze łączy się również z białkami, takimi jak jagnięcina, tuńczyk, łosoś, kraby i jajka. Innym popularnym i smacznym połączeniem z koperkiem byłyby dipy i sosy z jogurtu, kwaśnej śmietany, twarogu, chrzanu i musztardy.

Warzywa

Zboża, ziemniaki, buraki, ogórki, pomidory, cebula i cytryny to tylko niektóre z warzyw, które dobrze komponują się z koperkiem. Ich połączenia tworzą aromatyczne i zdrowe dania, które wyrównuje niepowtarzalny smak liści kopru. Na przykład sałatka z komosy ryżowej i koperku to aromatyczny dodatek bez poczucia winy.

Możesz zacząć zdrowszą sałatkę ziemniaczaną, używając jogurtu, rukoli i koperku. Jeśli masz już buraki superfood w szklarni, spróbuj je upiec i wzmocnij profil potrawy liśćmi kopru. Liście kopru są popularnym dodatkiem do marynat i dobrze komponują się z ogórkami jako świeży dodatek.

Możesz również stworzyć kolorową i wzmacniającą odporność sałatkę, mieszając pomidory, ogórki, czerwoną cebulę, oliwki, paprykę, ser feta i koperek. Jeśli masz ochotę na ryż, rozważ zrobienie go z koperkiem, cebulą, oliwą z oliwek, niesolonym masłem, solą i pieprzem. A jeśli chcesz biały sos bez wyrzutów sumienia, stwórz blanc z cytryną i koperkiem na białku.

Białka

Ważne jest, aby włączyć do diety białka, a jagnięcina, tuńczyk, łosoś, kraby i jajka dobrze komponują się ze zdrowym koperkiem. Na jagnięcinę stwórz sos do maczania z koperku i szatkowanej kapusty. Niektóre beztłuszczowe majonez, niskotłuszczowy jogurt, musztarda, cebula, pietruszka, seler i koperek wydobywają również to, co najlepsze z tuńczyka.

Mówiąc o owocach morza, zarówno łosoś, jak i krab dobrze komponują się z koperkiem. Możesz użyć smażonego łososia z cytryną, koprem i ogórkiem na wierzchu makaronu do sycącego obiadu. Krab, koperek, szalotka, z niesolonym masłem, beztłuszczowym majonezem, kwaśną śmietaną i cayenne zapewnią Ci kopa na śniadaniowym toście.

A jeśli znudzą Ci się jajka, spróbuj je ugotować na miękko i podawaj z listkami kopru. Wprowadzenie tych białek wybrednym konsumentom będzie łatwe dzięki koperkowi.

Dipy

Oprócz pikli koperek jest popularnym dodatkiem do wielu dipów i sosów. Ogólnie jego smak dobrze komponuje się z jogurtem, kwaśną śmietaną, serkiem śmietankowym, chrzanem i musztardą. Możesz dodawać te sosy i dipy do różnych potraw jako dodatek lub jako główny składnik, aby uwydatnić warstwy smaków.

Koperek może dobrze komponować się z sosem tzatziki z jogurtem kokosowym na białko lub odrobiną orzechów nerkowca i serka śmietankowego na bajglu. Możesz również stworzyć szybki dip koperkowo-kwaśny z drobno posiekanym koperkiem, skórką z cytryny i sokiem, solą, pieprzem i cukrem. Jeśli masz ochotę na przygodę i chcesz kopać, chrzan, suszony koperek, majonez i ostry sos to kolejna doskonała kombinacja.

Czy możesz jeść za dużo koperku?

Dobrą rzeczą w koperku jest to, że nigdy nie można go jeść za dużo. Koperek można bezpiecznie spożywać, ale należy pamiętać, że niektórzy ludzie mogą być uczuleni na to zioło, jak większość pokarmów. Zawsze najlepiej jest być na bieżąco i znać żywność, na którą możesz być uczulony.

Osoby uczulone na koper mogą doświadczyć typowych reakcji na alergie. Obejmuje to podrażnienia skóry i duszność. Jeśli jesteś uczulony na kolendrę, seler, kminek lub koper włoski, może to wskazywać, że prawdopodobnie jesteś również uczulony na koperek.

Na koniec warto zauważyć, że koperek wykazuje działanie hipoglikemizujące. Dlatego jeśli chcesz kontrolować poziom cukru we krwi, pamiętaj o ilości spożywanego koperku. Jest to szczególnie ważne, jeśli przechodzisz operację, w której kontrola poziomu cukru we krwi ma kluczowe znaczenie.

Dolna linia

Wiele badań dowiodło, że koperek jest przydatny jako środek przeciwnowotworowy, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny, środek na bezsenność, przekąska, dla zdrowia kości i zębów, stymulator laktacji i środek na zaburzenia miesiączkowania. Witaminy i minerały, przeciwutleniacze, właściwości antybakteryjne, działanie przeciwhistaminowe i substancje pobudzające to koperki, które pozostawiają korzyści, których nie można przegapić. A co najważniejsze, koperek łatwo rośnie, zwłaszcza w szklarni.

Możesz zadowolić zarówno swoje zdrowie, jak i kubki smakowe, mając koperek szybko dostępny w swojej szklarni. Bądź tak kreatywny, jak chcesz, łącząc liście z ziarnami, ziemniakami, burakami, ogórkami, pomidorami, cebulą i cytrynami. Koper dodaje również niepowtarzalnego aromatu i smaku prostym potrawom złożonym z jagnięciny, tuńczyka, łososia, krabów, jajek, jogurtu, śmietany, twarogu, chrzanu i musztardy.