Jak rozmnażać lilie. 2 najlepsze metody

Jeśli chcesz nauczyć się rozmnażania lilii, dwie najlepsze metody to nasiona i podział. Wspaniałą wiadomością na temat początkowych lilii jest to, że masz dużą szansę na sukces, niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz. Rozważ jednak rozmnażanie lilii w tunelu foliowym, aby mieć pewność, że nie będziesz mieć problemów z kiełkowaniem lub ukorzenianiem.

Chcesz również poznać idealne wymagania wzrostu gatunku, który posiadasz. Istnieje wiele rodzajów lilii i różnią się one niektórymi zwyczajami i preferowanymi warunkami. Musisz dostosować środowisko i praktyki, aby mieć pewność, że wyhodujesz odporne lilie.

Jak rozmnażać lilie. 2 najlepsze metody

Jak skutecznie hodować lilie

Nasiona

Pierwsza metoda, którą możesz zrobić, aby zacząć lilie, to nasiona. Według Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej jest to preferowany sposób rozmnażania lilii, jeśli chcesz zagwarantować sukces. Co więcej, możesz pozwolić swoim roślinom na samozapylenie, ale wadą uprawy lilii z nasion jest to, że kwitnienie może zająć im lata.

Krok 1. Określ typ kiełkownika

Zanim zaczniesz rozmnażać lilie z nasion, musisz określić, jaki jest typ kiełkujący Twojego gatunku lilii. Te grupy obejmują natychmiast kiełkujące nasiona, wolno kiełkujące nasiona w epigeal i wolno kiełkujące nasiona hipogealne. Jak można przypuszczać, pierwsza grupa jest najłatwiejsza do rozpoczęcia, a ostatnia jest najtrudniejsza do rozwoju.

Zarówno lilie z bezpośrednim kiełkowaniem nasion, jak i lilie z wolnym kiełkowaniem nasion epigealnych mają te same procedury kiełkowania, ale kiełkowanie tych ostatnich trwa dłużej. Z drugiej strony, hipogealne lilie wolno kiełkujące nasiona będą wymagały intensywnego przygotowania. Umieść je w ciepłym miejscu na trzy miesiące, aż odrośnie korzeń, poddaj je zimnemu leczeniu przez sześć tygodni i wyhoduj liście i łodygi z ciepłego okresu.

Krok 2. Siew

Po spełnieniu wymagań gatunku lilii, który posiadasz, jesteś gotowy do siewu. Lilie epigeal kiełkują najlepiej jesienią i można je wysiewać bezpośrednio na zewnątrz, gdy tylko nasiona dojrzeją. Zapewnij wilgotną glebę, a po wykiełkowaniu możesz nawozić co dwa tygodnie.

Z drugiej strony, jak wspomniano wcześniej, lilie hypogeal kiełkujące wymagają przygotowania. Zacznij je wiosną w plastikowej torbie z wilgotnym mchem torfowym. Zapewnij wilgotność mchu i przechowuj je w ciepłym miejscu, takim jak szklarnia.

Nasiona powinny uformować cebulki po trzech miesiącach, a torebkę można umieścić w lodówce. Po trzech miesiącach zasiej nasiona w dobrze przepuszczalnej glebie. Możesz traktować swoje nasiona tak samo, jak podczas sadzenia lilii epigeal kiełkujących.

Oddział

Drugim sposobem rozmnażania lilii jest podział. Możesz to zrobić jesienią i przeszczepić cebulki i młode rośliny z dojrzałej rośliny. W zależności od twoich lilii możesz również usunąć offsety lub cebulki z dojrzałej rośliny i przesadzić je.

Krok 1. Kopanie

Aby kopanie było wygodniejsze, najpierw należy przyciąć łodygi i kopać wokół roślin. W ten sposób z łatwością uniesiesz żarówki, nie uszkadzając ich. Oddziel cebulki od cebulki i pokrój również łodygę nad nią.

Krok 2. Sadzenie

Najlepszy czas na sadzenie to natychmiast po podzieleniu cebul, aby zapobiec ich wysychaniu. Pomogłoby, gdybyś posadził zarówno cebulki, jak i cebulki, ale te ostatnie nie powinny być tak głębokie. Ogrodnicy często również mulczują, aby chronić rośliny przed zimnem.

Jeśli twoja roślina nie ma offsetów, możesz je wyhodować z łusek cebul. Usuń łuski i umieść je w woreczku z wilgotnym mchem torfowym. Przechowuj torbę w temperaturze pokojowej, aby zachęcić do tworzenia cebulek, które można przesadzić, gdy rozwiną korzenie.

Możesz dobrze hodować lilie w tunelach foliowych, jeśli twój klimat jest zmienny lub przechodzi ekstremalne temperatury. Co więcej, ci, którzy przebywają w zimnych regionach, zazwyczaj przechowują cebulki w szklarni. Gdy środowisko jest cieplejsze, możesz przesadzać na wiosnę.

Kiedy przesadzać lilie

Pamiętaj, że dzielenie i przesadzanie cebulek utworzonych przez twoje lilie jest częścią ich utrzymania co dwa lata. Najlepszy czas na przesadzanie lilii to koniec września lub początek listopada. Jednak nadal musisz sprawdzić swoją strefę wzrostu.

Niektóre lilie powinny poczekać do przymrozków w dalszej części sezonu, inne wymagają szybkiego ruchu. Tak czy inaczej, chcesz, aby żarówka miała wystarczająco dużo energii, aby wytworzyć kwiaty. Możesz również sprawdzić swoje rośliny, czy ich liście zaczynają żółknąć, aby wskazać, kiedy należy je wykopać.

Ogólnie rzecz biorąc, musisz podnieść i oddzielić cebulki, aby zapewnić zdrowe kwitnienie. Niektóre lilie wymagają natychmiastowego sadzenia w celu zimowania w ziemi. Ale jak wspomniano wcześniej, cebulki można również przechowywać w tunelu foliowym do przesadzania na wiosnę.

Wniosek

Lilie to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup roślin kwitnących. Dlatego musisz nauczyć się rozmnażać lilie, aby wiedzieć, jak skutecznie rozpocząć gatunek, który masz. Możesz je zasiać z nasion lub podzielić i przesadzić cebulki.

Rozmnażając lilie z nasion, chcesz sprawdzić grupę kiełkowania swoich roślin. Niektóre lilie wymagają przygotowania lub hipogei kiełkowania, aby zapewnić rozwój. Z drugiej strony możesz również zasiać niektóre nasiona bezpośrednio jesienią.

Jeśli liście na twoich roślinach zaczynają żółknąć, może to być również doskonały czas na ich podział. Ostrożnie wykop i podnieś roślinę z ziemi i oddziel cebulki od cebulki. Można je również przezimować w tunelu foliowym do przesadzania na wiosnę.