Jak rozmnażać balsam pszczeli. 3 najlepsze sposoby

Rozmnażanie balsamu pszczelego jest proste i masz do wyboru trzy metody. Możesz również rozważyć rozpoczęcie stosowania balsamu pszczelego w tunelu foliowym, aby zagwarantować, że ukorzenią się i będą rosły wystarczająco energicznie, aby można je było przesadzić. Pamiętaj, że balsam pszczeli rośnie dobrze w strefach od 4 do 9, więc jeśli twój klimat jest obecnie niestabilny, lepiej uprawiać w pomieszczeniach, aby zapobiec wadom.

Pociesz się wiedząc, że balsamy pszczele są stosunkowo łatwe w uprawie, co ma również zastosowanie w ich rozmnażaniu. Możesz również wybierać spośród różnych odmian, aby znaleźć roślinę melisy, która będzie dobrze prosperować w Twojej okolicy. Ogólnie rzecz biorąc, balsamy pszczele doskonale nadają się do każdego ogrodu, a nauka ich zakładania będzie korzystna dla późniejszej produktywności.

Jak rozmnażać balsam pszczeli. 3 najlepsze sposoby

Jak propagować balsam pszczeli dla początkujących

Opcja nr 1. Nasiona

Zbieranie nasion

Możesz rozmnażać balsam pszczeli z nasion, ponieważ łatwo kiełkują. Możesz kupić ich nasiona, ale możesz je również zbierać z dojrzałych balsamów pszczelich w swoim ogrodzie. Zbiór nasion melisy jest możliwy dwa tygodnie po zakończeniu kwitnienia i wyschnięciu kwiatów.

Po prostu zgnij rośliny, aby zebrać nasiona z główek kwiatów. Pamiętaj jednak, że rozmnażanie balsamu z nasion nie dałoby Ci specyficznych cech rośliny rodzicielskiej w porównaniu z użyciem sadzonek i podziałem. Jeśli to nie problem, susz nasiona w zamkniętym pojemniku przez tydzień i wysiewaj je w pomieszczeniu lub na zewnątrz.

Sie wewnątrz lub na zewnątrz

Zaletą uruchamiania nasion melisy w tunelu foliowym jest to, że nie opóźnisz się w sezonie. Chcąc siać bezpośrednio w ogrodzie na zewnątrz, należy pamiętać, że zmienne warunki uniemożliwią lub spowolnią kiełkowanie. Możesz rozpocząć nasiona balsamu pszczelego wczesną wiosną i przesadzić je, gdy zakorzenią się jesienią lub gdy zaczyna się pora deszczowa.

Możesz sprawdzić swój kalendarz siewów na zewnątrz i posadzić nasiona po ostatniej dacie przymrozków. Pozostaw centymetr przestrzeni między nimi i cienki do 24 cali od siebie, gdy młode rośliny wytworzą prawdziwe liście. Z drugiej strony możesz użyć tunelu foliowego, aby siać osiem tygodni przed ostatnią pierwszą randką.

Opcja nr 2. Sadzonki

Zbieranie sadzonek

Doskonałą metodą na uzyskanie prawdziwych kopii ulubionych balsamów pszczelich jest użycie sadzonek do ich ukorzenienia. Możesz zacząć zbierać 6-calowe sadzonki wiosną lub w połowie lata, kiedy twoje balsamy pszczele rozwijają się. Podobnie jak w przypadku sadzonek innych roślin, chcesz użyć ostrego i wysterylizowanego noża do cięcia poniżej węzła liścia.

Sekcja powinna być wolna od chorób, a sama roślina rodzicielska powinna być zdrowa. Po zebraniu sadzonek nie zapomnij usunąć wszystkich liści oprócz tych na górze. Możesz również zanurzyć koniec w proszku hormonu ukorzeniającego, aby zachęcić do szybszego rozwoju korzeni.

Rootowanie

Ukorzenienie sadzonek melisy w tunelu foliowym jest również korzystne, ponieważ można łatwo kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Idealne warunki dla sadzonek melisy to temperatura od 60 do 70 stopni Celsjusza. Możesz użyć doniczek z mieszanką doniczkową i przykryć każdą przezroczystą plastikową torbą, upewniając się, że nie ma kontaktu z łodygą.

Pozwoli to na utrzymanie wilgoci i wilgotności sprzyjającej wzrostowi korzeni. Następnie możesz usunąć tę osłonę, gdy sadzonki melisy ukorzenią się. Umieść je w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i poczekaj, aż warunki na zewnątrz ustabilizują się przed przesadzeniem.

Opcja nr 3. Podział

Ostateczna metoda rozmnażania balsamu pszczelego polega na podziale i działa to również jako praktyka konserwacyjna. Według Iowa State University lepiej jest dzielić balsamy pszczele co dwa lata wczesną wiosną. Pomoże Ci to kontrolować ich szybkie rozprzestrzenianie się, a także tworzyć nowe rośliny.

Pamiętaj, że po pewnym czasie będziesz musiał odmłodzić balsamy pszczele, a ponadto są one podatne na przeludnienie w porównaniu z innymi roślinami.

Podnoszenie

Dobrym znakiem do rozpoczęcia podziału jest zauważenie nowych pędów na starych roślinach. Aby ułatwić podnoszenie, przekop wokół kępy łopatą. W ten sposób możesz wsunąć się pod korzenie i unieść na zewnątrz, aby poluzować ten obwód. Wsuń pod kępę i podważ do góry, aby ręcznie podnieść lub wyciągnąć bryłę korzeniową.

Podział i przygotowanie

Gdy masz już grudkę, usuń tyle ziemi, ile możesz. Niektórzy ogrodnicy dzielą kępę ręcznie, ale balsam może mieć grubsze korzenie, które łatwiej rozdzielić nożem. Nie zapomnij upewnić się, że każda kępa ma co najmniej dwa pędy z wystarczającym systemem korzeniowym do bezproblemowego rozwoju.

Przed sadzeniem usuń wszystkie martwe, zgniłe i uszkodzone korzenie i łodygi. Posadź podziały natychmiast, aby zapobiec wysychaniu korzeni. Możesz też skorzystać ze szklarni, ale niektórzy ogrodnicy przesadzają dywizje w poprzedniej lokacji.

Wniosek

Balsam pszczeli jest stosunkowo łatwy w uprawie i można go samodzielnie rozpocząć bez problemów. Wiedza o tym, jak rozmnażać balsam pszczeli jest prosta, daje trzy opcje: nasiona, sadzonki i podział. Niezależnie od wybranej metody, korzystanie z tunelu foliowego jest korzystne ze względu na stabilne warunki w pomieszczeniach.

Ogólnie rzecz biorąc, chcesz utrzymać wilgoć i umieścić balsam pszczeli w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, dopóki się nie ustabilizują. Następnie upewnij się, że warunki na zewnątrz nie są już ekstremalne przed przesadzeniem.