Jak przycinać lobelię. Najlepszy przewodnik

Podczas nauki przycinania lobelii należy wziąć pod uwagę trzy czynniki. Warto jednak zauważyć, że musisz zbadać gatunek lobelii; musisz wiedzieć, czy ma określone wymagania dotyczące konserwacji. Co więcej, samo przycinanie nie powinno odbywać się tam, gdzie kończy się konserwacja, a idealne środowisko dla roślin powinno być stabilne, jak w szklarni.

Niemniej jednak przycinanie byłoby korzystne dla utrzymania zdrowych roślin i utrzymania porządku w miejscu. Pamiętaj, że lobelie mają tendencję do wyprzedzania obszaru bez odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętaj tylko o ostrożnym obchodzeniu się z lobelią, szczególnie ze zwierzętami i dziećmi w pobliżu, ponieważ mogą być trujące.

Jak przycinać lobelię. Najlepszy przewodnik

Jak przycinać lobelię dla początkujących

Uszczypnięcie

Pierwszą rzeczą, której musisz się nauczyć podczas przycinania lobelii, jest szczypanie. Nie musisz od razu przycinać ani przycinać swojej rośliny, zwłaszcza gdy właśnie ją posadziłeś. Uszczypnięcie wierzchołków nowej rośliny zachęci do rozgałęzień i doprowadzi do krzaczastego wzrostu.

Możesz uszczypnąć każdą łodygę nowo posadzonej lobelii, aż do drugiego pąka lub górnych liści. Po prostu użyj palców, aby ścisnąć końcówkę łodygi. W ten sposób te punkty wyrosną nowe gałęzie z kwiatami, aby uzyskać pełniejszą roślinę lobelii.

Najlepszą porą na uszczypnięcie lobelii jest wczesna wiosna. Możesz sprawdzić nowe rosnące łodygi o długości około sześciu cali i uszczypnąć je z powrotem. W przeciwnym razie nowo posadzone lobelie powinny się najpierw osiedlić, zanim je uszczypniesz.

Przycinanie

Oprócz szczypania, w końcu będziesz musiał przyciąć swoją lobelię i możesz do tego użyć nożyczek. Jest to część Twojej rutyny pielęgnacyjnej, aby utrzymać roślinę w porządku i zachęcać do zdrowego kwitnienia. I w przeciwieństwie do szczypania, nie ograniczasz się do wiosny jako czasu na przycinanie lobelii; możesz to zrobić o każdej porze roku.

Należy jednak pamiętać, że niektóre lobelie, zwłaszcza te z kolcami, powinny całkowicie zniknąć przed przycięciem ich łodyg. Możesz także przyciąć wyblakłe kwiaty rośliny i użyć więdnących kwiatów jako sygnału do przycięcia rośliny o połowę jej wysokości. Podobnie jak szczypanie, przycinanie zapewni pełniejszy wygląd poprzez przycięcie blisko liścia lub pąka.

Cięcie wstecz

Ostatnią praktyką przycinania lobelii jest odcięcie rośliny. W porównaniu z przycinaniem, które jest zasadniczo lekką praktyką o każdej porze roku, aby utrzymać roślinę w porządku, przycinanie jest głównym przycinaniem. Możesz to zrobić po zakończeniu kwitnienia rośliny lub po każdym okresie kwitnienia.

Wycinanie lobelii pomoże zachęcić i przedłużyć kwitnienie, ponieważ usuwasz zużyte kwiaty, które będą produkować nasiona. Duże przycinanie jest korzystne nie tylko dla wyglądu rośliny, ale także dla jej zdrowia. Niektórzy ogrodnicy zostawiają nawet niektóre rodzaje lobelii w ogrodzie latem, a następnie przycinają je, aby zachęcić do jesiennych kwiatów.

W trosce o Lobelię

Pielęgnacja i pielęgnacja lobelii nie kończy się na uszczypnięciu, przycięciu i przycięciu ich. Poza wiedzą, jak prawidłowo przycinać lobelię, chcesz również umieścić je w idealnych warunkach. Można to łatwo osiągnąć w tunelu foliowym, ponieważ warunki w pomieszczeniu nie ulegają wahaniom i można je dostosować do klimatu na zewnątrz.

Rośliny lobeliowe można rozpocząć w tunelu foliowym na 12 tygodni przed ostatnimi przymrozkami i poczekać, aż minie niebezpieczeństwo przymrozków przed przesadzeniem ich do ogrodu. Idealna jest odległość 6 cali między roślinami, a obszar, który jest w pełni nasłoneczniony, powinien zachęcać do wzrostu.

Lobelia jest na ogół łatwa w uprawie, zwłaszcza na wilgotnej i żyznej glebie. Oczywiście będziesz musiał dostosować nawadnianie, gdy klimat jest gorący, i możesz nawozić raz w miesiącu, aby zachęcić do kwitnienia. Pamiętaj tylko o nadmiernym podlewaniu i eksponowaniu lobelii w ekstremalnych i trudnych temperaturach.

Najlepsze odmiany Lobelii do uprawy

Podobnie jak w przypadku innych roślin, chcesz zidentyfikować rodzaj lobelii, którą uprawiasz i określić jej specyficzne potrzeby. Niektóre z najczęstszych odmian, które zobaczysz, to lobelie obrzeżowe, wielkie lobelie niebieskie, lobelie kardynalne i hybryda tych dwóch ostatnich. Lobelie obrzeżowe są znane ze swoich nawyków spływających, a czasami nie potrzebują martwego punktu.

Z drugiej strony, wielka niebieska lobelia jest prawdopodobnie tym, co przychodzi ci na myśl, gdy myślisz o niebieskich lobelii i są one kochane przez długi okres kwitnienia. Lobelie kardynalne są również dość popularne ze względu na ich szkarłatno-czerwone kwiaty. Wreszcie, te dwie hybrydy mogą dać ci wiele opcji kolorystycznych i będą kwitnąć przez długi czas latem.

Zwróć uwagę, że istnieje wiele gatunków lobelii i nie są to tylko byliny. Można również znaleźć delikatne jednoroczne, kopiące lobelie i półtrwałe jednoroczne. Oprócz niebieskiego można znaleźć również rośliny lobeliowe o kwiatach bzu i tropikalnych.

Wniosek

Pielęgnacja odgrywa znaczącą rolę w wyglądzie i zdrowiu roślin lobeliowych. Dlatego nauka przycinania lobelii jest kluczowa, jeśli chcesz, aby Twoje rośliny były szczęśliwe. Oprócz uprawy w stabilnym środowisku, takim jak szklarnia, sprawdź posiadane rośliny i określ, czy będą wymagały przycinania, przycinania lub cięcia.

Pamiętaj, że niektóre rodzaje lobelii oczyszczają się samoczynnie, więc nie musisz ich usuwać. Z drugiej strony przycinanie w celu utrzymania roślin w czystości i przycinanie w celu konserwacji jest korzystne dla ich kwitnienia i ogólnego stanu zdrowia. Możesz również uszczypnąć nowo posadzone lobelie, aby zachęcić do rozgałęzień i pełniejszego wzrostu.