Co sprawia, że ​​rośliny z tunelu foliowego pozostają małe?

Jeśli zastanawiasz się, co pomaga roślinom z tunelu foliowego pozostać małymi, na ich wzrost mają wpływ dwa czynniki: temperatura i wilgotność. W tym artykule dowiemy się, jak rośliny tunelowe zachowują swoje rozmiary.

Bez wątpienia szklarnie są idealne do uprawy roślin; masz kontrolę nad wszystkimi elementami niezbędnymi dla twoich roślin, zapewniając lepsze plony. Jest to prawdą, szczególnie w przypadku obszarów o zimnym środowisku lub tam, gdzie rośliny nie mogą dążyć, kupowanie tuneli apoliamidowych jest najlepszym wyborem.

Co sprawia

Teraz nadszedł czas, abyś dowiedział się więcej, więc po prostu czytaj dalej!

Czynniki, które sprawiają, że rośliny w tunelu foliowym są małe

W tej sekcji omówimy temperaturę i wilgotność; są to dwa główne czynniki, które sprawiają, że rośliny tunelowe są małe. Później dowiesz się o niektórych rzeczach, które mogą pomóc w kontrolowaniu tych czynników. Zagłębmy się dalej, abyś lepiej zrozumiał.

Temperatura i wilgotność w celu utrzymania wielkości rośliny

Temperatura i wilgotność idą w parze, jeśli chodzi o wzrost roślin w tunelu foliowym. Oznacza to, że oba te czynniki pomagają roślinom tunelowym pozostać małymi.

Temperatura powietrza ma wpływ na zdolność rośliny do zatrzymywania wilgoci. Ciepłe powietrze zawiera więcej pary wodnej, która ma wyższą wilgotność względną. Dlatego można powiedzieć, że temperatura ma znaczenie w kontrolowaniu wilgotności.

Z kolei wilgotność względna określa ilość pary wodnej obecnej w powietrzu. Jest wyrażony w procentach i pokazuje, ile potrzeba do nasycenia. Ten czynnik wpływa na proces biologiczny twojej rośliny, zwłaszcza na transpirację.

Transpiracja to proces, w którym rośliny sączą wodę z korzeni, transportują wodę do swoich tkanek i uwalniają ją z powrotem do atmosfery przez liście. Jest niezbędny do wzrostu i rozwoju rośliny. Odpowiada również za uwalnianie wody do powietrza, co pomaga roślinie ostygnąć.

Można powiedzieć, że rośliny też się pocą. Gdybyśmy się dużo pocili w bardzo wilgotnym miejscu, czulibyście się nieswojo, prawda? Podobnie jak wilgotność względna powstrzymuje nasz pot przed parowaniem, wysoka wilgotność zakłóca proces transpiracji rośliny. Będzie to zagrożenie dla wzrostu Twojej rośliny.

Jak kontrolować wilgotność i temperaturę

Teraz, gdy znasz już czynniki wpływające na wzrost twojej rośliny, możesz również wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne poza tunelami foliowymi, które mogą również wpływać na to, co znajduje się w środku.

Temperatura i pogoda na zewnątrz Twojego minitunelu foliowego się zmieniają. Dlatego chcesz utrzymać kondycję wewnątrz, aby Twoja roślina była zdrowa i prawidłowo rosła.

Ponieważ wilgotność i temperatura pomagają roślinom w tunelu foliowym pozostać małymi, musisz wiedzieć, jak je kontrolować. Oto sposoby:

#1 Do obszarów wilgotnych

Jeśli już mieszkasz w wilgotnym środowisku, popularna jest wentylacja pasywna i aktywna. Idealnie nadaje się do kontrolowania wilgotności i temperatury w takim środowisku, ponieważ porusza gorące powietrze w górę i na zewnątrz oraz zimne powietrze, regulując temperaturę.

#2 Do obszarów suchych

Jednak w bardziej suchych miejscach chłodzenie wyparne byłoby najlepszą opcją. Wentylacja nie wystarczy, ponieważ wilgotność w tym obszarze jest niższa. Chłodzenie ewaporacyjne działa poprzez dodanie wilgoci do środowiska tunelu foliowego; pozwoli to pozbyć się niepotrzebnego ciepła, jednocześnie wpuszczając wilgoć.

System kontrolujący wilgotność i temperaturę

Teraz znasz już sposoby kontrolowania wilgotności i temperatury w szklarni. Przygotowaliśmy więcej; musisz użyć sprzętu, aby pomóc roślinom z tunelu foliowego pozostać małymi.

Oto kilka innych rzeczy, które można wykorzystać do kontrolowania wilgotności i temperatury w szklarni:

#1 Użyj systemu chłodzenia z wentylatorem i podkładką

Powszechnie stosowana przez hodowców technika, w której stosuje się system wentylatorów i podkładek, dużą mokrą ścianę instaluje się na jednej ścianie, a szereg wentylatorów wyciągowych umieszcza się na przeciwległej ścianie szklarni. Wkładka jest w sposób ciągły uwalniana para wodna za pomocą źródła wody.

Powietrze przejdzie wtedy przez poduszkę. Zimne i wilgotne powietrze będzie następnie przemieszczane za pomocą wentylatora wyciągowego w kierunku tunelu foliowego i wypuszczane na zewnątrz.

Jest łatwy w użyciu i tani. Podkładka jest jednak w pewnym stopniu podatna na rozwój bakterii i osadzanie się minerałów. Gradienty temperatury zarówno po stronie płyty, jak i ściany wentylatora mogą być nierówne.

#2 Użyj wysokociśnieniowego systemu mgły

System wykorzystuje dysze rozmieszczone równomiernie wewnątrz szklarni. Seria dysz wstrzykiwałaby następnie kropelki wody w postaci sztucznej mgły do ​​szklarni.

Wysokociśnieniowy system mgły jest lepszą alternatywą dla systemu padów i wentylatorów, ponieważ zapewnia równomierne pokrycie i stałe warunki atmosferyczne dla małej szklarni. Ale oczywiście ma też swoje wady.

Musisz kontrolować wielkość swojej kropli wody; mniejsze kropelki nie wystarczą, aby zapewnić roślinie nawilżenie, a większe mogą je zniszczyć.

Oba systemy działają dobrze dla każdej wielkości szklarni. Jeśli jednak szukasz tańszej alternatywy, pomogą Ci w tym zasłony przeciwsłoneczne. Zasłony przeciwsłoneczne będą służyć jako osłona termiczna i w razie potrzeby zatrzymają ciepło.

Pomoże w zmniejszeniu ciepła, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. W przeciwieństwie do tego, gdy w nocy założysz czyste zasłony, temperatura wewnątrz tunelu foliowego będzie regulowana, jeśli temperatura na zewnątrz spadnie.

Ale używaj go właściwie, ponieważ może utrudnić proces fotosyntezy i transpiracji twojej rośliny.

Wniosek

Jeśli myślisz, że rosnące rośliny będą podlewać je tylko codziennie, pomyśl jeszcze raz. Zwłaszcza jeśli uprawiasz rośliny w szklarni, musisz wziąć pod uwagę czynniki, nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz, aby utrzymać odpowiednie warunki do wzrostu roślin.

Dla przypomnienia, weź również pod uwagę swoje środowisko zanim zbudujesz apolitunel, abyś wiedział, jakich odpowiednich produktów użyć. Ponownie, woda, światło słoneczne, wilgotność i temperatura to tylko niektóre z rzeczy, których potrzebujesz, aby zachować zdrowe rośliny.

Po raz kolejny wilgotność względna pomaga roślinom w tunelu foliowym pozostać małymi. Upewnij się więc, że kontrolujesz stan w tunelu foliowym, jeśli chcesz, aby był większy. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci odpowiedzieć na Twoje pytania. Niech Bóg błogosławi i dziękuję za przeczytanie!