Jak mierzyć wzrost roślin na 3 proste sposoby?

Czy jesteś jednym z niezliczonych innych, którzy próbują nauczyć się mierzyć wzrost roślin? Jeśli tak, z przyjemnością dowiesz się, że ta procedura nie jest skomplikowana. Nie ma znaczenia, czy próbujesz obliczyć tempo wzrostu swoich próbek laboratoryjnych, czy po prostu chcesz wiedzieć, jak szybko rosną Twoje rośliny z tunelu foliowego – będziesz w stanie to zrobić z dużą łatwością.

 

3 metody, których możesz użyć do pomiaru tempa wzrostu rośliny

Ważne jest, aby pamiętać, że będziesz potrzebować trochę czasu, aby śledzić tempo wzrostu swoich delikatnych roślin, będziesz także musiał skorzystać z kilku zapasów. Oto bliższe spojrzenie na to, co musisz zrobić:

Metoda nr 1: Zmierz wysokość rośliny za pomocą linijki

Pierwsza metoda polega na użyciu linijki w celu zmierzenia wysokości rośliny. Aby to zrobić, musisz ustawić linijkę u podstawy rośliny, upewniając się, że zaczynasz mierzyć od zera na dole. Aby zmierzyć wysokość roślin w doniczce, musisz ustawić linijkę na poziomie gruntu. Podczas gdy linijka może działać w przypadku mniejszych roślin, może być konieczne użycie miarki, miarki lub taśmy mierniczej w przypadku wyższych roślin.

Po zmierzeniu wysokości rośliny od podstawy do najwyższego punktu, upewnij się, że zapisałeś wysokość rośliny na wykresie. Nie zapomnij wpisać daty nagrania. Najlepiej powtarzać ten proces co trzy dni, aby śledzić postępy swojej rośliny.

Następnym krokiem jest obliczenie średniego tempa wzrostu Twojej rośliny. Możesz to łatwo zrobić, wykonując pomiary swojej rośliny i dzieląc je przez czas ich uprawy. Chociaż będziesz mieć ogólne pojęcie o tym, jak szybko Twoja roślina rośnie w określonym czasie, pamiętaj, że tempo wzrostu Twojej rośliny może się zmieniać każdego dnia.

Na dzień dzisiejszy niemożliwe byłoby przewidzenie dokładnego dziennego tempa wzrostu danej rośliny bez użycia laboratorium, a także najnowocześniejszej technologii.

Metoda nr 2: zwróć uwagę na rozmiar liścia

Możesz również zmierzyć wzrost rośliny, oceniając rozmiar liści, tworząc wykres, licząc liście na roślinie i zaznaczając ich długość, a także szerokość. Kiedy tworzysz wykres, upewnij się, że masz wiersze dla każdej z dat, w których planujesz mierzyć liście. Upewnij się, że masz kolumnę oznaczoną „liczba liści” i kolejną, która mówi „średnia długość” i jeszcze jedną, która mówi „średnia szerokość”.

Nie zapomnij sprawdzać swoich urlopów i rejestrować dane co trzy dni. Gdy liczysz liście na swojej roślinie, pamiętaj, aby robić to dokładnie i unikać liczenia tych samych liści dwa razy. Policz liczbę świeżo wykiełkowanych wierzchołków liści i zapisz je również na swojej karcie.

Jeśli chodzi o oznaczenie długości i szerokości rozmiaru liści twojej rośliny, musisz pobrać losową próbkę co najmniej 4 liści. Następnie musisz chwycić linijkę, aby zmierzyć każdy liść od podstawy do czubka, a także jego najszersze części. Po zarejestrowaniu określonych pomiarów w centymetrach i milimetrach dodajesz je i dzielisz całkowitą kwotę przez liczbę pomiarów, które zostały wykonane, aby uzyskać średnią długość i szerokość liści z danego dnia.

Metoda nr 3: Użyj suszonych roślin, aby uzyskać tempo wzrostu

W przypadku tej metody musisz wybrać losową roślinę i wyjąć ją z doniczki, a następnie ostrożnie spłukać ziemię z korzeni rośliny, zanim użyjesz ręcznika papierowego do osuszenia rośliny. Następnie umieszczasz roślinę w suszarce i ustawiasz temperaturę na 60˚F C lub 140˚F. Aby upewnić się, że roślina całkowicie wyschnie, należy je podgrzać przez około 8 do 12 godzin.

W przypadku braku suszarki suszarka do żywności może działać, jeśli po prostu ustawisz ją na tę samą temperaturę. Jeśli masz do dyspozycji tylko konwencjonalny piekarnik, możesz użyć ustawienia konwekcji i ustawić go na około 140˚F na około 6 godzin.

Gdy skończysz suszenie rośliny, musisz umieścić ją w plastikowej torbie na suwak, aby chronić ją przed wilgocią podczas stygnięcia. Zachowaj liście, które opadają podczas fazy schładzania i umieść je na wadze wraz z resztą rośliny podczas jej ważenia. Zapisz dane i zutylizuj wyschniętą roślinę.

Ten proces można powtórzyć po tygodniu lub dwóch dla porównania. Po zakończeniu pomiarów musisz uzyskać średnią zmianę masy, sumując zarejestrowane dane i dzieląc je przez liczbę dni między kolejnymi pomiarami.

IspolytunnelGarding to świetny pomysł?

Tak, ogrodnictwo w tunelu foliowym jest jednym z najlepszych doświadczeń, jakie możesz mieć. Oprócz tego, że możesz opiekować się roślinnymi dziećmi bez względu na pogodę na zewnątrz, minitunel foliowy działa również jako bariera ochronna przed trudnymi warunkami pogodowymi, niszczącymi szkodnikami i szkodliwymi zwierzętami. Co więcej, posiadanie własnego minitunelu foliowego ułatwi również kontrolowanie poziomu temperatury i wilgotności w zamkniętej przestrzeni, zapewniając idealne środowisko do wzrostu roślin.

Jak mierzyć wzrost roślin: podsumowanie

Chociaż wiedza o tym, jak mierzyć wzrost roślin, jest świetna, jeszcze bardziej niesamowite jest doświadczenie wspaniałych korzyści wynikających z ogrodnictwa w tunelu foliowym. Zainwestuj w minitunel foliowy już dziś!