Jak rozmnażać Vinca z sadzonek dla sukcesu

Niezbędne jest nauczenie się czterech kroków, jak rozmnażać barwinek z sadzonek, ponieważ nie wszystkie odmiany barwinków będą najlepsze, jeśli ukorzenisz je z nasion. Na przykład wiecznie zielone okrywy gruntowe, Vinca major lub barwinek pospolity oraz Vinca minor lub barwinek drobnolistny, nadają się do rozmnażania przez sadzonki. Jednak nie ma się czym martwić, ponieważ ukorzenianie z sadzonek jest proste, nawet dla początkujących ogrodników.

Vinca lub barwinek najlepiej rozprowadzą się w idealnym środowisku. Dlatego użycie szklarni do założenia tych roślin zapewni, że sadzonki ukorzenią się i przetrwają. Ponadto roślina rodzicielska, która dostarczy sadzonki drzew iglastych, powinna być zdrowa i bezstresowa, więc te, które wyhodowałeś w tunelu foliowym, są najlepszym kandydatem.

Jak rozmnażać Vinca z sadzonek dla sukcesu

Jak rozmnażać Vinca z sadzonek: kompleksowy przewodnik

Nowicjusz czy nie, możesz uprościć rozmnażanie vinca z sadzonek w czterech krokach. Cięcie lub zbieranie, przygotowanie podłoża uprawowego, sadzenie i przesadzanie powinno dać ci klony barwinka rośliny rodzicielskiej. Jak wspomniano wcześniej, możesz rozmnażać sadzonki barwinka w tunelu foliowym, uprawiając same rośliny rodzicielskie w pomieszczeniu, aby zapewnić, że rośliny będą energiczne i wolne od stresu.

Cięcie

Zanim zbierzesz sadzonki ze swoich barwinków, musisz znać różnicę między łodygami poziomymi i pionowymi. Te pierwsze nie kwitną i mają węzły liści, które tworzą korzenie. Dlatego wyprostowane pędy z kwiatami nie są tym, czego potrzebujesz do rozmnażania.

Wybierz aktywnie rosnącą roślinę rodzicielską, która jest zdrowa i nie wykazuje oznak stresu. Możesz zbierać sadzonki vinca wiosną lub wczesnym latem, ale pamiętaj, aby tego uniknąć, gdy jest gorąco. Doświadczeni ogrodnicy zalecają również koszenie od maja do lipca lub po kiełkowaniu drewna iglastego.

Dodatkowo wybierz sadzonki wtórne na dolnym końcu łodygi zamiast sadzonek końcowych na końcu, ponieważ ukorzeniają się one szybciej. Gałąź powinna mieć różne liście, ale bez kwiatów i użyć odkażonych i ostrych nożyc, aby uzyskać 4-calowe cięcie. Usuń wszystkie liście z dolnej jednej trzeciej, aby nie było go do ukorzenienia.

Przygotowanie podłoża uprawowego

Podłoże uprawowe dla sadzonek ma kluczowe znaczenie dla ich ukorzenienia, a połączenie gruboziarnistego perlitu i torfowca torfowego byłoby idealne. I podobnie jak w przypadku sadzonek innych roślin, upewnij się, że to podłoże jest wilgotne, aby wspierać korzenie. Po przygotowaniu podłoża możesz sadzić w dowolnym momencie, jeśli znajdujesz się w strefach od 10 do 11.

Sadzenie

Zanim posadzisz sadzonki, pamiętaj, że w dolnej połowie łodygi nie powinno być liści. W przypadku liści na czubku powinna pozostać tylko połowa. Gdy cięcie będzie gotowe, zanurz odcięty koniec w ukorzeniającym hormonie, aby zachęcić do ukorzenienia.

Pamiętaj, że warunki sanitarne są niezbędne, dlatego używaj osobnego pojemnika do zanurzania sadzonek w ukorzeniającym się hormonie. Następnie możesz włożyć jedno cięcie na doniczkę, tak aby najniższy pozostały zestaw liści znajdował się nad ziemią. Nie zapomnij również ujędrnić podłoża wokół łodygi, aby było stabilne.

Idealnym miejscem dla sadzonek jest wnętrze i wybierz obszar tunelu foliowego, który zapewnia jasne światło. Jednak rośliny nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby dodatkowo promować ukorzenianie, przykryj je przezroczystymi plastikowymi torebkami i codziennie sprawdzaj wilgotność podłoża.

Spryskaj sadzonki dwa razy dziennie, zwracając szczególną uwagę na spód ich liści. W ciągu dwóch do czterech tygodni lekko pociągnij podstawę łodygi, aby sprawdzić odporność, która będzie wskazywać na korzenie. Po zakorzenieniu się, otwórz plastikowe torby, aby pomóc w cyrkulacji powietrza.

Przesadzanie

Cztery tygodnie po ukorzenieniu sadzonek można przenieść je do większego pojemnika z ziemią doniczkową. Możesz je utwardzić przed przesadzeniem, umieszczając je w osłoniętym miejscu z półcieniem. Gdy będą gotowe, rośliny będą rosły najlepiej w odległości pięciu stóp od siebie w pełnym słońcu przez następny sezon wegetacyjny.

Jak rozwijać Vinca

Uprawa vinca odniesie sukces, o ile spełnisz optymalne wymagania rośliny. Będziesz mieć również większą szansę na uzyskanie mocniejszych roślin rodzicielskich dla twoich sadzonek, jeśli są one w szklarni. Jeśli planujesz używać tylko tunelu foliowego do rozpoczęcia vinca, zrób to na 12 tygodni przed ostatnimi przymrozkami.

Barwinki dobrze rosną w pełnym słońcu, a nawet są odporne na suszę. Nie są wybredne w glebie, a ich rozstaw może wynosić 12 cali. Dobrze je podlewaj, ale po założeniu możesz zmniejszyć częstotliwość, chyba że wystąpi susza, i możesz utrzymać wilgotność gleby poprzez mulczowanie.

Możesz nawozić dwa razy w sezonie do karmienia, a w środku lata możesz stymulować wzrost za pomocą płynnego pokarmu. Możesz wtedy czuć się pewnie w walce z chorobami i szkodnikami, ponieważ barwinka nie jest na nie podatna w porównaniu z innymi roślinami kwitnącymi.

Wniosek

Barwinki można ukorzenić z nasion lub sadzonek, w zależności od tego, co uprawiasz. Ale w przypadku wiecznie zielonych okryw gruntowych niezbędna jest wiedza, jak rozmnażać barwinkę z sadzonek. Wykonasz cztery kroki złożone z cięcia lub zbierania, przygotowania podłoża do uprawy, sadzenia i przesadzania, aby uzyskać klony barwinka.

Warto zauważyć, że zastosowanie tunelu polifoliowego dla roślin rodzicielskich lub rozpoczęcie rozmnażania przyniesie więcej korzyści. Spójne i idealne warunki w pomieszczeniu zapewnią energiczne rośliny rodzicielskie, z których możesz śmiało czerpać sadzonki. Z drugiej strony, rozpoczęcie sadzonek w pomieszczeniu pomoże im szybko ukorzenić się i przygotować do przesadzenia.