Jak długo pozostawiać włączone światło roślin. Przeczytaj to najpierw

Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo pozostawić włączone światło roślin, musisz sklasyfikować swoje rośliny na sadzonki i rośliny dojrzałe. Nie wystarczy opanować, kiedy używać rosnącego światła, ale musisz także udoskonalić czas ekspozycji rośliny na światło. Pamiętaj, że tunel foliowy będzie idealnym środowiskiem dla roślin tylko wtedy, gdy będziesz w stanie zapewnić odpowiednie czynniki, w tym światło.

Według University of Maryland Extension, światła są niezbędne do produkcji wytrzymałych roślin. Nie chcesz jednak pozostawiać roślinie światła nad idealnymi zaleceniami. W tym artykule omówimy ograniczenia i najlepszy czas pozostawienia rośliny w świetle, zarówno w przypadku młodych, jak i dojrzałych roślin.

Jak długo pozostawiać włączone światło roślin. Przeczytaj to najpierw

Jak długo pozostawiać włączone światło w roślinie: wszystko, co musisz wiedzieć

Sadzonki

Jak wspomniano wcześniej, musisz sklasyfikować swoje rośliny, aby poznać odpowiedni dla nich czas ekspozycji na światło. Możesz pozostawić światło rośliny włączone przez 16 do 18 godzin każdego dnia, aby zachęcić do wzrostu sadzonek. To dłużej niż zalecenie dla dojrzałych roślin, ponieważ młodsze rośliny wymagają większej ekspozycji dla swojego rozwoju.

Możesz użyć świateł o pełnym spektrum na wysokości 6 cali nad sadzonkami w szklarni. Intensywność światła jest również w miarę potrzeb, więc najlepszym rozwiązaniem do wykorzystania są cztery lampy. Sprawdź swoją konfigurację później, aby upewnić się, że rośliny otrzymują światło równomiernie iz maksymalną intensywnością, używając reflektorów, aby dotrzeć do góry i boków roślin.

Dojrzałe rośliny

W porównaniu z pozostawieniem światła na maksymalnie 18 godzin, bardziej dojrzałe rośliny mogą najlepiej rozwijać się po 12 do 14 godzinach. Należy jednak pamiętać, że różne rośliny będą się różnić pod względem maksymalnego zapotrzebowania. Dlatego niektóre rośliny mogą rosnąć wystarczająco po sześciu godzinach ekspozycji, podczas gdy niektóre wymagają tylko czterech godzin intensywnego światła każdego dnia.

W przypadku pierwszego można umieścić światła w odległości 30 cm, a osoby o niskim zapotrzebowaniu na światło mogą mieć odległość trzech stóp od opraw. Musisz również pamiętać o intensywności wymaganej dla twoich roślin i czy one również otrzymują światło słoneczne. Ogrodnicy często pozostawiają światło rośliny na sześć godzin w nocy, jeśli rośliny nie otrzymują optymalnych wymagań w ciągu dnia.

Ile światła potrzebują rośliny w szklarni?

Teraz, gdy już wiesz, jak długo pozostawić włączone światło rośliny, następnym krokiem jest upewnienie się, że nie prześwietlasz lub nie wystawiasz swoich roślin na światło. Prostym sposobem na to jest stworzenie rutyny za pomocą alarmu i timera, aby wiedzieć, kiedy włączyć i wyłączyć światła w szklarni. Dla Twojej wygody różne systemy nie będą wymagały ręcznej interwencji.

System automatycznie włączy i wyłączy światła, ale możesz również użyć prostego alarmu, aby powiadomić się o rutynie. Co więcej, zawsze monitoruj swoje rośliny pod kątem oznak nadmiernej lub niedostatecznej ekspozycji na światło. Na przykład te, które otrzymują światło powyżej limitu, mogą doświadczyć więdnięcia i żółknięcia liści, podczas gdy te, które wymagają więcej światła, mogą umrzeć z powodu braku fotosyntezy.

Natężenie światła w szklarni

Musisz także sprawdzić natężenie światła w tunelu foliowym, aby upewnić się, że Twoje rośliny spełniają ich wymagania. Możesz zmierzyć natężenie światła w świecach do stóp, a żeby dać ci pomysł, sadzonki potrzebują do wzrostu 1000 stóp świec. Jednak odległość urządzeń od roślin również odgrywa rolę, a specyficzne wymagania twojego gatunku będą się różnić.

Rodzaje opraw oświetleniowych do tuneli foliowych

Urządzenia T5

Jeśli rozważasz użycie lamp fluorescencyjnych, najlepszymi oprawami do użycia są oprawy T5. Doskonale nadają się do uprawy w tunelu foliowym ze względu na ich długą żywotność, a jednocześnie zużywają mniej energii i wywierają niewielki wpływ na środowisko. Oprawy T5 są idealne do wysiewu nasion, dopóki rośliny nie wyrosną.

Wysokociśnieniowe armatury sodowe

Inną popularną oprawą, którą możesz mieć w tunelu foliowym, są wysokociśnieniowe typy sodu. W porównaniu do pierwszego, który najlepiej nadaje się do zakładania roślin z nasion, te urządzenia są przydatne, jeśli chcesz zachęcić do pączkowania i kwitnienia. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych żarówek do wykorzystania w późniejszym okresie wzrostu roślin.

Oprawy LED

Wreszcie najnowocześniejsze i trwałe oprawy to żarówki LED. Charakteryzują się długą żywotnością i minimalną mocą grzewczą, dzięki czemu na dłuższą metę są bardziej energooszczędne. Możesz także wybierać spośród różnych typów, jeśli chcesz mieć stałe lub programowalne urządzenia.

Wniosek

Wszyscy wiemy, że rośliny potrzebują światła do wzrostu i rozwoju, a wynalezienie tunelu foliowego pozwala nam naśladować optymalne środowisko dla naszych roślin. Dlatego musisz wiedzieć, jak długo pozostawić włączone światło roślin, aby zapewnić zdrowy wzrost roślin. Ogólnie rzecz biorąc, młodsze rośliny powinny otrzymać około 18 godzin ekspozycji, podczas gdy ich bardziej dojrzałe odpowiedniki mogą dobrze sobie radzić po zaledwie 14 godzinach.

Należy jednak położyć nacisk na sprawdzenie natężenia światła i odległości. Co więcej, różne rośliny mają różne wymagania, więc te długości będą się różnić. Głównym wnioskiem jest to, że młodsze rośliny powinny dłużej świecić w porównaniu z dojrzałymi roślinami.