Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji kółek do krzeseł obrotowych

Wiele kółek do krzeseł ma ograniczoną żywotność i po pewnym czasie należy je wymienić. Jak możesz upewnić się, że żywotność twojego krzesła na kółkach zostanie przedłużona? Jak możesz go utrzymać, aby zużycie nie następowało tak szybko? Przeczytaj 11 wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji kółek do krzeseł obrotowych!

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji kółek do krzeseł obrotowych

#1. Kółko do czyszczenia fotela należy czyścić bawełnianą szmatką i wodą lub wcierać alkohol. Zachowaj ostrożność podczas używania jakichkolwiek płynów na kółkach, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji kółek do krzeseł obrotowych

#2. Usuń od spodu zanieczyszczenia, które mogły zebrać się w kole, które będą powodować hałas podczas ruchu; kurz pod kołem za pomocą odkurzacza lub w razie potrzeby szczotki

#3. Zbadaj wysokość stóp każdego kółka – powinny być na tym samym poziomie, więc wyreguluj je w razie potrzeby przed założeniem ich na miejsce (szczególnie ważne w przypadku nowych krzeseł)

#4. Okresowo sprawdzaj, czy jakieś nakrętki wymagają dokręcenia lub czy śruby są mocniej dokręcone

#5. Nasmaruj koła i łożyska (jeśli dotyczy) co kilka miesięcy, używając wazeliny na zewnętrznej powierzchni koła i nawijając ją na arkusz papieru zawierający grafit.

#6. Wyczyść felgi uniwersalnym środkiem czyszczącym, takim jak WD40. Okresowo wycieraj kółka, aby usunąć nagromadzony brud lub rozlane substancje, które mogły się nagromadzić; użyj czystej szmatki do tej pracy

7. W razie potrzeby wymień kółka samonastawne krzesła obrotowego – jeśli się zużyją lub spłaszczą, zauważysz nadmierny hałas podczas poruszania się po powierzchniach (zestaw zazwyczaj kosztuje od 15 do 25 USD). Okresowo sprawdzaj ramę pod kątem uszkodzeń – jeśli je zauważysz, natychmiast wezwij specjalistę ds. Naprawy, aby to naprawić

#8. Nałóż spray silikonowy na krawędzie złącza obrotowego gniazda/kółka, aby zwiększyć smarowanie. Najlepszy czas na użycie to po każdych czterech godzinach użytkowania.

#9. Użyj silikonu w sprayu na kółkach fotela obrotowego, aby upewnić się, że są zawsze nasmarowane i działają płynnie. Najlepszy czas na to jest po każdych czterech godzinach użytkowania.

#10. Jeśli masz kółko z przymocowanym lub osadzonym metalem, nałóż smar wokół krawędzi, gdzie metal styka się z innymi powierzchniami, aby metal nie korodował.

Wreszcie, unikaj używania krzeseł na powierzchniach niepokrytych wykładziną, ponieważ mogą one powodować zarysowania lub zadrapania.​

Jaki jest najlepszy smar do kółek?

Spray silikonowy to najlepszy smar do kółek. Jak często należy nakładać silikon? Po każdych czterech godzinach użytkowania. Nałóż silikonowy spray na kółko obrotowe, aby upewnić się, że zawsze działa płynnie i bez tarcia lub oporu z jednego punktu, w którym porusza się po powierzchniach.

Metal będzie korodował, jeśli nie będziesz regularnie nakładać silikonu. Występuje również tarcie metal-metal, które można wyeliminować za pomocą sprayu silikonowego co cztery godziny.

Jak poluzować koła na krześle?

Aby poluzować koła na krześle, wystarczy przekręcić śrubę w każdym kole o jedną czwartą obrotu. Skąd wiesz, czy Twój rzucający jest wystarczająco luźny? Obraca się swobodnie i łatwo porusza się po powierzchniach bez żadnego oporu ani tarcia, o których można by mówić.

Nigdy nie należy zbyt mocno dokręcać kółek; może to spowodować wygięcie i pęknięcie metalu lub stopy krzeseł nie będą już w stanie chwytać powierzchni.

Jak mocuje się kółka samonastawne do drewna?

Kółka samonastawne można przymocować do drewna za pomocą kleju, taśmy lub śrub. Skąd wiesz, która metoda zadziała najlepiej? Zależy to od typu śruby i rozmiaru kółek w Twoim krześle oraz od ciężaru, jaki ono udźwignie.

Klej jest preferowany przy zabezpieczaniu kółek samonastawnych do mniejszych krzeseł obrotowych, które przenoszą lekkie ładunki, ponieważ w ich stopach nie ma wywierconych otworów. Taśma jest lepsza do cięższych zastosowań z większymi śrubami, ponieważ w razie potrzeby można ją łatwo usunąć bez uszkadzania nóg mebli.

Śruby zapewniają większe bezpieczeństwo, ale nie są tak elastyczne, więc większość ludzi używa ich tylko przy mocowaniu kółek na stałe; to pozostawia niewiele miejsca na regulację po dokręceniu – dobra wiadomość, jeśli potrzebujesz rozwiązania przykręcanego!

Jak zapobiec wypadaniu kółek?

Aby kółka nie wypadły, dokręć śrubę mocującą koło do osi. Skąd wiesz, czy są wystarczająco ciasne? Powinieneś być w stanie pociągnąć za jeden z nich i poczuć, że opiera się on nieco przed ściągnięciem z dolnej płyty ślizgowej krzesła.

Możesz również nałożyć spray silikonowy między oś a koło, aby pomóc im utrzymać się na miejscu.

Dostępnych jest kilka różnych typów kółek do użytku z krzesłami obrotowymi, w tym kółka pneumatyczne, łożyska kulkowe lub płyty kółek mocowanych na tulejach. Skąd wiesz, który z nich jest najlepszy? Rodzaj, który będzie działał najlepiej, zależy od Twojej sytuacji:

jeśli będziesz często przenosić krzesło w pomieszczeniu z niewielką wykładziną, jak w profesjonalnej przestrzeni biurowej lub w klasie, zalecamy toczenie pneumatycznych gumowych kółek; jeśli jest więcej niż cal dywanu i nie zależy ci tak bardzo na hałasie (lub jest w domu), to płyty kółkowe montowane na tulejach mogą być lepsze. Te dwie ostatnie opcje zapewniają płynniejszy ślizg po większości powierzchni.