Co można posadzić w mini tunelu foliowym?

Jeśli niedawno kupiłeś szklarnię, prawdopodobnie zapytałeś: „Co możesz posadzić w mini szklarni?” Dobrą wiadomością jest to, że w mini szklarni można posadzić prawie wszystko. W rzeczywistości owoce, warzywa i inne rośliny lepiej rosną w szklarni.

Czy rośliny lepiej rosną w szklarni?

Szklarnie umożliwiają stworzenie kontrolowanego środowiska specyficznego dla roślin, które uprawiasz. Bez względu na pogodę Twoje rośliny w szklarni pozostaną bezpieczne i zdrowe. Możesz dostosować swój tunel foliowy, aby uprawiać rośliny w ciepłych lub zimnych porach roku.

Co można posadzić w mini tunelu foliowym?

Na przykład możesz podłączyć automatyczny zegar do systemu nawadniania. Pozwala to zaoszczędzić czas na podlewanie roślin i kontrolowanie środowiska. Możesz także dodać systemy ogrzewania i chłodzenia, aby móc uprawiać rośliny w ciepłych warunkach w chłodniejszych porach roku i na odwrót.

Automatyczna wentylacja pozwala kontrolować powietrze, które wchodzi i wychodzi ze szklarni, zapewniając roślinom stały dopływ dwutlenku węgla. Twoje rośliny potrzebują Co2 do produkcji cukru i tlenu. W ten sposób będą mogły wyhodować większe liście i mocniejsze łodygi. Dodatkowo wystarczająca ilość Co2 zwiększa szanse na wczesne kwitnienie lub owocowanie.

Jakie rośliny możesz umieścić w szklarni?

Ogrodnictwo szklarniowe jest ekscytujące, zwłaszcza że możesz uprawiać różne rodzaje roślin. Mając to na uwadze, oto niektóre z roślin, które możesz umieścić w swojej szklarni:

Pomidory

Pomidory są łatwe do sadzenia na ziemi, a jeszcze łatwiejsze, jeśli hodujesz je w szklarni. Kochają upał i nie wytrzymują mrozów. Jeśli nie zapewnisz im wystarczającej ilości światła, pomidory mogą stać się blade i kruche.

Gleba Twojej rośliny powinna być wilgotna, ale nie mokra i powinna być dobrze natleniona. Umieść tylko jedną sadzonkę w doniczce, aby zapewnić zdrowy wzrost.

Truskawki

Truskawki to jedna z najczęstszych roślin uprawianych w szklarni. W rzeczywistości truskawki uprawiane w apolitunelu smakują lepiej niż te kupione w sklepie. Dodatkowo, jeśli uprawiasz własne truskawki, możesz upewnić się, że są one wolne od szkodliwych chemikaliów, szkodników i chorób.

Posadź truskawki w doniczkach z przepuszczalną glebą. Możesz dodać ściółkę, aby kontrolować temperaturę gleby. Dodatkowo nawadnianie kroplowe jest najlepsze, ponieważ truskawki mają płytkie korzenie. Jeśli spryskasz wodę z góry, możesz przyciągnąć szkodniki i choroby.

Szpinak

Jeśli szukasz zimnych i wytrzymałych warzyw liściastych do uprawy przez cały rok, rozważ posadzenie szpinaku. Rośliny te najlepiej rosną w chłodne dni. Posadź je w dobrze przepuszczalnej glebie i umieść w bezpośrednim świetle słonecznym w jasnym cieniu. Temperatura gleby na szpinak nie powinna przekraczać 70 stopni F.

Jarmuż

Podczas sadzenia jarmużu łatwiej jest użyć tac na nasiona do siewu, ponieważ jest to łatwiejsze niż sadzenie ich bezpośrednio w rozsadniku. Jarmuż jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin, ponieważ jest to jedna z najbardziej odpornych na choroby zieleni. Wszystko, co musisz zrobić, to powstrzymać chwasty i usunąć żółknące liście. Jarmuż może rosnąć w prawie każdym klimacie, nawet na piaszczystej glebie i półcieniu.

Zielone Sałatki

Czy wiesz, że o każdej porze roku łatwo jest uprawiać sałatę, sałatę rzymską, liście buraków i inne sałaty? Możesz sadzić co najmniej dwa nasiona tygodniowo. Pozwól im rosnąć przez kilka tygodni do miesiąca przed przesadzeniem ich do swojego ogrodu.

Zielona Cebula

Zielona cebula szybciej w zimnym, nadmorskim klimacie lub w klimatyzowanej szklarni. Są to jedne z najłatwiejszych do sadzenia roślin i stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Dlatego wielu ogrodników poleca cebulę jako idealną roślinę startową.

Cebulę zieloną można sadzić z nasion lub z zestawów, ale najłatwiej jest wyhodować je z zestawów. Posadź cebulki w dobrze natlenionej glebie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w cieplejszych strefach. Powstrzymaj się od podlewania roślin, które nabrzmiały. Zbierz ją, gdy liście żółkną i obumrą. Na koniec susz je na słońcu przez kilka dni.

Inwestowanie w minitunel – czy warto?

Inwestowanie w minitunel foliowy warte swojej ceny ze względu na jego wszechstronność i wygodę. Będziesz mógł uprawiać różne rodzaje roślin, kontrolować klimat i przedłużać sezon wegetacyjny.

Oto inne powody, dla których minitunel foliowy jest świetną inwestycją:

Najlepsze dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią

Nie pozwól, aby ograniczona przestrzeń na zewnątrz powstrzymywała Cię przed uprawą owoców i warzyw. Miniszklarnię możesz postawić w dowolnym miejscu – od balkonów, tarasów, tarasów po blaty. Mimo niewielkich rozmiarów mini-szklarnie zapewniają takie same korzyści, jak zwykła szklarnia.

Chroń delikatne rośliny

Jeśli masz delikatne rośliny, możesz je umieścić w tunelu foliowym podczas złej pogody. W ten sposób możesz ochronić je przed mrozem, burzą, ulewnym deszczem itp. Po przejściu pogody możesz przesadzić je z powrotem do swojego ogrodu.

Odstraszaj owady i zwierzęta

Owady i zwierzęta uwielbiają chrupać twoje rośliny. Nie pozwól im pożreć twoich upraw, umieszczając je w mini szklarni.

Przedłuż sezon wegetacyjny

Dzięki mini szklarni możesz rozpocząć sadzenie jeszcze przed nadejściem zimnej pory roku. Będziesz mógł cieszyć się wczesnymi zbiorami i sadzić więcej po drodze.

Ostateczne przemyślenia: co możesz zasadzić w mini szklarni?

Co więc możesz posadzić w mini szklarni? Poza wymienionymi wyżej możesz posadzić marchew, szparagi, bakłażany, buraki, okrę, maliny, paprykę, chili, a nawet rośliny egzotyczne!