Jak przygotować nasiona roślin przed sadzeniem w tunelu foliowym?

Zanim wyprodukują owoce i warzywa, każda roślina zaczyna się od nasiona, a sposób przygotowania nasion roślin przed posadzeniem w tunelu apolimerowym jest sposobem na odkrycie.

Zacznij od użycia świeżych nasion. Jeśli masz resztki nasion z poprzedniego roku, możesz je przetestować pod kątem kiełkowania przed kontynuowaniem. Możesz mieć kilka nasion, od zaledwie 10 do nawet 100 nasion na swoim ręczniku papierowym, zwilżonych.

Jak przygotować nasiona roślin przed sadzeniem w tunelu foliowym?

Następnie złóż papier na nasiona i umieść je w plastikowej torbie w cieplejszym miejscu. Wyjmij ten papier i sprawdzaj nasiona około dwa razy dziennie, spryskując je wodą, aby utrzymać wilgoć wokół nasion. Po określonej liczbie dni wymaganych do ich wykiełkowania, policz, aby zobaczyć, ile nasion wyrosło i oblicz procent kiełkowania. Bez zbędnych ceregieli przejdźmy do dyskusji.

Jak zacząć Apolytunnel z nasionami?

Rzeczy, których będziesz potrzebować

Aby rozpocząć, musisz przygotować: miskę, sterylną tackę do nasion, wermikulit, ziemię doniczkową, opcjonalną przezroczystą plastikową torbę, matę grzewczą, butelkę ze spryskiwaczem, opcjonalny grzejnik, wentylator, oświetlenie fluorescencyjne, większe pojemniki oraz Twój uniwersalny nawóz.

Procedury 

Zacznij od wypełnienia doniczek, tacek na nasiona i doniczek torfowych wilgotną mieszanką na nasiona. Posadź nasiona zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu nasion, układając je w dwóch do trzech nasion z każdego pojemnika na głębokości maksymalnie ½ cala. Następnie przykryj nasiona ziemią i użyj wody do mgiełki.

Następnie przykryj garnki lub tace folią. Umieść je w jasnych i ciepłych miejscach, a możesz produkować z elektryczną matą grzewczą, aby umożliwić nasionom regulację temperatury gleby. Gdy pojawią się twoje sadzonki, zdejmij plastikową folię.

Utrzymuj wilgotną mieszankę do sadzenia, ale unikaj jej podmoknięcia. Następnie odetnij nadmiar sadzonek roślin nożyczkami, pozostawiając sadzonkę z każdej doniczki. Przeznacz jeden do dwóch tygodni na proces nawożenia przy użyciu rozpuszczalnego w wodzie nawozu o sile ćwiartkowej 5-10-5. O tych krokach dowiedziałeś się również z innych postów na blogu, które mamy tutaj.

Za pomocą ¼ roztworu nawozu podlej sadzonkę i podlej rośliny po nawożeniu. Gdy sadzonki mają osiem tygodni, są gotowe do sadzenia na zewnątrz i stwardnienia, jeśli pozwalają na to warunki pogodowe. W przeciwnym razie przełóż je do większych pojemników, aby mogły rosnąć.

Jak przygotować Apolytunneldo sadzenia?

Szklarnie to całoroczne domy dla Twoich roślin i całoroczna konstrukcja, która może zaspokoić potrzeby Twoich upraw. Warto zauważyć, że jeśli chodzi o przygotowanie tunelu foliowego do sadzenia od nowa w nadchodzącym roku, najlepszą porą na reorganizację szklarni jest zima, a to wiąże się z porządkowaniem i innymi nawykami.

Dodawanie otworów wentylacyjnych w tunelu foliowym

Pokonanie niedostatecznej wentylacji to wyzwanie dla wielu ogrodników. Musisz upewnić się, że jest wystarczająco dużo otworów, aby umożliwić lepszą cyrkulację powietrza, a to obejmuje listwy wentylacyjne i dwa wywietrzniki dachowe na górze.

Automatyczne otwieracze odpowietrzników

Jednym z podstawowych urządzeń ogrodniczych, które należy posiadać, jest automatyczny otwieracz otworów wentylacyjnych. To może być twoim ostatecznym ratunkiem w cieplejsze dni, a jeśli z jakiegokolwiek powodu zapomnisz otworzyć otwory wentylacyjne, zapewni to, że ciepłe powietrze będzie nadal uciekać, zapobiegając osiągnięciu przez rośliny punktu wysychania.

Zastosowanie siatki zacieniającej

Latem doskonale chroni rośliny przed ostrym słońcem, więc musisz zainwestować w siatki zacieniające, które można zarzucić z każdej strony szklarni. Możesz również zamontować żaluzje w pomieszczeniach, ale mogą być one drogie i mogą mieć tendencję do dostania się do twoich doniczek, a także do twoich rosnących toreb. Użyj tańszej, niedrogiej farby do cieni, którą możesz łatwo zmyć.

Instalacja energii elektrycznej

Instalacja energii elektrycznej w tunelu foliowym może wiązać się z kosztami, ale opłaci się, ponieważ może otworzyć wiele możliwości. Dzięki niemu będziesz mieć odpowiednie źródło światła do pracy w nocy, gdy podłączysz podgrzewane maty lub propagatory.

Grzejniki elektryczne można również uruchamiać wieczorem dzięki funkcji termostatu, dzięki której zużywają energię zawsze, gdy jej potrzebujesz. Możesz zatrudnić elektryka do instalacji, aby uniknąć wpadek.

Generowanie ciepła

Źródło ciepła może wydłużyć sezon wzrostu i zwiększyć zakres roślin, które możesz uprawiać. Jeśli masz zasilanie, grzałka z automatycznym termostatem wykona pracę zgodnie z potrzebami. Staraj się, aby zimą nie było szronu w tunelu foliowym, ponieważ dążysz do temperatury co najmniej czterech stopni Celsjusza.

Przechowywanie wody

Rośliny szklarniowe wymagają więcej wody niż te uprawiane poza szklarnią. Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z wody z kranu lub deszczówki dla roślin, możesz użyć dyszy podłączonej do rur spustowych.

Oczyszczanie szklarni

Przed rozpoczęciem uprawy i siewu możesz oczyścić tunel foliowy ze starych materiałów roślinnych, które mogą być nosicielami chorób. Dobrym pomysłem jest kompostowanie przed czyszczeniem powierzchni półek i podnoszeniem ciepłej wody z mydłem.

Jak przygotować nasiona przed sadzeniem?

Nie musisz być mistrzem ogrodnictwa, aby zachwycić gości roślinami lub ziołami, które posiadasz — przygotowanie nasion przed sadzeniem jest łatwe i może być wykonane nawet przez rolników rozpoczynających działalność rzemieślniczą.

  • Umieść nasiona w strąkach nasion w papierowej torbie, składając górną część w dół. Pamiętaj, aby dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem, aby usunąć nasiona z ich strąków. Otwórz tę torebkę, aby wybrać strąki nasienne. Wyrzuć je, wylewając nasiona na gazetę.
  • Następnie zacznij od napełnienia miski zimną wodą, wnosząc nasiona z mokrą błoną, w tym pestki dyni lub pomidora. Te nasiona wydają się być śliskie w dotyku, więc możesz pocierać nasiona palcami, aby usunąć błonę. Zbierz wszystkie nasiona i połóż je w swojej gazecie.
  • Weź kawałek papieru ściernego do szklanego słoika i umieść go na szorstkiej stronie skierowanej do wnętrza garnka, a także papier po bokach. Następnie umieść swoje nasiona w jednej odmianie w słoiku i przykryj. Dobrze wstrząśnij słoikiem w celu wertykulacji nasion.
  • Następnie napełnij miskę wodą i umieść w niej nasiona, które przygotowujesz do zasiania, upewniając się, że są zanurzone. Pozwól nasionom wchłonąć wilgoć, gdy są moczone przez dwie godziny, zanim zbierz je do sadzenia. Użyj różnych misek dla każdej odmiany nasion.
  • Po namoczeniu zanurz nasiona warzyw w roztworze dezynfekującym, aby zwalczyć bakterie i grzyby. Napełnij wannę wodą i wybielaczem i umieść tutaj nasiona, pozwalając im moczyć się przez jedną do dwóch minut. Usuń nasiona i połóż je na gazecie do wyschnięcia.

Jak przygotować nasiona roślin przed sadzeniem w tunelu foliowym, może początkowo wydawać się technicznym, ale przy odpowiednich strategiach możesz to osiągnąć.