Jak rozmnażać Penstemon w najlepszy sposób?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać penstemon, możesz wybrać jedną z czterech metod; sadzonki, nasiona, podział i nakładanie warstw. Jest to jedna z tych roślin kwitnących, które dają ogrodnikom wiele możliwości ich ukorzenienia. A co najważniejsze, masz do wyboru 250 odmian penstemon.

Aby zapewnić pomyślne rozmnażanie, rozważ założenie penstemon w szklarni. Kontrolowane środowisko zapewni kiełkowanie nasion i solidne rośliny rodzicielskie dla innych metod ukorzeniania. Nawet jeśli masz niestabilne warunki w swoim stanie, możesz bez problemu uprawiać tę piękną bylinę, dostosowując szklarnię.

Jak rozmnażać Penstemon w najlepszy sposób?

Jak propagować Penstemon dla początkujących

Korzenie z sadzonek

Jeśli masz już istniejącą odmianę penstemon, prawdopodobnie chcesz nauczyć się ukorzeniania z sadzonek. W porównaniu z użyciem nasion, rozmnażanie przez sadzonki jest bardziej niezawodne, jeśli chcesz uzyskać te same cechy rośliny rodzicielskiej. A co jest doskonałe w przypadku penstemon, to to, że można zbierać sadzonki drewna iglastego w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.

Jednak doświadczeni ogrodnicy zalecają przyjmowanie 5-calowych sadzonek od późnego lata do wczesnej jesieni. Podobnie jak rozmnażanie barwinka z sadzonek, chcesz, aby sadzonki penstemon nie miały kwiatów. Następnie usuń dolne liście z cięcia i zmniejsz utratę wilgoci, przycinając również górne i boczne liście.

Aby zachęcić do wzrostu, nie zapomnij zanurzyć sadzonki w hormonie ukorzeniającym i mieszance kompostu z perlitem. Gdzie można sadzić sadzonki penstemon? North Carolina State Extension zaleca stosowanie apolitunelu w celu łatwiejszego utrzymania wilgotności idealnej dla sadzonek.

W przypadku penstemon można użyć tac modułowych lub doniczki do przechowywania pięciu sadzonek. Następnie możesz przenieść swoje rośliny po ukorzenieniu. Ponownie, użycie apolitunelu może pomóc wzmocnić ukorzenione sadzonki, dopóki nie będą gotowe do przesadzenia na zewnątrz.

Ukorzenianie z nasion

Jeśli nie jesteś szczególnie zainteresowany pozyskiwaniem klonów rośliny rodzicielskiej, możesz rozmnażać penstemon z nasion. Najlepiej zacząć je w pomieszczeniu, aby uniknąć zagrożenia ekstremalnymi warunkami pogodowymi lub temperaturami. Pamiętaj jednak, aby siać wczesną wiosną, a następnie posadzić penstemon na zewnątrz wczesnym latem.

Wadą rozmnażania penstemon z nasion jest to, że musisz znać specyficzne wymagania swojej odmiany lub gatunku i warunki kiełkowania. Na przykład może być konieczne wcześniejsze zaprawianie nasion. A wysiewając nasiona, bądź hojny, ponieważ rośliny penstemon nie gwarantują 100% szybkości kiełkowania.

Inną wadą rozmnażania penstemon z nasion jest to, że większość gatunków wymaga długiego okresu stratyfikacji wilgotnej. Niezastosowanie się do tego wpłynie również na kiełkowanie, zwłaszcza jeśli masz północno-zachodnie penstemon. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie apolytunnel byłoby najlepszym rozwiązaniem, które zapewniłoby wygodniejsze spełnienie wszystkich wymagań i warunków nasion penstemon.

Zakorzenienie z dywizji

Podobnie jak ciemierniki, możesz rozmnażać penstemon przez podziały. Ta metoda jest kolejną przydatną techniką, jeśli chcesz zagwarantować specyficzne cechy twoich roślin od twoich hybryd i poszczególnych gatunków. Jeśli masz pożądaną, ugruntowaną roślinę, możesz ukorzenić się przez podziały, aby upewnić się, że otrzymasz dokładną kopię.

Jeśli masz roślinę, która z czasem zdrewniała, jest również dobrym kandydatem do podziału. Aby rozmnażać się przez podział, chcesz delikatnie wykopać roślinę, rozluźniając glebę wokół jej podstawy. Penstemon digitalis jest jednym z najłatwiejszych do podzielenia penstemonów, ponieważ korona dzieli się na kilka rozet.

W zależności od klimatu możesz, ale nie musisz, natychmiast zasadzić dywizje. Jest to również jeden z powodów, dla których zaleca się dzielenie wczesną wiosną, aby dać roślinom czas na regenerację, zanim nadejdzie upał. W przeciwnym razie można bezpiecznie dzielić zaraz po rozkwicie rośliny lub po zakończeniu lata.

Jeśli nie korzystasz z apolytunnelandu, warunki są trudne, upewnij się, że najpierw pozwolisz swoim odcinkom zregenerować się. Każda sekcja powinna mieć swój doniczek z wilgotnej ziemi, a następnie możesz je przesadzić na ziemię, jeśli nie zwiędły.

Korzenie z warstw

Ostatnią metodą rozmnażania penstemon jest nakładanie warstw. Ta technika jest stosunkowo łatwiejsza niż dzielenie, ponieważ wystarczy pociąć łodygi, które rozprzestrzeniły się po ziemi i zakorzeniły się. Nie musisz zakłócać fabuły nadrzędnej i nadal będziesz mieć sekcje do rozmnażania.

Podobnie jak w przypadku ukorzeniania przez podział, sekcje można sadzić od razu lub poczekać, aż korzenie urosną na tyle, aby pasowały do ​​ich rozmiaru. Doskonałą wskazówką, aby pomóc w rozprzestrzenianiu się korzeni na łodygach, jest usunięcie części liści penstemon i usypanie ziemi wokół łodygi. Możesz nawet odkurzyć go proszkiem do ukorzeniania lub przypiąć łodygę zagiętym drutem, aby lepiej się ukorzenił.

Wniosek

Penstemon lub broda to piękna roślina z tak wieloma odmianami do wyboru. Dlatego nauka skutecznego rozmnażania penstemon jest koniecznością, abyś mógł przeprowadzić najlepszą metodę dla swoich roślin. Możesz wybierać spośród sadzonek, nasion, podziału i warstw, w zależności od tego, co jest najlepsze dla Twojej odmiany.

Spośród tych czterech metod użycie nasion jest być może najbardziej techniczną, ponieważ niektóre penstemony mają specyficzne wymagania dotyczące kiełkowania. Z drugiej strony pozostałe trzy są korzystniejsze, jeśli chcesz zagwarantować kopię swojej rośliny rodzicielskiej. Można jednak stwierdzić, że zastosowanie tunelu polifoliowego pomoże w pomyślnym rozmnażaniu, ponieważ pozwala ogrodnikowi kontrolować idealne środowisko dla wzrostu penstemonów.