4 fakty o tym, jak storczyki rosną na wolności

Być może zawsze chciałeś dowiedzieć się, jak storczyki rosną na wolności. Niezliczeni entuzjaści zieleni uważają orchideę za jedną z najbardziej wyrafinowanych roślin, jakie kiedykolwiek istniały. W końcu łatwo zakochać się w żywych kolorach tych delikatnych kwiatów orchidei.

Storczyki na całym świecie

Jeśli nie wiesz, na całym świecie istnieje około 25 000 do 30 000 gatunków storczyków i można je znaleźć praktycznie wszędzie poza Antarktydą. Rośliny te dobrze rozwijają się w obszarach tropikalnych, takich jak lasy Nowej Gwinei, Azji Południowo-Wschodniej i równikowej Ameryki Południowej.

Chociaż storczyki pochodzą z tropikalnego środowiska, w którym pogoda jest przeważnie wilgotna, zdołały również przystosować się do niższych temperatur. Z tego powodu nie zdziw się, widząc, jak rosną w północnej części Alaski.

Największy gatunek storczyków to storczyk tygrysi (Grammatophyllum speciosum). Może dorastać do 25 stóp i zwykle znajduje się na pustyni krajów Azji Południowo-Wschodniej, w tym Malezji, Filipin i Birmy. Tymczasem w lasach Ekwadoru można znaleźć najmniejsze gatunki storczyków zwane Platystele jungermannioides, które mierzą zaledwie 2,1 mm szerokości.

Chociaż te rośliny są w stanie z czasem przystosować się do swojego środowiska, nie radzą sobie dobrze z drastycznymi zmianami. Na przykład skutki zmiany klimatu doprowadziły do ​​utraty ich siedlisk. W rezultacie storczyki na wolności są zagrożone wyginięciem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

Fakty o tym, jak storczyki rosną na wolności

Następnym razem, gdy wybierzesz się na przygodę z dziką przyrodą w innym tropikalnym kraju, nie zdziw się, gdy zobaczysz na wolności różne rodzaje storczyków. Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z kilkoma faktami dotyczącymi orchidei, które powinieneś znać:

Fakt #1. Nie wszystkie storczyki rosną w glebie

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o storczykach, to fakt, że nie wszystkie rosną w glebie. Te, które to robią, nazywane są storczykami naziemnymi, a kilka przykładów to paphiopedilums i inne cymbidium. Te odmiany lądowe dobrze rosną na glebach bogatych w próchnicę.

Większość tropikalnych storczyków ma charakter epifityczny, ponieważ zamiast rosnąć w glebie, przyczepiają się do kory drzew i rosną w powietrzu. Ponadto rozwijają korzenie pokryte białą substancją zwaną welamenem, która pochłania i magazynuje wodę. Welamen orchidei chroni również korzenie przed utratą ciepła i wilgoci.

Próba wyhodowania epifitów w ziemi spowoduje tylko zabicie rośliny. Co więcej, niektóre storczyki są wodne, a inne litofityczne, co oznacza, że ​​rosną tylko na skałach.

Fakt #2. Nie potrzebują podłoża do sadzenia, gdy są umieszczone pod drzewem

Czy wiesz, że większość gatunków storczyków ma tendencję do przyczepiania się do drzewa? To wyjaśnia, dlaczego nie muszą mieć specjalnego rodzaju podłoża do sadzenia, aby dobrze prosperować na wolności. Gdy przyczepią się do drzewa, czerpią potrzebne im składniki odżywcze z powietrza, światła słonecznego, a także z naturalnej wody deszczowej.

Jeśli nie chcesz niczego więcej niż posadzić cenną orchideę, możesz umieścić ją pod drzewem lub posadzić w specjalnych mieszankach kory, które są specjalnie stworzone dla tego rodzaju roślin.

Fakt #3. Niektóre storczyki polegają na owadach zapylających

Storczyki, które rosną na wolności, rozmnażają się w taki sam sposób, jak inne popularne odmiany ogrodowe – polegają na owadach zapylających, takich jak ptaki, ćmy, muchy, pszczoły i motyle. Gdy te zapylacze przemieszczają się od jednej orchidei do drugiej, wchodzą w kontakt z pyłkami lub woskowymi woreczkami pyłkowymi. Pyłki, które przyczepiły się do ciała zapylacza, są następnie przenoszone do żeńskich narządów rozrodczych innych storczyków, gdzie produkowane są nasiona.

Fakt #4. Storczyki mogą rosnąć na dwa sposoby

Czy wiesz, że storczyki mogą rosnąć jako monopodial lub sympodial? Storczyk monopodialny rośnie w górę, podczas gdy storczyk sympodialny rośnie poziomo. Należy zauważyć, że różne rodzaje storczyków mają swoje własne zestawy unikalnych potrzeb w zakresie światła słonecznego, temperatury i wody.

Większość gatunków storczyków woli rosnąć w gęstszych i bardziej wilgotnych miejscach, gdzie światło nie jest zbyt intensywne. Co więcej, te, które pochodzą z obszarów tropikalnych, zwykle dobrze rosną, gdy temperatura wynosi od 73˚F do 85˚, a wilgotność wynosi 80% lub 90%.

Korzyści z uprawy roślin w szklarniach

Nie pozwól, aby cokolwiek powstrzymało Cię od uprawy storczyków lub jakiejkolwiek innej rośliny w szklarni hobbystycznej. Oprócz zapewnienia swoim roślinom ochrony, której potrzebują przed trudnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ulewne deszcze, zamiecie, śnieg, grad ze śniegiem, grad lub silne wiatry, posiadanie własnego tunelu foliowego pomoże również powstrzymać te nieznośne robaki i robactwo.

Jednak najlepszą częścią tworzenia hobbystycznego tunelu foliowego jest swoboda pielęgnacji delikatnych roślin bez względu na pogodę i porę roku. Ogrodnictwo tunelowe pozwala przedłużyć okres wegetacji rośliny i uprawiać rośliny, które nawet nie pochodzą z Twojego regionu!

Ponieważ ogrodnictwo wielotunelowe pozwala manipulować warunkami wzrostu, jakim poddawane są rośliny, możesz mieć większą kontrolę nad temperaturą, wilgocią i światłem, na które je wystawiasz. Innymi słowy, możesz stworzyć idealne środowisko do uprawy dla swoich dzieci!

Zabierz na wynos rosnące storczyki

Teraz, kiedy w końcu odkryłeś, jak rosną storczyki na wolności, prawdopodobnie myślisz o ich uprawie we własnej szklarni hobby. Wyrusz w swoją podróż w ogrodnictwo w tunelu foliowym już dziś!