Jak rozmnażać Aglaonema za pomocą 4 praktycznych metod

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rozmnażać Aglaonema, jesteś we właściwym miejscu. Te popularne rośliny domowe są zwykle spotykane w domach na całym świecie. Nazywana również chińską wiecznie zieloną, Aglaonema znana jest ze swojej siły i zdolności do łatwego dostosowywania się do każdego rodzaju środowiska.

Ponieważ są bardzo elastyczne, nie będziesz mieć problemów z rozmnażaniem ich w regionach, w których klimat jest przeważnie zimny lub ciepły. Jednym z najlepszych powodów, dla których wiele osób dodaje Aglaonema do swoich wnętrz, jest fakt, że ich piękne liście mogą pasować do każdego rodzaju wystroju wnętrz. Ta roślina może zaoferować ponad 100 opcji Aglaonema do wyboru!

Jak rozmnażać Aglaonema za pomocą 4 praktycznych metod

4 metody rozmnażania Aglaonemas

Z przyjemnością dowiesz się, że metody związane z rozmnażaniem Aglaonemas nie są skomplikowane. Możesz uprawiać tę roślinę poprzez sadzonki łodyg, sadzonki korzeni, nasiona, a także kulturę tkankową. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych metod.

Metoda nr 1: Sadzonki łodyg

Ponieważ jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania się Aglaonemas, jest on szeroko stosowany wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem. Na początek możesz poszukać nowych pędów, które mają co najmniej pięć liści lub możesz wyciąć starą łodygę rośliny. Niezależnie od wyboru, musisz upewnić się, że nóż jest zdezynfekowany, aby zapewnić zdrowie twoich roślin.

Jak tylko sadzonki zostaną zebrane, posadź je w mieszance torfu kokosowego lub glebie. Następnie należy umieścić jego pojemnik w średnich temperaturach pokojowych, a także w pośrednim świetle słonecznym. Pamiętaj, że nowe sadzonki nie będą się dobrze odżywiać, jeśli umieścisz je w zimnym miejscu.

Po okresie od 25 do 45 dni należy spodziewać się pojawienia się nowych pędów z sadzonek.

Metoda nr 2: sadzonki korzeniowe

Większość miłośników zieleni zgadza się, że rozmnażanie Aglaonemas przy użyciu sadzonek korzeniowych jest najbezpieczniejszym sposobem. Jednak ta metoda może być trochę trudna dla początkujących, ponieważ wymaga dodatkowej opieki. Innymi słowy, ta metoda nie jest przeznaczona dla osób o słabym sercu.

Kiedy używasz tej metody, oddzielasz roślinę mateczną z korzeniami od rośliny. Nową roślinę umieszcza się w nowym pojemniku i przechowuje w miejscu, w którym może uzyskać pośrednie światło słoneczne. W ciągu 5 do 10 dni nowa roślina szybko zbuduje własne korzenie.

Niezwykle ważne jest, aby umieścić nową roślinę w miejscu o nieco cieplejszych temperaturach. Aglaonemy rozmnażane z sadzonek korzeniowych są bardzo podobne do tych rozmnażanych z sadzonek łodygowych, ponieważ oba nie będą się rozwijać na obszarach o niskich temperaturach.

Metoda #3: Nasiona

Nasiona używane do rozmnażania Aglaonema muszą być świeże. Możesz zbierać świeże nasiona z podstawy dojrzałych kwiatów Aglaonema. Przede wszystkim upewnij się, że twoje nasiona są myte w kwaśnej wodzie.

Należy pamiętać, że Aglaonemas rozmnażane przy użyciu nasion wymaga użycia mieszanki kokosowo-torfowej lub mieszanki gleby do kiełkowania nasion. Następnym krokiem jest rozprowadzenie świeżych nasion na wierzchu mieszanki, zanim je lekko przykryjesz. Aby uzyskać najlepsze wyniki, umieść pojemnik w średniej temperaturze pokojowej, gdzie nasiona mogą być wystawione na pośrednie światło.

Kiełkowanie nasion trwa średnio od 45 do 60 dni.

Metoda nr 4: kultura tkankowa

Jeśli potrzebujesz rozmnażać dużą liczbę sadzonek Aglaonema w krótszym czasie, ta metoda jest na to idealnym sposobem. Z tego powodu rozmnażanie tych roślin poprzez hodowlę tkankową jest szeroko stosowane w produkcji masowej, jak również w celach komercyjnych. Ta metoda polega na wytwarzaniu nowych sadzonek przy użyciu niewielkiej części liści, łodygi lub korzenia oryginalnej rośliny.

Bez środowiska typu laboratoryjnego ta metoda propagacji nie zadziała, ponieważ obejmuje hodowlę tkankową. Do sadzonek stopniowo wprowadzane są naturalne warunki pogodowe. Chociaż tempo wzrostu twoich Aglaonemas jest wolniejsze dzięki propagacji kultury tkankowej, nadal jest to najlepszy sposób na ich masową produkcję.

Czy to dobry pomysł na uprawę roślin w półprofesjonalnej szklarni?

Tak, zdecydowanie świetnym pomysłem jest hodowanie cennych roślin w półprofesjonalnej szklarni. Sprawdź niektóre z najlepszych powodów, dla których tak jest:

Narażenie twojej rośliny na szkodniki i robactwo staje się ograniczone

Uprawa roślin w półtunelu propylenowym da Ci pewność, że zamknięta przestrzeń ogranicza ich narażenie na zagrożenie ze strony szkodliwych owadów i zwierząt.

Likwiduje konieczność awaryjnych przygotowań na wypadek złej pogody

Stworzenie własnego półtunelu propylenowego oznacza również zapewnienie im warstwy ochronnej przed trudnymi warunkami pogodowymi, które mogą tylko zmarnować wszystkie wysiłki ogrodnicze. Podczas gdy tradycyjni ogrodnicy na świeżym powietrzu przygotowują się na wypadek burzy lub zamieci, możesz spać spokojnie, wiedząc, że Twoje rośliny są bezpieczne i chronione.

Możesz cieszyć się ogrodnictwem w dowolnym momencie

Jednak najlepszą rzeczą w wypróbowaniu ogrodnictwa w tunelu foliowym jest to, że możesz cieszyć się ogrodnictwem bez względu na pogodę na zewnątrz.

Możesz stworzyć najlepsze środowisko do uprawy dla swoich roślin

Co więcej, ponieważ możesz kontrolować temperaturę i wilgotność wewnątrz swojej półprofesjonalnej szklarni, możesz łatwo stworzyć i utrzymać dla nich optymalne środowisko wzrostu.

Końcowe przemyślenia na temat propagowania Aglaonemy

Nauka rozmnażania aglaonemy jest koniecznością dla każdego, kto kocha tę roślinę. Po prostu wybierz jedną z metod, które wymieniliśmy powyżej i możesz już iść.