Jak propagować Astilbe. 2 najlepsze metody

Wiedza o tym, jak rozmnażać astilbe, jest dość prosta i możesz zacząć je od nasion lub podziałów. Do wyboru są różne odmiany, a przy odpowiedniej technice rozmnażania możesz z łatwością stworzyć więcej swoich ulubionych roślin i mieć więcej tej rośliny wieloletniej, która będzie dawać efekt od późnej wiosny do wczesnego lata. Jeśli chcesz mieć kwiaty jesienią, możesz nawet wybrać astilbes, które zakwitną w tym okresie.

Astilbes będzie się rozwijać w strefach od 3 do 8, ale można je również hodować w tunelu foliowym, aby uniknąć problemów rozwojowych. Pamiętaj, że choć można powiedzieć, że roślina jest łatwa w uprawie, ukorzenianie jest nadal wrażliwym procesem. Stabilne środowisko powinno zachęcać astilbes do szybszego rozwoju i wzrostu, dopóki nie będzie można przesadzić ich na zewnątrz.

Jak propagować Astilbe. 2 najlepsze metody

Kompleksowy przewodnik na temat propagowania Astilbe

Metoda nr 1. Nasiona

Pierwszą metodą rozmnażania astilbe jest użycie nasion. Należy jednak pamiętać, że wybór tej techniki nie jest gwarantowanym sposobem na stworzenie klonu ulubionej odmiany astilbe. Cechy uzyskanej rośliny z nasion będą się różnić, a szanse na to, że będzie taka sama jak roślina rodzicielska, są niskie.

Jeśli wolisz zacząć astilbes od nasion, możesz je kupić lub zebrać z istniejących roślin. Przydatną wskazówką do zapamiętania jest hodowanie dojrzałych nasion zamiast świeżych, ponieważ szybciej kiełkują. Co więcej, najlepszym sposobem na kiełkowanie nasion astilbe jest rozpoczęcie ich w pomieszczeniu.

Siew

Użyj tacy i napełnij ją mieszanką do nasion. Możesz sadzić nasiona ¼ cala poniżej podłoża, ale przydziel, że każda komórka ma tylko jedno nasiono. Rozpyl mieszankę, aby była wilgotna, ale uważaj, aby jej nie przesycić.

Aby jeszcze bardziej pomóc w kiełkowaniu, przykryj tackę plastikiem i umieść ją w jasnym i ciepłym miejscu. Możesz również sprawdzić temperaturę tunelu foliowego, aby wynosiła około 70°C w dzień i 50°F w nocy. Jeśli chodzi o konserwację, możesz sprawdzać medium co tydzień, jeśli potrzebuje trochę zaparowania.

Przesadzanie

Gdy nasiona wykiełkują i rozwiną się w sadzonki o wysokości około 4 cali, możesz zdjąć osłonę. Przeszczep sadzonki astilbe w ogrodzie po minięciu niebezpieczeństwa mrozu. Wybierz obszar, który otrzymuje trochę cienia i ma dobrze przepuszczalną, żyzną i luźną glebę.

Metoda nr 2. Podział

Bardziej preferowaną metodą ogrodników do rozmnażania astilbe jest podział. W rzeczywistości możesz kupić gołe korzenie i samemu je posadzić. Co więcej, dzielenie dojrzałych roślin astilbe powinno być częścią ogólnej konserwacji co trzy lata, aby zachować ich zdrowie.

Kopanie

Idealny czas na podział astilbe to wczesna wiosna lub późna jesień, zanim zaczną rosnąć i gdy rośliny również obumrą. Możesz znacznie ułatwić podnoszenie, kopiąc wokół obwodu dojrzałej rośliny astilbe. Dzięki temu jest również mało prawdopodobne, abyś przypadkowo uszkodził kłącza rośliny.

Sekcja i przesadzanie

Niektórym ogrodnikom łatwo jest również podzielić astilbe, podnosząc całą roślinę z nienaruszoną bryłą korzeniową. Następnie możesz użyć łopaty, aby podzielić korzenie na cztery sekcje. Upewnij się jednak, że przed sadzeniem usunięto również wszystkie uszkodzone korzenie i zrób to tak szybko, jak to możliwe, aby zapobiec ich wysychaniu.

Dla nowej lokalizacji możesz przydzielić kłączom głębokość 6 cali. Najlepiej jest również uzupełnić obszar kompostem i upewnić się, że jest on w półcieniu, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym. Co więcej, wilgotna gleba ma kluczowe znaczenie dla wspierania tworzenia podziałów.

Utrzymanie Astilbe

Aby jeszcze bardziej pomóc we wzroście i zdrowiu twoich roślin astilbe, chcesz poznać ich idealne warunki i wymagania. Na przykład idealna lokalizacja astilbe powinna być jasna i zapewniać cień, ponieważ mogą palić się w bezpośrednim świetle słonecznym. Potrzebujesz również dobrze drenującego podłoża, które dobrze zatrzymuje wilgoć.

Należy pamiętać, że astilbe wymaga wody bardziej niż inne rośliny, więc głębokie podlewanie jest powszechną praktyką. Jednak nigdy nie zostawiaj ich w stojącej wodzie, ponieważ może to spowodować gnicie. Z drugiej strony karmienie przydaje się każdej wiosny przy zrównoważonym nawozie.

Czy można przedłużyć okres ulistnienia i kwitnienia astilbe? Możesz przedłużyć kwitnienie astilbe, usuwając martwe i wyblakłe kwiaty. Niektórzy ogrodnicy przycinają nawet zużyte łodygi, aby utrzymać liście rośliny po zakończeniu kwitnienia.

Wniosek

Jeśli chcesz rośliny, która zaprezentuje się wiosną, latem i jesienią, astilbes są doskonałym rozwiązaniem. Wiedza o tym, jak rozmnażać astilbe, jest stosunkowo prosta i możesz bez problemu stworzyć więcej roślin do swojego ogrodu. Jeśli masz szklarnię, wygodniejsze może być ukorzenienie roślin w pomieszczeniu, aby szybciej przesadzać na zewnątrz.

Możesz rozpocząć astilbes od nasion lub dywizji. Kiełkowanie może potrwać dłużej, więc zamiast świeżych używaj dojrzałych nasion. Możesz jednak wysiewać nasiona w pomieszczeniu i zachować idealne warunki, które pomogą Ci w ich kiełkowaniu.

Z drugiej strony dzielenie astilbe ma tę zaletę, że tworzy dokładne kopie rośliny rodzicielskiej, a także działa jako praktyka konserwacyjna, aby zapobiec przepełnieniu i utrzymać rośliny w zdrowiu. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz obszar z żyzną, wilgotną i dobrze przepuszczalną glebą do przesadzania i zapewnij półcień dla astilbe, aby zagwarantować zdrowy wzrost.