Jak przyciąć Coleusa. Najlepsza technika, jakiej potrzebujesz

Jeśli chcesz wiedzieć, jak prawidłowo przycinać coleus, musisz tylko nauczyć się szczypać. Sama technika nie powinna cię onieśmielić, nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, ponieważ wystarczy zapamiętać kilka wskazówek. Co więcej, pociesz się faktem, że Uniwersytet Florydy nazwał Coleusa trudnym do zabicia.

Zapewnienie właściwej opieki i pielęgnacji coleusów jest kluczowe, aby były szczęśliwe i osiągały lepsze wyniki. Jeśli rośliny pozostaną zdrowe i wolne od stresu, możesz pomóc sobie rozmnażać coleus do syta. Możesz również rozważyć trzymanie roślin w środowisku ochronnym, takim jak tunel foliowy, jeśli obecny klimat jest trudny.

Jak przyciąć Coleusa. Najlepsza technika

Jak prawidłowo przyciąć Coleusa

Umiejętność prawidłowego przycinania pokrzywy wpłynie korzystnie na zdrowie i ogólny wygląd rośliny. Pamiętaj, że coleus to jedna z tych roślin, które będą się najlepiej rozwijać, jeśli często będziesz je szczypać, gdy nadal rośnie. To z kolei zachęci do lepszego wzrostu liści w porównaniu z pozostawieniem rosnących łodyg.

Oprócz szczypania, możesz również pomóc roślinom w dłuższym okresie kwitnienia, jeśli usuniesz wyblakłe kwiaty. Pomoże to odmłodzić roślinę i zapobiec wysiewowi, który może wpływać na rozwój kwiatów w trakcie sezonu. Należy jednak pamiętać, że niektóre odmiany nie wymagają tych praktyk, aby rozgałęziać się i wytwarzać kwiaty.

Uszczypnięcie

Do rozgałęzień

Jedyną techniką, którą musisz opanować, aby nauczyć się przycinania coleusa, jest szczypanie. Możesz użyć kciuka i palca wskazującego, aby zrobić to na łodydze nad węzłem. Wybierz taki, który ma pączek pachowy i gdzie liście stykają się z łodygą, aby zachęcić do rozgałęzienia.

Dla odmłodzenia

Jeśli zauważysz, że obszar wygląda na długonogi, możesz nadal szczypać wskazówki dotyczące uprawy roślin Coleus. Jak wspomniano wcześniej, chcesz ściskać miejsce, w którym znajduje się pąk pachowy, aby zapewnić roślinie nowe pędy. Zsuń się z powrotem do węzła liścia, aby odmłodzić wzrost wrzecionowaty.

Do odzyskania

Szczypanie jest również przydatne w przypadku liści roślin Coleus. Jeśli twoja roślina została zaatakowana przez szkodniki lub przechodzi chorobę, możesz uszczypnąć zaatakowane liście, aby spowolnić postęp problemu. Wykonuj tę praktykę oprócz praktyk leczenia i izolacji, które wykonujesz dla szkodników lub chorób.

Dla wzrostu

Czy musisz uszczypnąć kolce kwiatowe roślin Coleus? Niektórzy ogrodnicy szczypią się z powrotem do węzła liścia, gdy zauważą te kwiatowe kolce. Powodem tego jest zapobieganie wysiewowi i oszczędzanie roślinie więcej energii na wzrost.

Na koniec nie zapomnij podlewać swoich roślin Coleus za każdym razem, gdy je szczypiesz. Gleba musi być zawsze wilgotna, ale nie mokra, aby pomóc roślinie odzyskać siły po uszczypnięciu.

Jak konserwować i dbać o Coleusa

Oprócz przycinania, zawsze musisz sprawdzać praktyki i warunki pielęgnacji roślin coleus, aby były szczęśliwe i zdrowe. Jeśli dopiero zaczynasz te rośliny, chcesz je założyć w pomieszczeniu i poczekać, aż pogoda się rozgrzeje na zewnątrz przed przesadzeniem. Być może najważniejszym nemezis tych roślin jest niska temperatura.

Idealna lokalizacja

Coleus można z łatwością trzymać w szklarni, zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy panuje trudny i ekstremalny klimat. Wybierz obszar, który zapewnia cień i utrzymuje rośliny w żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Rozstaw nie jest problemem z tymi roślinami, ponieważ możesz trzymać je blisko siebie nawet w pojemnikach.

Ogólnie rzecz biorąc, coleus będzie szczęśliwy w gorącym i wilgotnym miejscu. Wykorzystaj te warunki jako oznaki, kiedy rozmnażać roślinę. Pamiętaj, że mróz uszkodzi rośliny, więc każda praktyka, taka jak rozmnażanie, jest odpowiednia w ciepłych warunkach.

Co zrobić z coleus zimą? Zimowanie w tunelu foliowym jest niezbędne dla tych przetargowych jednorocznych. Każdej zimy możesz je przesadzać lub wykopywać, aby chronić je przed niskimi temperaturami.

Woda i nawóz

Podobnie jak większość roślin, wilgotna gleba jest niezbędna dla zdrowia Coleusa. Dokonaj niezbędnych korekt w zależności od klimatu i lokalizacji, aby upewnić się, że nie przesadzasz lub nie podlewasz swoich roślin. Nie chcesz trzymać ich w rozmokłej glebie, co prowadzi do gnicia korzeni i innych chorób.

Z drugiej strony możesz zachęcić do wzrostu wiosną i latem, karmiąc rośliny rozcieńczonym nawozem. Sprawdzenie gleby byłoby również pomocne, aby sprawdzić składniki odżywcze i uniknąć problemów. Pamiętaj, że przenawożenie może wpłynąć na kolor liści pokrzywy.

Typowe problemy

Wspaniałą rzeczą w roślinach Coleus jest to, że nie są podatne na choroby i szkodniki. Należy jednak pamiętać o warunkach i ich stabilności, aby uniknąć problemów, takich jak łuska, wełnowce i mączliki. Niestabilne, ekstremalne i zmienne środowisko może również prowadzić do pleśni i innych chorób grzybiczych.

Wniosek

Coleus jest ogólnie łatwy w utrzymaniu, ale skorzystają na pewnych praktykach. Na przykład, jeśli wiesz, jak prawidłowo przycinać coleus, możesz czerpać aż cztery korzyści. Po pierwsze, szczypanie łodyg roślin może zachęcać do rozgałęzień, a szczypanie końcówek odmładza obszary z nogami.

Z drugiej strony możesz uszczypnąć węzły liści, jeśli są zaatakowane przez owady lub zarażone chorobami. Możesz również uszczypnąć kolce kwiatowe rośliny, jeśli chcesz zapobiec wysiewowi. W ten sposób roślina oszczędza więcej energii i zamiast tego kontynuuje wzrost.