Jak długo bromeliady są trwałe i najlepsze porady pielęgnacyjne?

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo utrzymują się bromeliady, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin. Można jednak oczekiwać, że będą kwitnąć nawet przez sześć miesięcy i żyć przez pięć lat. To atrakcyjna przesłanka, ale trzeba też wziąć pod uwagę różnorodność i zapewnić idealne warunki dla tej pięknej rośliny.

Dobrą wiadomością jest to, że bromeliady są łatwe w utrzymaniu. Niektórzy ogrodnicy uprawiają je nawet w tunelu foliowym, ponieważ wygodniej jest kontrolować temperaturę, wilgotność i światło w pomieszczeniu. Poniżej znajduje się kilka informacji o tym, czego można się spodziewać po tej roślinie i jak sprawić, by były trwałe.

Jak długo bromeliady są trwałe i najlepsze porady pielęgnacyjne?

Jak długo trwają bromeliady i jak sprawić, by były trwałe

Jak długo kwitną bromeliady?

Jak wspomniano wcześniej, możesz spodziewać się, że twoje bromeliady będą kwitnąć nawet przez sześć miesięcy. Jednak często zdarza się, że niektóre odmiany utrzymują się tylko przez trzy miesiące. Co więcej, pamiętaj, że bromeliada ma zakwitnąć tylko raz przez całe życie.

Możesz również wydłużyć czas kwitnienia na swojej roślinie, umieszczając ją w stabilnym miejscu. Otoczenie powinno być ciepłe i jasne, bez wystawiania bromeliady na ostre temperatury. I podobnie jak w przypadku innych roślin, bromeliady muszą być dobrze podlewane, ale nie podlewane zbyt mocno.

Wreszcie, niektóre praktyki konserwacyjne będą zachęcać do kwitnienia bromeliad. Usuń martwe kwiaty, aby zachęcić roślinę do większego kwitnienia. Niektórzy ogrodnicy usuwają również wszystkie młode z rośliny po jej zakończeniu kwitnienia, więc po śmierci rośliny rodzicielskiej otrzymujesz nowe.

Jak długo żyją bromeliady?

Wielu ogrodników interesuje fakt, że bromeliady żyją nawet pięć lat. Jednak nadal zależy to od otrzymanej odmiany, środowiska uprawy i praktyk przez cały okres życia rośliny. Spodziewaj się, że bromeliady mogą żyć od dwóch do pięciu lat, ale zawsze możesz uzyskać odrosty po kwitnieniu, aby stworzyć nowe rośliny.

Jak dbać o bromeliady, aby były trwałe?

Lokalizacja

To, co jest doskonałe w przypadku bromeliad, to to, że te rośliny będą dobrze się rozwijać, nawet w pojemnikach. Nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego, więc nawet jeśli dojrzeją, nie trzeba ich przesadzać w nowe miejsce. Idealna gleba dla bromeliad byłaby lekka, ale miała dobry drenaż i napowietrzanie, a samo miejsce powinno być ciepłe, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Podlewanie i karmienie

Podczas uprawy jakiejkolwiek rośliny ważne jest, aby utrzymać wilgotność gleby. Jednak częstym błędem, którego należy unikać, jest nadmierne podlewanie rośliny, co prowadzi do zgnilizny korzeni. Pamiętaj, że bromeliady to rośliny tropikalne, więc podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Bezpiecznym sposobem na podlewanie bromeliad jest namoczenie pojemnika i pozostawienie go do odsączenia. Poza tym nie zapomnij odpowiednio dostosować się do swojego środowiska. Jeśli warunki są bardziej suche niż zwykle, należy często podlewać.

Jak karmić bromeliady? Bromeliad można nawozić rozcieńczonymi produktami w okresie wegetacji. W przeciwnym razie rośliny te nie są ciężkimi roślinami karmiącymi.

Zarządzanie problemami

Przy odpowiednim zarządzaniu i stabilnym środowisku nie powinieneś mieć wielu problemów podczas uprawy bromeliad. Najlepiej jednak wiedzieć, na jakie szkodniki są podatne, czyli wełnowce i łuski. Jeśli zauważysz te błędy, nie panikuj, ponieważ możesz szybko je usunąć.

Możesz użyć szmatki z mydłem do mycia naczyń, aby zetrzeć te szkodniki i przenieść zainfekowane rośliny, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Jeśli potrzebujesz użyć pestycydu, zawsze powinieneś sprawdzić etykietę, czy jest on bezpieczny dla rośliny.

Co się dzieje, gdy umiera bromeliada?

Chociaż bromeliady kwitną od dłuższego czasu, powinieneś wiedzieć, że jest to również koniec cyklu życiowego rośliny po jego zakończeniu. Daje to również możliwość zebrania szczeniąt, o których wspomniałem w tym artykule. Odgałęzienia bromeliady są określane jako szczenięta i można je odłamać i wykorzystać do szybkiego rozmnażania.

Jak wyhodować bromelie od szczeniąt

Gdy roślina rodzicielska jest martwa, a same odgałęzienia są o połowę mniejsze od pierwotnej rośliny, możesz zacząć je zbierać. Użyj ostrego i sterylnego noża, aby je odciąć i umieść w pojemniku dwukrotnie większym niż podstawa szczenięcia. Idealnym podłożem do rozmnażania bromeliad z odrośli jest mieszanka torfowa, ale upewnij się, że jest wilgotna.

W tym momencie nie musisz wykonywać innych praktyk poza podlewaniem, gdy podłoże wyschnie. Możesz również umieścić pojemnik w tunelu foliowym, aby chronić go przed owadami i trudnymi warunkami. Prawdopodobnie zacznie się od szczeniąt bez korzeni, a jeśli tak jest, po prostu przywiąż je do gałęzi, aż rozwiną korzenie.

Wniosek

Każdy chce długo kwitnącej i żywej rośliny, a bromeliady to doskonały pomysł. Jeśli jesteś ciekaw, jak długo trwają bromeliady, te rośliny mogą kwitnąć przez sześć miesięcy i żyć przez pięć lat. Warto jednak zauważyć, że koniec kwitnienia to także koniec życia bromeliad.

Daje to możliwość rozmnażania bromeliad ze szczeniąt wyhodowanych przez roślinę rodzicielską. Ogólnie rzecz biorąc, bromeliady są bez wątpienia godnym uwagi w każdym ogrodzie. Powinieneś doświadczyć jego wydłużonego okresu kwitnienia i długiej żywotności, biorąc pod uwagę, że utrzymujesz go właściwie w stabilnym środowisku, takim jak szklarnia.