Jak propagować Gaurę. 3 proste opcje

Jeśli interesuje Cię, jak propagować gaurę, masz do wyboru trzy metody. Ta wieloletnia roślina zielna może rosnąć z nasion, sadzonek łodyg i sadzonek korzeniowych. A co jest jeszcze lepsze w przypadku gaury, to to, że ma wiele zastosowań, czy to jako przewiewny dodatek, roślina doniczkowa, roślina pnąca, czy też dodawanie koloru wśród traw.

Gaura jest ogólnie mało wymagająca w utrzymaniu, ale możesz mieć bezstresową propagację, jeśli zaczniesz w szklarni. Pamiętaj, że niezależnie od rośliny, ukorzenienie jej dowolną metodą może być trudne, jeśli warunki są zmienne i niestabilne. Tunel foliowy zapewnia wiele korzyści dla rozmnażania, gwarantując sukces, niezależnie od tego, czy zaczynasz od nasion, czy sadzonek.

Jak propagować Gaurę. 3 proste opcje

Jak skutecznie propagować Gaurę

Opcja nr 1. Nasiona

Gaura jest samosiewną byliną, ale możesz sam zbierać nasiona i przechowywać je do wykorzystania w przyszłości. W przeciwnym razie nasiona gaura są łatwo dostępne, ale upewnij się, że otrzymasz odmianę, która najlepiej rozwinie się w Twojej okolicy. W zależności od klimatu możesz również wysiewać nasiona gaura bezpośrednio w ogrodzie lub rozpocząć je w pomieszczeniu.

Gdzie siać

Rozpoczęcie nasion gaura w pomieszczeniach jest idealne dla tych, którzy chcą uniknąć niebezpieczeństwa mrozu. Jednak może minąć trochę czasu, zanim pogoda się rozgrzeje, więc aby być produktywnym, możesz użyć tunelu foliowego, aby wysiewać nasiona gaura w pomieszczeniu. Niezależnie od wybranej lokalizacji, użyj żyznej, lekkiej gleby, głównie z piaskiem.

Obszar lub pojemnik powinien być dobrze przepuszczalny, a jeśli siejesz bezpośrednio w ogrodzie, należy przewidzieć wzrost korzeni gaury. Krzew potrzebuje głębokiej grządki ze względu na długi korzeń palowy, dlatego nie można go łatwo rozmnażać przez podział. Co więcej, gaura nie będzie się dobrze rozwijać w ciężkiej glebie z powodu słabego drenażu.

Nasiona Gaura kiełkują około dwóch do trzech tygodni. Warto jednak zauważyć, że gaura jest jedną z tych roślin, których należy unikać przenoszenia z jednego obszaru do drugiego. Jak wspomniano wcześniej, ma głęboki korzeń palowy, więc kiedy już się ułoży, lepiej zostawić go w spokoju.

Opcja nr 2. Sadzonki łodyg

Istnieją również inne rodzaje gaury, które można rozmnażać z sadzonek łodyg. Jedna odmiana, zwana ciemnoróżową gaurą Belleza, dobrze ukorzeni się z sadzonek łodyg. Jeśli szukasz gaury do pojemników, rozważ tę odmianę i spodziewaj się większej liczby motyli w swoim ogrodzie.

Zbieranie sadzonek

Rozmnażanie z sadzonek łodyg to doskonały sposób na stworzenie większej liczby roślin gaura z rośliny rodzicielskiej. Jest to również prosta metoda, która zapewni kopie ulubionej odmiany. W przypadku gaury możesz zacząć zbierać sadzonki łodyg wiosną lub latem ze zdrowej rośliny.

Za pomocą ostrego i wysterylizowanego noża weź 5-calowe cięcie poniżej pąka lub liścia. Chcesz również uszczypnąć lub usunąć wszystkie liście z wyjątkiem tych na górze. Podobnie jak w przypadku nasion, można ponownie ukorzenić sadzonki w szklarni.

Ukorzenianie i przesadzanie

Mieszanka torfu i gruboziarnistego piasku w tacce do sadzenia powinna dobrze działać na rozpoczęcie sadzonek łodyg. Zanurz koniec kawałka w ukorzeniającym proszku hormonu i włóż go do środka komórki. Ustabilizuj cięcie za pomocą medium i upewnij się, że liście nie mają z nim kontaktu.

Chcesz umieścić ten pojemnik w ciepłym i jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Aby zachować wilgoć, możesz również przykryć go przezroczystym plastikiem. Sadzonka powinna ukorzenić się w ciągu dwóch tygodni i można ją przesadzić do ziemi doniczkowej, czekając na przesadzenie na zewnątrz wiosną po mrozach.

Opcja nr 3. Sadzonki korzeniowe

Jak wspomniano wcześniej, dzielenie gaury może być trudne ze względu na jej długi i delikatny korzeń palowy. Jednak nadal możesz rozważyć tę metodę w razie potrzeby i rozpocząć w tunelu foliowym dla bezpieczeństwa. W ten sposób dywizje ustabilizowały się, więc są gotowe do przeszczepienia w stałą lokalizację.

Ze względu na głębokie korzenie gaurę trzeba wykopać, najlepiej wiosną. Strzep ziemię z korzeni i rozerwij je, aby uzyskać około czterech sekcji. Następnie można posadzić te podziały w żyznym i dobrze przepuszczalnym miejscu, zapewniając, że korzenie są wygodne.

Podział może nie być najbardziej preferowaną metodą rozmnażania gaury, ponieważ nie jest to roślina płytko zakorzeniona. Jednak po pewnym czasie może się okazać, że twoja roślina przerośnie i możesz wykorzystać tę okazję, aby uzyskać skupiska do sadzenia nowych krzewów gaura. Upewnij się, że lokalizacja jest idealna, podobna do tego, jak ukorzeniłeś się za pomocą poprzednich metod, a Twoje oddziały powinny dobrze prosperować.

Wniosek

Jeśli chcesz mieć wszechstronną roślinę, rozważ zakup gaury przyciągającej zapylacze. Najlepiej byłoby, gdybyś pocieszył się, że wiedza o tym, jak propagować gaurę, jest stosunkowo łatwa. Co więcej, możesz zacząć bez obaw o pogodę, jeśli ukorzenisz gaurę w szklarni.

Pierwsza opcja rozmnażania gaury pochodzi z nasion. Możesz pozwolić swoim roślinom na samosiew, ale możesz też siać w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Jeśli masz dojrzałe krzewy gaura, możesz również rozmnażać się z sadzonek łodyg lub sadzonek korzeni.

Należy jednak położyć nacisk na głęboki korzeń palowy rośliny. Dlatego rozmnażanie przez podział jest wskazane tylko wtedy, gdy roślina przerosła swoje granice. Bez względu na wybraną metodę, nie ma szczególnych wymagań dotyczących ustanowienia gaury.

Po prostu wybierz żyzne, dobrze przepuszczalne i jasne miejsce z dala od trudnych warunków.