Jak rozmnażać rośliny Coleus. 2 najlepsze metody

Czy wiesz, że możesz nauczyć się rozmnażać rośliny Coleus na dwa sposoby? Ta popularna roślina krajobrazowa jest stosunkowo łatwa do rozmnażania, a ogrodnicy mogą zacząć od nasion lub sadzonek. Masz nawet przewagę nad konkurencją, jeśli masz tunel foliowy do rozmnażania coleusa.

Pamiętaj, że aby zachęcić do kiełkowania nasion lub sadzonek korzeniowych, warunki powinny być optymalne. Możesz łatwo dostosować środowisko w pomieszczeniu i naśladować preferowane warunki wzrostu coleusa. W ten sposób możesz ukorzenić Coleus tak szybko, jak to możliwe, aby przesadzić również wcześniej.

Jak rozmnażać rośliny Coleus. 2 najlepsze metody

Jak uprawiać rośliny Coleus

Metoda nr 1. Nasiona

Krok nr 1. Kolekcja nasion

Pierwszą techniką rozmnażania roślin coleus jest rozpoczynanie ich od nasion. Możesz je samemu zbierać, ale powinno być też łatwo je znaleźć w sklepach z nasionami. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do rozmnażania z sadzonek, rozpoczęcie coleus z nasion nie gwarantuje określonych cech.

Jeśli chcesz uzyskać nasiona coleus ze swoich roślin, możesz poczekać, aż kwiaty rozwiną się w strąkach nasion po zwiędnięciu. Poczekaj, aż strąki zmienią kolor na żółtawy i pozwól im wyschnąć przed zebraniem nasion. Możesz szybko zebrać nasiona, pocierając strąki, ale nie zapomnij usunąć plew, dmuchając na nie później.

Krok 2. Siew

Gdy masz już nasiona, masz możliwość wysiania ich w tunelu foliowym bezpośrednio na zewnątrz. Korzystne byłoby wysianie nasion coleus w pomieszczeniu, aby uzyskać optymalną produktywność. W ten sposób masz wystarczająco dużo czasu, aby wyhodować energiczne rośliny do przesadzania.

W pomieszczeniach

Zasiej nasiona coleus w tunelu foliowym na osiem tygodni przed ostatnimi przymrozkami, aby pomóc im się osiedlić. Możesz użyć pojemnika z wilgotną ziemią doniczkową i równomiernie rozłożyć nasiona na powierzchni. A ponieważ nasiona są stosunkowo małe, odstępy mogą być trudne, więc zamiast tego cieńsze sadzonki później.

Przykryj je lekko ziemią i utrzymuj wilgotne środowisko, umieszczając plastikową torbę na doniczce. Wybierz jasne i ciepłe miejsce w szklarni, ale upewnij się, że nasiona nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Możesz także dostosować temperaturę w pomieszczeniu w zakresie od 70 do 75°F, aby przyspieszyć kiełkowanie.

Na zewnątrz

Z drugiej strony możesz wysiewać nasiona coleus bezpośrednio w ogrodzie, jeśli gleba jest ciepła. Jest to jednak preferowane tylko wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu lub jeśli znajdujesz się w strefach wzrostu o dziewięciu i cieplej. Przygotuj miejsce, aby stworzyć wilgotne i żyzne miejsce przed cienkim wysiewem nasion.

Utrzymuj wilgotność gleby i pamiętaj, aby chronić nasiona przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz. Można oczekiwać, że coleus wykiełkuje po jednym do dwóch tygodni, w zależności od stabilności środowiska. Jednak naturalne jest, że proces zaczyna się powoli, nawet w pomieszczeniach.

Krok 3. Konserwacja

Gdy nasiona wykiełkują, możesz zdjąć osłonę, ale nadal utrzymywać średnią wilgotność, aby wspierać ich wzrost. Pamiętaj tylko o podlewaniu od dołu, aby nie uszkodzić sadzonek. Następnie poczekaj, aż rośliny wyrosną dwa zestawy prawdziwych liści i osiągną wysokość prawie trzech cali, co wskazuje na przesadzanie do większych pojemników.

Przydziel jedną sadzonkę na pojemnik i umieść ją w jasnym miejscu. Zwiększy to również rośliny coleus, jeśli będziesz je karmić co dwa tygodnie rozcieńczonym nawozem z dużą ilością azotu. Przydatną wskazówką, aby mieć krzaczaste rośliny coleus, jest również szczypanie górnego cala.

Metoda nr 2. Sadzonki

Krok 1. Pobieranie sadzonek

Prostszym sposobem klonowania Coleusa jest użycie sadzonek. Wybierz łodygę wierzchołkową o długości około sześciu cali i odetnij poniżej węzła liścia za pomocą ostrych i sterylnych nożyc. Nie zapomnij wziąć sadzonek tylko z dużej, zdrowej i dojrzałej rośliny, aby zapewnić sobie szybką regenerację.

Krok 3. Przygotowanie

Przed ukorzenieniem chcesz usunąć lub uszczypnąć wszystkie dolne liście na swoich sadzonkach. W ten sposób nie będą miały kontaktu z wybranym podłożem do ukorzeniania, ani nie będą konkurować z substancjami odżywczymi o rozwój korzeni. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również zanurzenie końca w ukorzeniającym hormonie, aby zachęcić do szybszego wzrostu korzeni.

Krok 4. Zakorzenienie

Masz możliwość ukorzenienia sadzonek Coleus w glebie lub wodzie. Jeśli zdecydujesz się ukorzenić je w wodzie, upewnij się, że docierają do wszystkich węzłów, ale nigdy do górnych liści. Z drugiej strony umieść sadzonkę w pojemniku z wilgotną ziemią i przykryj plastikiem, aby stworzyć wilgotne środowisko.

Krok 5. Konserwacja

Umieść sadzonki w jasnym miejscu, ale poza bezpośrednim światłem, aby przyspieszyć ukorzenienie. Rośliny mogą zająć od dwóch do trzech tygodni, można je również umieścić w szklarni, aby warunki były stabilne. Zawsze sprawdzaj glebę pod kątem wilgoci lub wymieniaj wodę w ramach konserwacji.

Clemson Cooperative Extension zaleca karmienie od czerwca do sierpnia, aby przyspieszyć kwitnienie roślin Coleus. Nie zaleca się jednak stosowania nawozów o wysokiej zawartości fosforu. Tego typu pasze mogą powodować długonogi wzrost roślin Coleus.

Wniosek

Rośliny Coleus są stosunkowo łatwe do założenia i samodzielnej uprawy. Masz dwie opcje, aby nauczyć się rozmnażać rośliny Coleus, które są przez nasiona lub sadzonki. Obie metody są proste, ale pierwsza to doskonały sposób na klonowanie ulubionych.

Rozważ rozmnażanie coleus w pomieszczeniu, aby uzyskać optymalne kiełkowanie lub ukorzenienie, a następnie przesadź je na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo mrozu.